Maminka.czZdraví

Neutišitelný pláč, málo spánku či přehnaná hybnost. Máte doma dráždivé dítě?

Michaela Láchová 19.  12.  2022
Máte čím dál větší pocit, že přes všechny vaše snahy váš prcek pláče víc než ostatní miminka? Že je neustále nespokojený, naštvaný, mrzutý, i když děláte všechno, co je ve vašich silách, aby se měl jako v bavlnce? Možná máte právě v jeho případě tu čest s nadměrnou dráždivostí. Co s tím?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jasně, mateřství většinou neprobíhá v duchu reklamy na plenky nebo nafintěných instagramových krásek objímajících rozesmáté děti. Možná je lepší připravit se předem na to, že si někdy ani nestihnete umýt vlasy a zrcadlo radši budete míjet, abyste se nemusela dívat na toho zombíka, který z něj na vás kouká. Pak budete možná skutečností příjemně překvapena.

VIDEO: Jak porozumět pláči miminek?

Úplně nejlepší v mnoha ohledech ale bývá naučit se nemít očekávání vůbec žádná. Jako prvomatka jsem s tím, že to bude zpočátku mazec, teoreticky počítala. Jenže moje miminko plakalo tak nějak víc než ostatní děti. Dokonce i sestřička na novorozeneckém oddělení, která se stará dnes a denně o desítky miminek, zhodnotila, že je rozhodně nejnespokojenější ze všech „zúčastněných“. Přestože mlíko mi teklo horem dolem. To bylo taky asi to jediné, co ho dokázalo uklidnit. Nezapomenu na její větu, která se mi vybavuje v občasných situacích dodnes: „No, s tímhle vzteklounkem si teda užijete.“

Proč ho všechno tak rozhodí?

V podobném duchu jako v porodnici to pokračovalo i doma. Chlapeček krásně prospíval, přestože měl dost silný reflux (prý normální), a celý den jsem s ním v podstatě chodila jak lev v kleci, chovala ho, krmila, přebalovala, chovala, chovala, chovala. A když jsem nechovala, neváhal i několikrát denně brekem promodrat. Propínal se do luku, lekal se i nepříliš hlasitých zvuků… A pak jsem zaznamenala takový zvláštní třes v ručičce. Jasně, miminka sebou škubají v šestinedělí poměrně běžně, ale tohle bylo jiné. Na neurologickém oddělení, kde jsme následně zůstali pár dní na pozorování, jsem poprvé zaznamenala – v našem případě vyřčený – pojem „syndrom dráždivého dítěte“.

Otazníky kolem nošení miminek v šátku: Kdy začít a jestli vůbec?

Jak poznamenává dětský neurolog MUDr. Jan Hadač, Ph.D., z pražské Thomayerovy nemocnice, který vede aktuálně mimo jiné ambulanci vývojové neurologie, označení „syndrom dráždivého dítěte“ se příliš nepoužívá. „Nadměrná dráždivost neboli hyperexcitabilita se u novorozence či kojence projevuje různě a také má mnoho příčin. Proto se ani nejedná o vyhraněný klinický syndrom,“ vysvětluje. Podle jeho slov je třeba odlišit přechodnou hyperexcitabilitu, kterou dítě reaguje na akutní zdravotní obtíže nebo dočasný diskomfort, jako jsou břišní kolika, hlad, zima, prořezávání zoubků, a která s odstraněním příčiny vymizí, a na druhé straně pak déletrvající hyperexcitabilitu, která se projevuje v řádu týdnů i měsíců.

Něco je tak trošku jinak

„Chronicky dráždivé děti často a neutišitelně pláčou, mohou mít malou potřebu spánku, horší příjem potravy se u nich někdy pojí s ublinkáváním, neprospíváním na váze. Na různé zevní i vnitřní podněty reagují přehnanou hybností, intenzivními úlekovými reakcemi, jako je rozhození ruček, dystonickými atakami, tedy náhlou změnou držení těla v šablonách primitivních reflexů nebo třesem brady, končetin,“ podotýká s tím, že některé ze zmíněných hybných příznaků, jako jsou úlekové reakce nebo třes bradičky při pláči, jsou zcela normální u novorozenců, ale jejich četnost a intenzita by v prvních třech měsících měly postupně slábnout.

Vzhledem k tomu, že hyperexcitabilitou se může projevovat celá řada nejen neurologických, ale i jiných nemocí, měl by dítě s těmito obtížemi podrobně vyšetřit praktický dětský lékař a podle vlastní rozvahy by měl doporučit další postup. „Léčba by se pak samozřejmě měla zaměřit k odstranění příčiny, nikoliv pouhého příznaku. Proto ani nelze maminkám dát nějaké univerzálně platné doporučení. Neklid a abnormní hybné reakce se obvykle daří alespoň do určité míry zklidnit převedením dítěte do polohy klubíčka. Někdy stačí prosté poučení maminky, jak s kojencem zacházet správně,“ vyzdvihuje.

Vysoce citlivé dítě - dar i prokletí. Nemáte ho náhodou doma?

Handling a pohodová máma jsou nade vše

Konkrétně u nás se nikdy na nic zásadně významného nepřišlo. A to i přes to, že se řadím k extrémně starostlivým matkám (což mezi námi taky není vždy zrovna ku prospěchu věci). Nejvíce pomohla režimová opatření včetně instrukcí, jak miminko správně chovat a jak s ním manipulovat – takzvaný handling.

Dnes je synovi deset let a nemůžu sice říct, že by ze své zvýšené časté podrážděnosti a přecitlivělosti úplně vyrostl, jak se říká, stejně tak ale dokáže být naprosto spokojený. Ale když s vámi může dítě komunikovat verbálně, je to hned o něčem jiném. Navíc jsem postupem času zjistila, že neskutečným způsobem dokáže zrcadlit můj psychický stav. Reaguje na něj i dnes somatickými projevy. Možná to bude na první dobrou znít sobecky a alibisticky, ale když se víc zaměřím na sebepéči, je až v neuvěřitelně větší pohodě i on.

Známe 8 nejčastějších důvodů dětského pláče. Miminko potřebuje bezpečí a vy se hlavně vyspat!

I maličkosti se počítají

Nenabádám vás, ať na čtrnáct dní odjedete na Bahamy, žádný extrém samozřejmě není dobrý. Vystresovaná matka ale miminku nepomůže. I když se vám od vašeho pokladu nechce ani na krok, nezapomínejte na sebe samotnou. I chvilka relaxu podle vašeho gusta se počítá. Tyhle chvilky vypadají jako nedůležité, ale dohromady pak dokážou vybudovat odolnější „domeček“, který se nezboří jako ten, který stavíme často v duchu toho známého domečku z karet. Vykašlete se na diskuse na internetu, většinou vás spíš hodí do ještě větší beznaděje. Tohle je vaše cesta a nikdo jiný ji nemá a nebude mít stejnou. A jestli máte, stejně jako já, doma dráždivější dítě, zkuste spíš než na hledání jeho nedostatků zaměřit se na to, jak je úžasné, empatické a jedinečné. Protože ono je!

NAše tipy:

  • Nebojte se ptát. Nebojte se toho, že si o vás bude doktor myslet, že jste hysterka. Pokud se vám něco nezdá, zkonzultujte to s odborníkem. Pozor na internetové diskuse, často to bývá jen přehlídka ztraceného času a vás to zbytečně psychicky rozhodí.
  • Vydržte první tři měsíce. Pokud vám lékaři opakovaně tvrdí, že je vaše dítě naprosto v pořádku, zkuste dát všemu čas. Nejnáročnější bývají první dva až tři měsíce, kdy miminko může trpět kojeneckou kolikou, která v drtivé většině v tomto období přechází. Neberte si osobně, že je dítko věčně nespokojené, vy děláte, co je ve vašich silách.
  • Vsaďte na handling. Správně s miminkem manipulovat je obzvláště u dráždivějších dětí naprostý základ. Zkuste se poradit se zkušeným fyzioterapeutem nebo mrkněte na kurz Vandy Schreierové, který najdete zde. Při hledání informací vsaďte jen na ověřené zdroje.
  • Poslouchejte intuici. Ta vám nejlépe napoví, co právě vaše dítko potřebuje. Kojení, chování, houpání, nošení, bílý šum vám můžou pomoct dítko zklidnit. U nás zabral zpěv – vnitřně uklidnil mě, miminko poznalo písničku, kterou jsem mu pouštěla v těhotenství, a rozptýlilo ho to.
  • Mám doma originál! Každá z maminek má doma minimálně jeden, a s počtem dětí stoupá přímo úměrně i jejich počet. Každé dítě potřebuje jiný přístup a dráždivější děti ještě mnohem citlivější. Neznamená to vychovat z něj skleníkovou květinku, ale ranař nebo ranařka z něj pravděpodobně taky nebude. V jednání s podobně citlivými dětmi je na místě větší opatrnost.
Témata: Zdraví, Děti, Miminko, Mateřství, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Spánek, Fyzioterapie, internet, pláč, nošení dětí, Prcek, Bahamy, Bavlnka, Velký pocit, Vanda Schreierová, Jan Hadač, Hybnost, Dráždivost, Thomayerova nemocnice, Atak, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Obrat plodu zevními hmaty – co výkon obnáší a jaká je úspěšnost, že se miminko otočí?
Stöckbauerová Vanda
Porod
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie