Maminka.czKam s dětmi

Nevíte, jak v zimě zabavit děti? Vyrazte s nimi do herničky

redakce 27.  1.  2018
Jakmile na hřišti hrozí přimrznutí k prolézačkám a bez holínek se nedá jít ani do školky, je na čase vyrazit za zábavou dovnitř. Herničku si užijí děti i dospělí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jako nejmladší mezi dětmi mých kamarádek byl můj syn v herničce poprvé před prvními narozeninami. Zatímco dvou- a tříleťáci nadšeně skákali do míčků, klouzali se na skluzavkách a lezli nám nad hlavami, Šimon se plazil po drsném koberci a já po chvíli šilhala, jak jsem se snažila udržet ho v dohledu a zároveň oční kontakt s kamarádkou.

Ačkoliv se do herničky smí jen v ponožkách nebo návlecích (na boty i kočárek), Šimon po půl hodině vypadal, jako by prolezl komínem. Nikdy více, pomyslela jsem si zcela vyčerpaně. Z nedávného pozvání na narozeninovou oslavu v té samé herně jsem proto moc šťastná nebyla, ale nechtěla jsem ho zklamat. A bylo to skvělé! Pro samé hraní a zkoušení různých atrakcí si děti skoro nestihly ani sníst dort a po třech hodinách stále neměly dost.

Vyberte tu pravou

V posledních letech se s dětskými hernami roztrhl pytel, vznikají v mnoha větších i menších městech. Buď jako samostatné prostory, nebo jako součást kavárny nebo dětského klubu. Zpravidla do nich smí už malá miminka, ale zvažte, nakolik bude návštěva pro vás oba přínosem.

To, že vstup je možný od 0+, neznamená, že si tam vaše dítě parádně pohraje. Podívejte se dopředu na internet, jak to v herně vypadá, jak je veliká a členěná, jaké nabízí hračky a zábavu pro děti, zázemí i místo pro rodiče. Zjistěte také, jestli si s sebou můžete přinést občerstvení, nebo ho musíte koupit na místě.

Co sbalit do batůžku

Do herničky si jdou děti pohrát, oblékněte je proto do pohodlného oblečení. Nejspíš budou běhat, skákat, válet se, případně něco tvořit, tak je oblečte tak, aby se mohly ušpinit a nikde je nic neškrtilo. Při hraní se zpravidla zpotí, dvě lehčí vrstvy oblečení jsou praktičtější než jedna.

Klidně s sebou vezměte oblečení na převlečení na cestu domů. Kvůli bezpečnosti a hygieně bývá vstup povolen jen v ponožkách (dětem), případně v ochranných návlecích na boty (dospělým). Přibalte dětem ponožky navíc, s protiskluzovou úpravou, ať nikde nespadnou a zároveň neprochladnou od nohou.

A nebudou si pak obouvat našlapané ponožky. Pokud si můžete přinést s sebou jídlo, nezapomeňte na svačinu a pití. Doma naopak nechte hračky, v herničce jich bývá dostatek a vlastní se mohou ztratit nebo poškodit, když si je budou chtít půjčit ostatní děti.

Ověřeno rodiči: Do galerie GASK vyrazte v pohodě i s prťaty

Zmapujte terén

Při první návštěvě si hernu nejprve společně projděte, ať získáte představu, jak je členitá, kde jsou jaké atrakce, toalety nebo klidová zóna pro rodiče. Prostor i jednotlivé herní prvky by měly být maximálně bezpečné, ale to neznamená, že můžete své ratolesti zcela pustit z dohledu.

Zejména větší herny bývají rozdělené na část pro batolata a větší děti, ale děti jimi mohou volně procházet. V zápalu hry děti nedávají pozor, nevšimnou si, že se za nimi škrábe malý dvouleťák, nebo nedomyslí, že hromadné sjíždění skluzavky pod ní skončí srážkou v jednom chumlu.

Domluvte se, co považujete za rozumné a co už může být nebezpečné. Děti zbytečně nestrašte, ale nenechte se ukolébat představou, že se jim nemůže nic stát. Bohužel může. Provozovatelé herny sice ručí za její bezpečnost, ale jen do míry standardního používání herních prvků, což může být diskutabilní a v případě úrazu to nakonec vždy bude bolet vaše dítě a vy to budete muset řešit.

Kdo si hraje, nezlobí

Zhruba kolem dvou let začnou batolata zajímat další děti, ale neumí si s nimi ještě hrát. Chtějí do kolektivu, ale s mámou za zády. Než vyrazíte do herny, uvědomte si, proč do ní vlastně jdete. Chcete své dítě zabavit, protože venku už třetí den chumelí a doma se nudíte? Chcete ho nechat vyřádit jako na hřišti, ale nechcete zmrznout? Potřebujete pracovat, a zároveň nemáte hlídání? Chcete si společně pohrát v novém prostředí? Podle toho vybírejte hernu.

Některé nabízejí ohraničený hrací koutek, ve kterém si děti hrají s hračkami nebo prolézají na atrakcích. Zhruba dvouleté děti to už zvládnou samy nebo s drobnou pomocí, můžete si tu tak dát neformální pracovní schůzku, lehce pracovat nebo si zajít popovídat s kamarádkami.

Ověřeno rodiči: Na atrakce v nové pražské herně Toboga mohou i dospělí

Jiné vypadají jako obří hřiště, kde se děti vydovádí podobně jako venku, ale pod střechou. Další fungují spíš jako klub, ve kterém se děti učí něco nového s lektorkou nebo se do programu zapojují rodiče s dětmi.

Například v nově otevřeném centru Creative World v Praze se ve dvou patrech nacházejí různá stanoviště s hrami, které rozvíjejí motoriku, paměť a jiné dovednosti a jejich obtížnost lze upravovat podle věku.

„U vodních koryt s loďkami a podvodním životem a v kreativních dílničkách se zabaví děti od pěti let, děti bez doprovodu rodičů mohou přijít na tvoření s lektorkou zhruba od šesti let,“ popisuje Helena Neumannová, spoluzakladatelka kreativní herny Creative World.

Pro své děti dlouho hledala místo, kde by se zabavily, zároveň se něco naučily, lépe porozuměly světu okolo a nakonec si zakously něco dobrého a zároveň zdravého. Když nic takového nenašla, rozhodla se kreativní prostor pro děti vytvořit.

Po mnoha letech úsilí a překonání mnoha překážek vznikl Creative World. V tomto narozeninovém domě najdete kreativní dílny pro děti, vodní stezku a poučení o vodě na zemi, šatnu s kostýmy, navlékání korálků i pro dospělé, klidný prostor pro relaxaci, kavárnu a ájurvédské centrum. Zatímco vaše dítě maluje keramiku, můžete si zajít na ájurvédskou masáž nebo na skleničku vína.

Chodíte s dětmi do herničky? Dejte nám tipy, kam vyrazit

VIDEO: Tohle na ně platí: Proč věta "Nezlob!" nikdy nezabere?

Ověřeno rodiči: O víkendu zavítejte do Muzea řemesel v Letohradu
Ověřeno rodiči: Do Planetária můžete vyrazit i s kočárkem
Ověřeno rodiči: V zimě můžete s dětmi vyrazit do herny Veselý králíček, je skvělá na oslavy
Témata: Časopis Betynka, Děti, Kam s dětmi, Maminka cestuje, Paměť, Jak, Spoluzakladatelka, Herna, Loďka, Případ úrazu, Prolézačka, Dětský klub, Rodiče, První návštěva, Pytel, Helena Neumannová, Velké město, Nové prostředí, Žába, Narozeninová oslava, Kreativní dílna, Centrum, Pohodlné oblečení, Kamarádka, Zóna