Maminka.czChování a vztahy

Neumím prohrávat!

, Časopis Moje psychologie
28. 8. 2010
Neumím prohrávat!
Spokojit se s občasnou prohrou či druhým místem? Ne! Vy potřebujete být ve všem „nej“. Jenže být nejlepší je vyčerpávající a sebedestruktivní. Přestaňte se s každým srovnávat a naučte se být sami sebou!

Petra si založila vlastní firmu a investovala do ní veškerý čas i energii – přesně podle hesla: když už něco buduju, tak ať to stojí za to. Společnost se brzy rozrostla, jenže Petra nedokázala delegovat povinnosti a brala vše na sebe.

Byla přesně ten typ: Všechno chci zvládnout, všude chci být první a neumím prohrávat. Jenomže hodiny strávené prací přibývaly, až Petra skončila v nemocnici pro totální vyčerpání.

Jak se ukázalo, její pocit nepostradatelnosti a neschopnost prohrávat zřejmě vzešla z rodiny, od chytrého, leč uštěpačného a ironického otce, od kterého nikdy neslyšela pochvalu.

„Potřeba vítězit, dokazovat si, že jsme lepší než druzí, souvisí s úrovní našich aspirací. Vysoké aspirace mohou být generalizované – pak se snažíme „vítězit“ prakticky ve všech oblastech a činnostech, které umožňují srovnávání s druhými. Na druhou stranu jsou však i lidé, kterým jako by jakékoli aspirace chyběly. Třeba proto, že na ně byly v dětství kladeny tak vysoké nároky, že jim nebyli s to dostát.

Pro ně je pak absence aspirací v dospělosti obranou před neúspěchem,“ říká psycholog Petr Šmolka a dodává, že s prvky soupeření se nesetkáváme jen u lidí, ale i u tzv. nižších živočichů. U nich jsou však spojeny s reprodukčním chováním, na rozdíl od člověka, který soupeří i v činnostech pro přežití nepodstatných – třeba ve sportu. „Částí je na vině výchova, částí i kultura daného společenství a jím nabízené identifikační vzory,“ dodává odborník.

Slova „neumím prohrávat“ slýcháme z úst sportovců, kteří neschopnost přijmout porážku prezentují jako cosi pozitivního, co je přivedlo k úspěchu. „Pokud nás případná porážka stimuluje k ještě většímu úsilí, pak lze tuto vlastnost nesporně považovat za pozitivní. Výjimkou však není ani opak, kdy nás případná porážka na dlouhou dobu zcela paralyzuje; pak půjde o charakteristiku, která nám život dost komplikuje,“ vysvětluje psycholog. Umění prohrávat se výrazně pojí s dětskými zkušenostmi.

Petr Šmolka proto doporučuje rodičům nenechávat děti vždycky vítězit – třeba i v banálním Člověče, nezlob se – a naučit je přijímat porážky s tím, že neznamenají fatální selhání a že po nich mohou přijít další vítězství. „Na své děti bychom měli mít přiměřené nároky, ideálně jen o málo vyšší, než je jejich standardní výkonnost. Už proto, aby musely vynaložit alespoň nějaké úsilí vedoucí ke zlepšení, aby ale zároveň měly šanci uspět a našim nárokům dostát.

Za předpokladu vynaložení přiměřeného úsilí by pak počet úspěšných pokusů měl být o něco vyšší než počet pokusů neúspěšných,“ dodává odborník. Naučit se přijímat porážku v dospělosti je složitější, ale není to nemožné. Návod, jak na to, naleznete v infoboxu pod článkem.

PhDr. Petr Šmolka: Jak se naučit prohrávat v dospělosti?

Na co máte talent?

Přestaňte bezcílně bloudit v houštinách talentů. Vytipujte si pro sebe ty oblasti, ve kterých jste opravdu dobří a v nich se potom snažte o úspěch.

Oceňte úspěchy druhých

Naučte se radovat z úspěchů ostatních. Jejich respekt a sympatie si tím získáte snáz než tím, že se je budete snažit vždy a za všech okolností porážet.

Vítězové bývají osamělí

Opravdu totiž není snadné najít si blízký vztah s někým, kdo cíleně kráčí od jednoho vítězství k druhému, jak vám potvrdí každý, kdo se dostal na vrchol.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

Témata: Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie, Generali

Mohlo by vás zajímat
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!

Horoskopy

Štír Pomalu vás opouští špatná nálada, která vás delší dobu obtěžovala. Všechno se dává do normálu, ale vy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu