[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Můj muž se na mé těhotenství opravdu hodně těšil. O těhulkách se přece říká, jak jsou náruživé! A s rostoucím bříškem jsme (většinou) pro své partnery až kouzelně přitažlivé. Jako by viditelnější a viditelnější důkaz naší plodnosti nějak podněcoval jejich libido. Asi je to logické, protože to, jak se zakulacujeme, je přece zásluhou jejich mužných spermií. Ovšem první trimestr přinesl do naší ložnice velmi studenou sprchu. Nejenže jsem neměla nejmenší chuť na milování samotné, ale vadila mi často i partnerova fyzická blízkost, na doteky jsem reagovala přecitlivěle, odmítala jsem všechno, co jinak zbožňuju…
Když naši muži zjistí, že z nich budou otcové, jsou plni pochopení. Ale fyzické potřeby jsou fyzické potřeby. A v mužích se navíc hromadí potřeba o nás pečovat, objímat nás, dotýkat se nás, a to i z pozice ochránců rozšiřující se rodiny… „V těhotenství získává žena přirozeně více ženské energie, a tím se stává pro muže přitažlivější. Více tam funguje takzvaná polarita, kdy je více ženou, což dovoluje muži být více mužem. A rozdíly se přitahují. Doslova,“ říká k tomu Denisa Říha Palečková, lektorka v oblasti partnerských vztahů, vědomé sexuality a osobního rozvoje. Jak to tedy řešit, když vy nechcete, ale on se může touhou zbláznit? „Jsou dvě možnosti, které většinou v určité formě vyhovují každému. Jednak je důležité rozšířit svůj pohled na intimitu a představu sexu. Většina lidí si pod slovem ‚sex‘ představí žhavou, dynamickou, vášnivou aktivitu, zaměřenou na cíl orgasmu.
„V tomto duchu lze využít i druhou možnost, takzvanou měkkou penetraci, pokud penis není ‚tvrdý a připravený‘, a ‚jen‘ spočívat v propojení v pohodlné pozici. Tato forma intimního spojení je i léčivá a nabíjí energií. Partneři pak mohou v pozici usnout nebo zkrátka po nějaké době nechají penis vyklouznout, aniž by jeden či druhý vyvrcholil. Této formě intimity říkáme vědomé milování,“ doporučuje Denisa Říha Palečková – tedy v sexualitě vlastně trochu zpomalit a zkusit to jinak. Ve své Škole šťastného partnerství učí tomuto přístupu mnoho párů v různých fázích vztahu a vždy je to pro ně velké obohacení. Na začátku těhotenství, ve chvílích, kdy vy opravdu nemáte náladu na klasickou rutinu, učíte se přijímat měnící se tělo a jste velmi emotivní, pro vás pak taková změna v ložnici může znamenat obrovskou úlevu.
Počáteční sexuální nechutenství se nicméně časem upraví. Když se přeženou největší hormonální změny, uklidní se nevolnosti a zmizí únava, vrátí se i chuť na milování. To přesto s velkou pravděpodobností nebude stejné, jaké jste s partnerem znali před otěhotněním. Spousta z nás si uvědomí, že je k nim partner ohleduplnější, něžnější, láskyplnější. Začneme mít energii na to, užívat si jeho zvýšený zájem, uvědomovat si svůj sex-appeal. A mnohé z nás najednou začínají mít i živé erotické sny, které pak touží uskutečňovat, což z nás dělá ony pověstné náruživé těhulky.
Skoro se mi chce dodat: Využijte toho, dokud můžete, respektive chcete oba. Ke konci těhotenství, ve třetím trimestru, to totiž zase může být pro změnu váš partner, kdo bude toužit zařadit zpátečku. Proč? S rostoucím bříškem o vás bude mít obavy. Rostoucí bříško znamená rostoucí miminko, a co kdyby ho on, velký muž, svým penisem při milování poranil? Nesmějte se! Pár dní jsem přenášela a na poslední kontrole v porodnici jsem byla svědkem toho, jak jeden starostlivý tatínek přesně tohle vykládal doktorce, která ho ponoukala, aby se se svou ženou miloval (protože prostaglandiny obsažené ve spermatu mohou vyvolat porod). On si nedal říct, nechtěl ublížit svému dítěti, tak byl ohleduplný a ustaraný. A stejně to může mít i váš muž. Také se někdy stává, že mužům začíná vadit přítomnost „někoho třetího“ u milování. Dítě už je připraveno jít na svět, je to hotový člověk a účastní se všeho, co váš muž dělá s vámi, nastávající matkou. A co kdyby si to miminko pamatovalo?!
Myslím si, že do jisté míry zmíněná mylná mužská přesvědčení pramení z toho, jak málo vlastně my lidé o svých tělech víme, o tom, co dovedou, co umí, co jim prospívá. „Dá se také předpokládat, že tato mužská přesvědčení a obavy souvisejí i s předsudky, které se kolem sexuality táhnou dlouhá staletí.
A také se to říká potají, s pootočenými zády, ale ne z očí do očí. Sednout si a mluvit by v intimitě během těhotenství také ledacos vyřešilo. „Je důležité tato tabu zcela vědomě rozpouštět. Otevřít s partnerem rozhovor o tom, co mé tělo potřebuje. Aktivně hledat a komunikovat, co mi přináší radost a rozkoš,“ doporučuje odbornice. A je asi nade vše jasné, že uprostřed takového hovoru můžete s citem probrat i případné partnerovy (a své) rozpaky, ať už se týkají čehokoli. Možná se jen bojí, že vás a miminko „zalehne“, možná si není jistý, zda pro vás nejsou některé polohy bolestivé, příliš namáhavé… A možná jste i vy chtěla spoustu z toho mnohokrát zakřičet nahlas a netroufla jste si. Takže možná už není na co čekat a je ideální čas komunikovat, jeden druhému se otevřít. Jak totiž říká Denisa Říha Palečková: „Sexualita je ohromným zdrojem energie a poznání. Radosti, vitality, vnitřní síly a svobody.“
U rizikových těhotenství, v případě, že jste před otěhotněním prošla opakovaným samovolným potratem, i v dalších situacích nicméně někdy bývá sex zapovězený. Ale ani tehdy není třeba na intimní soužití rezignovat. Spíš je důležité na něm soustředěněji hledat jiné možnosti a perspektivy. „Jedním z řešení může být již zmíněné vědomé milování. Pomalé splynutí a spočívání bez jakéhokoli divokého ‚šťouchání‘ či vyvrcholení. U toho je pravděpodobné, že nejen neuškodí, ale i prospěje. Přečíst si o tom můžete více v knize Vědomé milování od Diany Richardson,“ doporučuje Denisa Říha Palečková. Řešením jsou i intimní masáže. Jak na ně? Začít se dá hlazením. Tak, aby to bylo příjemné vám i jemu (což je dobré si také vzájemně říct). Většina mužů bude samozřejmě v sedmém nebi, když se budete věnovat jejich penisu.