Maminka.czBatole

Netvoři, které miluji…

, Časopis Maminka
3. 5. 2010
Netvoři, které miluji…
Chtěla byste občas vidět do hlavy svého partnera, abyste zjistila, co se mu v ní honí při pohledu na potomky?

Taky na ně občas upírá prázdný pohled a připadá vám ztracený? Vyzpovídali jsme pro vás tatínka dvou dcer. Zajímavé čtení…

Vážně jsem netušil, že mi moje vlastní děti občas tak hrozně polezou na nervy. Dcery mám dvě. Tříletou a roční. Když přijdu večer z práce a holčičky jsou v pyžamech, jsou to ta nejsladší stvoření na světě. Tak půl hodinky se s nimi stihnu mazlit a pak manželka nastupuje s nekompromisní večerkou. Občas je mi dokonce líto, že je tak drsná a nedovolí nám být společně delší dobu, ale chápu, že se snaží nastavit nějaká pravidla. Na stranu druhou vůbec netuším, proč na nich trvá tak radikálně. I já přece občas poruším půlhodinu na oběd a vydám se na dobré jídlo do kvalitní restaurace, abych si trochu užil, a na hodinu nehledím…

Povolené vycházky

Moje žena vypadá poslední dobou mírně pobledle, takže jsem jí na dnešek naplánoval vycházky. Vyrazí si s kamarádkou na oběd, pak ke kadeřnici a na masáž a domů se mi vrátí úplně nová osoba. Zklidněná, nebude hystericky reagovat na moje požadavky teplých večeří, třeba s ní bude zase trochu legrace jako kdysi, než jsme měli děti… A já si užiju odpoledne se svými vymydlenými sluníčky. A přesvědčím svou ženu, že to zase není taková dřina starat se o dvě roztomilé princezny.

Co se to děje?

Manželka odešla, a jen co za ní zaklaply dveře, zjistil jsem, že moje plány dostávají povážlivé trhliny. Sluníčko zašlo za mraky a já místo vycházky musím okamžitě vymyslet náhradní program. Do deště přece jen nejsem připravený vyrazit. Takže vyndám Duplo a navrhuji holčičkám, že si budeme koncepčně hrát a stavět domečky pro panenky. Jak to, že tahle hra baví jenom mě? Holky po třech minutách ztrácejí zájem a já zjišťuji, že u kostek sedím sám.

Tříletá Mařenka se odebrala k DVD přehrávači a dožaduje se jakési pohádky, kterou tedy rozhodně pouštět nebudu, protože to není výchovné. Roční Majda sedí u otevřené pračky a velmi důkladně rozděluje špinavé prádlo na hromádky. Spodní prádlo na gauč v obýváku, použitá trička na postel v ložnici a zbytek pod svou postýlku. Snažím se jim vysvětlit, že takhle se nic nenaučí.

Prádlo uklízím, ale než mám čas věnovat se jim, obě už společně kramaří v kuchyni, vyndávají na podlahu hrnce a chystají se mi uvařit večeři, abych prý neměl hlad.

Jenže u toho dělají takový randál, že mě chuť na jídlo přechází. Než uklidím kuchyň, ubíhá další hodina z času, který jsem chtěl se svými dcerkami nějak smysluplně využít. V okamžiku, kdy si otevřu nealko pivo, vzpomenu si, že manželka říkala něco o svačince. Usazuji tedy holky ke stolu a nakládám jim připravené porce vitaminů a minerálů a nevím čeho. Holky z mého pohledu nejspíš poznají, že sám bych podobnou patlaninu nejedl, takže začnou vřískat, že je to „ee“… a papat nechtějí.

Dožadují se rohlíčku. Dostanou ho, protože malé děti by hlad mít neměly. K němu Mařenka ukořistí můj párek, který jsem si pečlivě naservíroval, a v ten okamžik spustí Majda, že chce taky. Pro klid v rodině dostane kousek, který v ní zmizí tak rychle, že nestačím zírat. Dožaduju se spojenectví a další kousek uzeniny prodávám za slib, že nic neprozradíme mamince. Našlehaný tvaroh s cereáliemi a ovocem spláchnu do záchodu. Než se vrátím, Mařenka kečupem maluje obrazce po stole, Majda po sobě.

Uklidím kuchyň, vyluxuji drobky, převleču děti a v okamžiku, kdy si chci sednout na pár minut k internetu, mladší dcera předvede, jak se naděluje do plenek. Je to možná nechutné, ale ona hmota jí leze i na tričko a za krk, takže jdeme znovu do sprchy. Vzhledem k tomu, že se blíží pátá hodina, osprchuju i starší dceru, obléknu obě do pyžamek a rezignuji. Pouštím DVD s Křemílkem a Vochomůrkou, usedám vedle nich na pohovku a zhluboka dýchám. Obě spokojené holčičky se ke mně přitulí a všichni během deseti minut usínáme.

Probouzí nás příchod manželky o hodinu později… A přesně podle špatného scénáře se rozpoutává peklo. Nezvládl jsem totiž podle ní ani to základní. Ach jo.

Takhle tedy ne

I po posilujícím spánku se cítím absolutně schvácený. Naše děti naopak. Nabraly druhý dech a zkouší znovu, co rodiče vydrží a ony dokážou. Zvládají toho hodně. Moje žena taky. Místo klidného večera nás čeká boj s dětmi, které posilněné nezvykle načasovaným odpoledním spánkem absolutně odmítají jít ve vytyčenou hodinu do pelíšku, takže z večerního poklidu zbyly trosky.

Snažíme se oba zahnat malé barakudy do postýlek, ale vzhledem k tomu, že jsme ohleduplní k sousedům, nakonec to vzdáváme a dovolujeme jim, aby si hrály až do půl desáté. V okamžiku, kdy i druhá příšerka zavře oči, odcházíme s manželkou po špičkách z dětského pokojíčku – já mířím přímo do postele.

Žena za mnou přichází o pár okamžiků později. Naštvaná, že jsem nepochválil její proměnu. Jenže já si jí nevšiml. Pořád si totiž v hlavě opakuju jako mantru: „Vydrž, chlape, zítra jdeš do práce, kde jsi respektován a tvoje příkazy poslouchají i dospělí.“ Usínám s pocitem, že na rodičovské dovolené bych tedy ani náhodou být nechtěl. Těším se, až se zítra vrátím z práce a doma mě přivítají dva vymydlení andílci… A všechno bude, jak má být. Bráno mojí optikou.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Jen pro tatínka, Zajímavé čtení, Křemílek, Teplý večer

Mohlo by vás zajímat
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva

Horoskopy

Střelec Ať už vám nadřízený zadá jakoukoliv práci, tak se do ní pustíte s chutí. Už dlouho jste se v práci…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kristián, Kristian, Christian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné