Maminka.czChování a vztahy

Neumíte říkat NE? Dá se to naučit

, Časopis Moje psychologie
24. 4. 2013
Neumíte říkat NE? Dá se to naučit
NEsouhlasíte, NEzvládnete to, NEchcete vyhovět. Přitom říct jasné NE, to neumíte. Odmítat nahlas, bez výčitek a pocitů trapnosti je pro mnoho lidí problém. Každopádně dobrá zpráva: Dá se to naučit.

Pracujte na svém sebevědomí

Neobviňujte druhé z toho, že vás využívají. To není jejich problém, ale především váš, že si takové chování necháte líbit. „Příčinou bývá nejčastěji nízké sebevědomí nebo strach, a to hlavně z odmítnutí či pomluv,“ říká kouč Aleš Kalina ze společnosti Mindsoft. Je sice hezké, že se snažíte vyjít druhým vstříc, všechno má ale své hranice.

Abyste se naučili vyjadřovat vlastní pocity, musíte pochopit, že na vlastní názor máte nárok. Ať se jedná o vstřícnost vůči kolegovi z práce, rodičům, partnerovi, kamarádům, nebo úplně cizím lidem, „ne“ je vaše volba. „Lidé vás neodsoudí, když nebudete ve všem vyhovovat. A pokud vás někteří odstřihnou jenom proto, že jste řekli ne, pak jedině dobře – to nebyli vaši přátelé,“ dodává Aleš Kalina.

Měňte své chování postupně

Je dobré si nejprve uvědomit, v jakých okamžicích nejčastěji děláte věci proti své vlastní vůli. Necháte si obvykle vnutit od prodavače něco, co jste vůbec nechtěli? Neozvete se, když dostanete v restauraci jídlo, které nesplňuje vaše očekávání? Přijmete pozvánku na večírek, na který se vám nechce?

Zkuste to změnit a reagujte zcela spontánně. Když se naladíte na upřímnost ve zdánlivých banalitách, naberete odvahu k zásadnějším krokům. Důležitá je také schopnost si svůj postoj udržet. Hlavně v první fázi se kolem vás vynoří lidé, kteří se budou snažit vrátit všechno do původního stavu a přesvědčit vás, že vy přece vyhovět chcete. Dejte jim najevo, že jejich manipulace jsou neúčinné. Pak svůj postoj k vám změní.

Buďte sami sebou

Ujasněte si jednoduchou pravdu: Abyste byli schopni něco jasně odmítnout, neznamená to, že si za každou cenu musíte stát tvrdě za svým. Jinak řečeno – není nutné se stylizovat do role neústupného, nesmířlivého člověka, který nezná kompromisy. „Být sám sebou může někdy znamenat i změnu názoru či schopnost podřízení se,“ říká Aleš Kalina.

Proto je podle odborníka zbytečné zabývat se hledáním hranic, kdy vyhovíte a kdy už ne. Jediný kompas jste vy sami: váš dobrý pocit ze sebe sama a láska k sobě. Může to znít sobecky, ale od vztahu k sobě vyvěrá vše ostatní. Věnujte pozornost vlastním pocitům a řiďte se jimi. Když vyhovět chcete, udělejte to, když nechcete, odmítněte.

Neospravedlňujte se!

„Ne“ znamená ne a ve většině případů nepotřebuje další vysvětlování. Ale někdy máme pocit, že jedno slovo, navíc negativní, je jaksi málo. Takže máme tendence se ospravedlňovat výmluvami, či dokonce lží, abychom nepůsobili nezdvořile. Pod vlivem toho často stejně nakonec podlehneme: „A tak teda jo, ještě pro tentokrát…“

Odmítnutí vysvětlování nepotřebuje. Ale pokud vám prosté „ne“ nejde přes jazyk, můžete přidat věty typu: „Vážím si tvé nabídky, ale teď o ni nemám zájem.“ Jestli se nedokážete spokojit ani s tímto přístupem, zkuste mluvit o svých pocitech.
Jak se cítíte, když odmítáte, a jak zle byste se cítili, pokud byste odmítnout nedokázali, ale zároveň pak svůj slib nemohli splnit.

Témata: Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie, Nízké sebevědomí, Rika, Původní stav

Mohlo by vás zajímat
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Býk Na svou stranu jste využili všechno optimistické, co v sobě máte. Držte se také hesla, že štěstí přeje…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ingrid, Ingeborg, Inna

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné