Maminka.czChování a vztahy

Neumím se zbavit starých věcí

, Časopis Moje psychologie
21. 7. 2009
Neumím se zbavit starých věcí
Dům máte od půdy až po sklep plný věcí, které už nepotřebujete. Nábytek, oblečení, nádobí, elektronika, knihy, hračky. Všechny svůj účel splnily, některé jsou dokonce nefunkční, ale hodit je do popelnice? Ani omylem! Proč je pro vás těžké se jich zbavit?

Anna plánuje zhruba jednou za rok velký úklid bytu s předsevzetím, že tentokrát udělá doma KONEČNĚ pořádek. Bohužel k úklidu patří i nutnost vyhazovat staré věci, a tehdy se pokaždé zasekne. Kdyby šlo o pár kousků, ale co se starým nábytkem, nádobím, oblečením? Rozhodne se, že nic nevyhodí, ovšem aby se rodina v tom množství věcí „neutopila“, přikoupí další úložné prostory.

Jenže skříní a komod už je v bytě tolik, že musí stačit papírové krabice, které přijdou do sklepa, kam už se stěží něco vejde. Ale... Proč někteří lidé nedokážou vyhodit staré věci? Jedním z důvodů je podle psychologa Petra Šmolky to, že k nim mají silné citové vazby nebo emočně významné vzpomínky. Plyšák z dětství, svetr, který vám upletla maminka, váza od přítele...

„Druhou, tou horší, alternativou je záměna vztahu k lidem vztahem k věcem. Zároveň může jít o potřebu stabilního a bezpečného prostředí, a tím i nechuť k jakýmkoli změnám. Včetně toho, že bychom se měli čehokoli vzdát,“ dodává odborník. Jestliže hledáme motivaci k takovému jednání, nesmíme zapomenout ani na vliv výchovy. Kdo byl odmalička veden k tomu, že nic se nemá vyhazovat, protože všechno se může někdy hodit, ten nic nevyhodí, protože třeba jednou...

„A roli hraje i pocit úzkosti ve chvíli, kdy by se měl něčeho vzdát. Racionální argumentace nepomůže, problém není rozumový, ale emoční. Pomoct by mohla silná emoční angažovanost někde jinde. Bohužel takový člověk jí prakticky není schopen,“ tvrdí Petr Šmolka. Neschopnost zbavit se věcí se týká častěji mužů a zhoršuje se s věkem. Žádné výzkumy k tomuto problému neexistují, Petr Šmolka tak usuzuje pouze ze zkušeností ze své praxe.

„Mužům se za život nahromadí takových předmětů víc a s věkem se výrazně snižuje pružnost myšlení a ochota měnit stereotypy,“ vysvětluje. I když jsou v léčbě takových poruch úspěšní, je to proces trvající čtyři pět let. Dost dlouho na to, aby v bytě kvůli hromadícím se věcem za chvíli nebylo kam šlápnout.
Když mi nedávno kamarádka zaníceně vysvětlovala, že přece nemůže prodat auto, protože „ho má ráda a bylo by jí ho hrozně líto“, snažila jsem se najít odpověď na otázku, kdy je citová vazba k věcem ještě normální a kdy už překračuje patologické hranice. Petr Šmolka říká, že zvlášť u majitelů aut je takové počínání časté a lze v něm najít kus zdánlivé racionality, i když si odmyslíme emoční vztah.

A ten bývá k autům dost velký. Zvlášť pokud jsme na ně museli dlouho šetřit. „Čím víc však do jeho údržby a oprav investujeme, tím hůř se ho budeme zbavovat. Hranicí pomyslné normality je tedy bod, kdy mezi investicemi a ziskem vzniká výrazný nepoměr ve prospěch investic,“ říká. Co se týká shromažďování všech ostatních věcí, je hraničním okamžik, kdy naše počínání začne obtěžovat okolí.

„Nejčastěji členy rodiny, jimž bude vadit, že sice bydlí ve slušném třípokojovém bytě, ale užívat mohou jen jeden pokoj, protože všude jinde je staré nepotřebné harampádí. Zásadní je i chvíle, kdy nám chorobné schraňování předmětů začne bránit v běžném fungování a komplikovat vztahy s ostatními lidmi,“ dodává psycholog.


===== PhDr. Petr Šmolka: Jak se naučit vyhazovat nepotřebné věci?=====

Osmělujte se postupně

Pokud vám okolí signalizuje, že už má toho harampádí nejen plný byt, ale i plné zuby, začněte rozhodnutím, že se třeba každý týden zbavíte jedné věci.
Přijměte teritoriální omezení

„Vykolíkujte“ si prostor pro své „sbírky“, co se tam nevejde, to musí pryč. Pokud to neuděláte sami, udělá to za vás někdo jiný (manželka, hygienik) a bude hůř.
Vyhledejte odborníka

Ne vyklízecí firmu (i když…!), ale spíše psychologa. Třeba společně s ním porozumíte skrytému smyslu svého počínání, což je často tím prvním krokem ke změně.

Témata: Časopis Moje psychologie, Chování a vztahy, Věc, Racionální argument, Velký úklid, Citová vazba

Mohlo by vás zajímat
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi

Horoskopy

Ryby S blížícím se úplňkem v Beranu máte dostatek energie a ctižádosti něčeho dosáhnout. I když jste citlivé…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jonáš, Damián, Damian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné