Maminka.czŠkolák

GALERIE: Neuvěřitelné poznámky, které donesly děti v žákovských knížkách

kog sim 27.  6.  2021
Konec školního roku klepe na dveře. I letos děti nasbíraly různé poznámky, i když jich kvůli covidu bylo méně a možná měly trochu jinou podobu než obvykle. My jsme pro vás připravili klasiku, která nám v období distanční výuky možná i trochu chyběla. Zasmějte se společně s námi nad těmi nejvtipnějšími poznámkami ve velké galerii!

Některé poznámky učitelů jsou tak kuriózní, že zlidoví a  vyprávějí se jako vtipy. Z mnohých se staly doslova legendy, které kolují sociálními sítěmi. Třeba napomenutí: "Dívá se na mě přes pravítko a směje se mi, že jsem zelená." Kdo ví, možná ji kdysi opravdu někdo přinesl v žákovské knížce domů. A schválně, jaká byla "ta vaše"?

VIDEO: Podívejte se, jaké jsou základní poruchy učení. 

Výsledkem snahy učitelů děti usměrnit jsou občas bizarní a úsměvné stížnosti rodičům. Sesbírali jsme ty nejkurióznější poznámky, které jste měli v žákovských knížkách. A je to, panečku, pěkné počtení. Posuďte sami.

Zajímaly nás skutečné poznámky. Zkrátka ty, které jste jako děti přinesli domů a nebo jste je museli už jako rodiče svým potomkům podepisovat. A sešlo se jich opravdu spoustu.

Vtipní rodiče jako bonus

Osobně mě nejvíce pobavila poznámka, kterou kdysi dostala moje kamarádka Markéta. V žákovské knížce přinesla napsáno: "Uděluji NTU za nekázeň v NTM." Doma si nad těmito zkratkami zřejmě chvíli lámali hlavu. Když je konečně rozklíčovali a pochopili, že NTU je napomenutí třídního učitele a NTM je zkratka pro Národní technické muzeum, kamarádčin táta napsal do žákovské knížky: "BNV" a podepsal se. Asi vám došlo, co ta zkratka znamená. Pokud ne, odpověď se dozvíte v naší galerii.

Vtip rodičů vůbec oceňujeme. Když syn kolegyně přinesl z družiny poznámku "ZlobÝ", neváhala, vzala červenou tužku a hrubku opravila. Pak se teprve mohla s klidným svědomím pod poznámku podepsat. 

Syn přišel ze školky pokousaný. Neřeším to. Měla bych?

S humorem na nesmyslnou poznámku také zareagovala další moje známá Lenka. U dcery Adély v žákovské knížce našla učitelovu zoufalou stížnost: "Třída při vyučování ruší". Odpověděla tehdy: "S tím bohužel nepomůžu, neboť jsem tou dobou v zaměstnání." Korunu tomu nasadila jiná matka, která kantorovi vzkázala: "A to si představte, že doma nejí nudle!"

Můj táta si dodnes schovává notýsek z první třídy (z roku 1967), který je takových kuriózních poznámek plný. Jedna za všechny: "Míša schválně zlomil spolužačce tužku. Přinese ji zítra ořezanou!"

Nedělám si iluze, že otec byl kdovíjaký svatoušek, ale přesto. Co se musí honit takovému prvňáčkovi hlavou, když téměř obden nosí domů poznámky typu: "Mluví po zvonění. Mluví při vyučování. Mluví stále bez dovolení a neumí se přiznat." Doufejme, že doba se za těch 50 let přeci jen trochu změnila.

Úleva pro kantory?

Na druhou stranu trochu chápeme i kantory, kteří to s dětmi nemají vždy lehké. Že by si těmi poznámkami skutečně ulevili? "Musím se vždycky smát, když takové poznámky čtu. Přijde mi to, že učitel žaluje. Měli by si to vyřídit ve třídě sami a ne psát rodičům. Co s tím mají dělat X hodin poté, co to dítě udělalo?" ptá se v diskusi na Facebooku Maminky.cz Tereza.

Jedno by ale měli učitelé vědět: Svými poznámkami dokáží i školáky ranit. Třeba takovým strohým prohlášením: "Podvádí!", "Lže!" nebo "Pokusil se o podvod!"
"Pěkně mě to naštvalo, protože jsem se o žádný podvod nepokusil," říká k poznámce třiatřicetiletý Honza z Prahy, který sám učí na gymnáziu. Podle něj máme podobných křivd ze škol všichni mnoho. 

Fotit pavouka, modelovat krychle, sázet bylinky: Co všechno nás naučila škola on-line?
Nechte děti dělat chyby! Nejvíce se naučí z neúspěchu, potvrzují vědci
Školáci podle horoskopu: Ryby milují autority, Štíři je nesnášejí
Témata: Galerie, Školák, Rodičovství, Rodiče, Školy, Puberta, Školství, Student, Střední škola, Teenager, Muzeum, Facebook, Napomenutí, Bizár, Praha, Školní rok, Neřest, Covid, Učitel, Knížka, Lenka, Žákovská knížka, Honza, Poznámka, Dovolení
Mohlo by vás zajímat
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole
Při znásilnění otěhotněla. Potrat odmítla. Bylo to peklo, ale syna miluji
redakce
Vaše příběhy