Maminka.czBatole

Nevhodné hračky pro děti: Kterým se raději vyhnout?

6. 12. 2011
Nevhodné hračky pro děti: Kterým se raději vyhnout?
Čas Vánoc se blíží, nákupní horečka je v plném proudu a dítě samozřejmě nepotěšíte lépe než nějakou pěknou hračkou. Na co si při jejím výběru dávat pozor a co raději vůbec nebrat?

Koupit dobrou hračku pro dítě není jen tak. Rodič se musí trefit do aktuálních trendů, vkusu dítěte, podoby hračky, jejího výchovného a rozvíjejícího smyslu a samozřejmě také do svých vlastních finančních možností. Mnohem jednodušší a vlastně i důležitější je nekoupit hračku špatnou a nevhodnou. Tomu se dá předejít dodržováním několika základních pravidel.

Nebezpečné hračky

Tím nejdůležitějším kritériem pro označení hračky za nevhodnou je pochopitelně její bezpečnost. Hračka má přinášet radost, nikoli bolest a nemoci. Nejvyšší riziko je u malých dětí, protože těm hrozí vdechnutí či spolknutí malých částí, zranění o ostré okraje, hroty apod. a především otrava při ochutnávání hračky vyrobené z jedovatých materiálů. Především poslední bod je problematický, protože ostré a malé oddělitelné části si rodič může pohlídat sám.

V případě výrobku ze závadného materiálu ovšem na první ani žádný další pohled nemáte šanci poznat jeho jedovatost. Z toho důvodu musíte věřit kontrolním orgánům České republiky a Evropské unie, které znají původ hračky a také často testují její kvalitu. Je tak bezpodmínečně nutné hračky nakupovat v kamenných a zavedených obchodech, sledovat garanční známky a certifikáty, případně si o nich něco sami vyhledat na internetu.

Na něm naleznete nespočet serverů, které se zabývají sledováním nebezpečných hraček. Za ten základní je možné považovat stránky České obchodní inspekce, která pravidelně dodává údaje o závadných produktech. Dalším dobrým zdrojem informací jsou diskusní fóra. Třeba i to na Maminka.cz. Zde si lidé sdělují své zkušenosti, upozorňují na nevhodné věci nebo naopak doporučují ty osvědčené a bezpečné.

Věk dítěte

Nevhodnou hračkou může být lehce taková, která není určená pro konkrétní věk dítěte. Buď je dítě na hračku moc malé (není až takový problém, doroste), nebo je naopak na hračku už moc staré (to je horší), tedy nebude jej bavit, zajímat a hračka tím ztratí svůj účel. Určitým vodítkem je samozřejmě doporučení výrobce, který udává rozmezí věku, pro nějž je hračka určena. Nejedná se ale o dogma, takže pokud máte ověřeno, že dítě po konkrétní věci navzdory svému věku touží, klidně mu ji dopřejte.

Špatný psychický vývoj?

Někteří rodiče za podpory vybraných dětských psychologů zastávají názor, že určitý typ hraček je pro děti nevhodný. Má se to týkat hraček nějakým způsobem se dotýkajících násilí, nebo hraček se špatnými dětskými vzory. Terčem obvykle bývají umělohmotné zbraně a pohublé panenky. Ale skutečně chcete klukovi upřít radost z běhání s pistolí po lese, nebo dívce štíhlou bárbínu, kterou bude denně převlékat?

Pokud je někdo militantní pacifista (oxymóron jak vyšitý), nechť svému dítěti plastové pistolky nekupuje. Nicméně kluci si vždycky hráli s napodobeninami zbraní, přičemž málo z koho se stal voják, policista či krvežíznivý násilník. Celé nové generace dívek narozených po roce 1980 si hrály s pohublými blondýnami, přesto z druhé strany slyšíme, jak je stále častější obezita u dětí. Řeči o vhodnosti je tak třeba brát s rezervou.

Gender naruby

Oblíbeným argumentem zastáncům genderové korektnosti je, že by se neměly dětem dávat hračky, které je nutí přivyknout archetypům konkrétního pohlaví. Tedy dávat holčičkám kuchyňku či panenku v podobě miminka a chlapcům pracovní nářadí nebo auta. Měly by se prý dětem dávat unisex hračky, nebo dokonce hračky původně určené pro pohlaví opačné.

Není ale třeba rozbourávat staleté návyky u dětských hraček. Jestliže holčičky vidí maminku doma vařit, svůj vlastní plastový sporáček přijmou s radostí. Jestliže se hoši vidí v otci opravujícím rozbitou skříň švédského výrobce, sáhnou po malém kladívku či figurce opraváře s nadšením. Na druhou stranu, pokud si i dívky chtějí hrát s auty, rozhodně jim to nevymlouvejte.

Témata: Děti, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Hračky pro děti, Hračky, Násilník, Hra, Korektnost, Opravář, Nejvyšší riziko, Jedovatost, Řád, Policista

Mohlo by vás zajímat
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Panna S velkou pravděpodobností prožijete krásný den. Už si tak malinko plánujete oslavu svých narozenin.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Soběslav, Virginie, Virginia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné