Maminka.czBack to school

Neuvěřitelné poznámky, které se objevily v žákovských knížkách. Už se těšíte?

28. 8. 2020
Některé poznámky učitelů jsou tak kuriózní, že už se vyprávějí jako vtipy a pomalu se z nich stávají takzvané městské legendy. Třeba následující napomenutí. "Dívá se na mě přes pravítko a směje se mi, že jsem zelená (vodník)." Kdo ví, možná ji kdysi opravdu někdo přinesl v žákovské knížce domů. Podívejte se do naší galerie na další příklady.

Když na sebe narazí neposedné dítě a dril základní školy, vznikne z toho nejedna poznámka. Učitelé tímto způsobem často křičí do světa, jak těžká je jejich profese a co všechno musí ve školních lavicích trpět.

Jenže, přiznejme si to, občas to trochu přehánějí. Výsledkem jsou pak bizarní stížnosti rodičům. Sestavili jsme nejkurióznější poznámky, které jste měli v žákovských knížkách. A je to, panečku, pěkné počtení. Posuďte sami.

Za pět set i za čtyři tisíce. Vybírejte z nabídky batohů pro školáky i studenty

Zajímaly nás skutečné poznámky. Zkrátka ty, které jste jako děti přinesli domů a nebo jste je museli už jako rodiče svým potomkům podepisovat. Na Facebooku Maminka.cz jsme proto umístili výzvu o nejlepší perličku z žákovské knížky. A sešlo se nám jich opravdu spoustu.

Vtipní rodiče jako bonus

Osobně mě nejvíce pobavila poznámka, kterou kdysi dostala moje kamarádka Markéta. V žákovské knížce přinesla napsáno: "Uděluji NTU za nekázeň v NTM." Doma si nad těmito zkratkami zřejmě chvíli lámali hlavu. Když je konečně rozklíčovali a pochopili, že NTU je napomenutí třídního učitele a NTM je zkratka pro Národní technické muzeum, kamarádčin táta napsal do žákovské knížky: "BNV" a podepsal se. Asi vám došlo, co ta zkratka znamená. Pokud ne, odpověď se dozvíte v naší galerii.

Vtip rodičů vůbec oceňujeme. Když syn kolegyně přinesl z družiny poznámku "ZlobÝ", neváhala, vzala červenou tužku a hrubku opravila. Pak se teprve mohla s klidným svědomím pod poznámku podepsat. 

Syn přišel ze školky pokousaný. Neřeším to. Měla bych?

S humorem na nesmyslnou poznámku také zareagovala další moje známá Lenka. U dcery Adély v žákovské knížce našla učitelovu zoufalou stížnost: "Třída při vyučování ruší". Odpověděla tehdy: "S tím bohužel nepomůžu, neboť jsem tou dobou v zaměstnání." Korunu tomu nasadila jiná matka, která kantorovi vzkázala: "A to si představte, že doma nejí nudle!"

Můj táta si dodnes schovává notýsek z první třídy (z roku 1967), který je takových kuriózních poznámek plný. Jedna za všechny: "Míša schválně zlomil spolužačce tužku. Přinese ji zítra ořezanou!"

Nedělám si iluze, že otec byl kdovíjaký svatoušek, ale přesto. Co se musí honit takovému prvňáčkovi hlavou, když téměř obden nosí domů poznámky typu: "Mluví po zvonění. Mluví při vyučování. Mluví stále bez dovolení a neumí se přiznat." Doufejme, že doba se za těch 50 let přeci jen trochu změnila.

Úleva pro kantory?

Na druhou stranu trochu chápeme i kantory, kteří to s dětmi nemají vždy lehké. Že by si těmi poznámkami skutečně ulevili? "Musím se vždycky smát, když takové poznámky čtu. Přijde mi to, že učitel žaluje. Měli by si to vyřídit ve třídě sami a ne psát rodičům. Co s tím mají dělat X hodin poté, co to dítě udělalo?" ptá se v diskusi na Facebooku Maminky.cz Tereza.

Jedno by ale měli učitelé vědět: Svými poznámkami dokáží i školáky ranit. Třeba takovým strohým prohlášením: "Podvádí!", "Lže!" nebo "Pokusil se o podvod!"
"Pěkně mě to naštvalo, protože jsem se o žádný podvod nepokusil," říká k poznámce třiatřicetiletý Honza z Prahy, který sám učí na gymnáziu. Podle něj máme podobných křivd ze škol všichni mnoho. 

A co vy? Jakou jste dostali poznámku na základní škole? A byla oprávněná? Napište nám do diskuse. 

To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti vážně nejsou nadšené ze sourozence
Podcast s psycholožkou: Hádky mezi sourozenci neřešte, prázdniny využijte ke společným zážitkům
Témata: Puberta, Back to school, Základní škola, Školství, Školy, Střední škola, Školák, Rodičovství, Teenager, Student, Honza, Učitel, Knížka, Kantor, Lenka, Facebook, Bizár, Žákovská knížka, Muzeum, Napomenutí, Objev, Poznámka, Praha

Mohlo by vás zajímat
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
7 nečekaných způsobů, jak malé dítě vyznává lásku rodičům
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Brutálně upřímné momentky? Ano, protože přesně takové mateřství je

Horoskopy

Střelec Pracovní sféra skrývá mnoho příležitostí, jak se uplatnit. Jedna šance je obzvlášť lákavá a neměli…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ilona, Sebastian, Sebastián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné