Maminka.czHry pro děti

Neutrácejte zbytečně a rozvíjejte děti doma podle principů Montessori

Zapomeňte na drahé hračky. Děti můžete rozvíjet úplně snadno doma a vystačíte si s tím, co máte běžně v domácnosti. Naše tipy vás přesvědčí, že je to jednodušší, než si myslíte.

Montessori nepřemýšlí tak, co by se děti měly naučit, ale zajímá se o to, co děti v danou chvíli potřebují a jaké mají potřeby.

Právě proto se děti učí zcela přirozeně a nenásilně. Ze své vlastní zkušenosti vím, že právě díky tomu je objevování světa pro děti zajímavější. Když jsem chodila se svým předškolákem na klasické hodiny předškolní výchovy, dost se nudil. Ovšem jakmile jsme přišli na lekce Montessori pro předškolní děti, ožil.

Pracoval sám a naprosto soustředěně. Díky této prvotní inspiraci jsme doma začali vyrábět vlastní hračky a naučila jsem se jednu důležitou věc. Dát dítěti prostor pro vlastní objevování.

Díky Montessori nemám problém nechat svého devatenáctiměsíčního syna utírat nádobí, tříletého krájet zeleninu a připravovat koláč (ten mimochodem zvládne upéct s mou minimální pomocí) a sedmiletého vyměňovat žárovku.

Když dětem ukážete, jak se co dělá, a dáte jim příležitost, tak se vám odmění tím, že samy chtějí tvořit, zkoušet a pomáhat v domácnosti.

Jak rozvíjet doma děti? Vyzkoušejte naše tipy na Montessori hračky

Dejte dětem prostor pro jejich rozvoj

Děti si chtějí hračky hlavně osahat, ale mnoho rodičů má obavy, aby si neublížily. Proto je vlastně ani nenechají nic pořádně dělat. Takže místo opravdového krájení zeleniny nechají předškoláka krájet dřevěnou zeleninu na suchý zip. To je určitě fajn pro batole, ale předškolák zvládne krájet s opravdovým nožem.  Vše je ale o přípravě...

Podobné je to i s hraním. Děti nechte tvořit, zkoumat, osahávat, jen jim pro to připravte vhodné podmínky. Připravili jsme pro vás inspiraci na hrátky, díky kterým se děti něco naučí a ještě procvičí třeba jemnou motoriku. Tak vzhůru do toho!

Video: Vyrobte si baletky z dřevěných špachtlí

„Rodiče mají často pocit, že selhávají,“ říká dětská koučka Monika Němcová
Čím se mohou rodiče inspirovat z Montessori pedagogiky?
Zapojíte se? Mámy, co vyrábí a vyměňují si Montessori hračky a pomůcky

 

 

Témata: Předškolák, Hry pro děti, Tvoření, Hračky pro děti, Hračky, Dřevěná špachtle, Předškolní dítě, Jemná motorika, Koučka, Zip, Inspirace, Dano, Děti, Objevování, Montessori, Vhodná podmínka, Drahá hračka, Domácnost, Zelenina, Lekce

Mohlo by vás zajímat
Školky, kde se nezavírá. Děti tam spí přes noc, rodiče musí pracovat
Na nočník v ten správný čas? Žádné násilí, pevné nervy a nesrovnávat!
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Nedělejte ze sebe živý dudlík. Jak odbourat časté noční kojení?

Horoskopy

Váhy Dobrá zpráva, kterou dnes obdržíte, vás nabije energií a radostí. Vypadá to, že dosáhnete cíle, který…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nikola, Nikol, NicolRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu