Maminka.czDěti a mateřství

Nevychovejte špatné ženichy pro naše dcery!

Zuzana Šustová 10.  6.  2013
Nevychovejte špatné ženichy pro naše dcery!
Pokud máte to štěstí a muž vašeho života se objevil sám od sebe již během mládí, je vše v pořádku. Patříte-li však do skupiny těch nevěst, které musely napřed poznat x podivuhodných individuí, aby našly toho pravého, jsme na vaší straně. Určitě nechceme, aby naše dcery neměly v budoucnu stejné problémy, jako my, hledající vdavekchtivé. A proto je nutné vychovávat kluky správně. Kvalita ženicha totiž začíná u jeho matky!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Snad z něj nedělám joudu, ne?

Mám kamarádku, jejíž mateřství bohužel není ani trošku instinktivní. Prostě to necítí a nemá to v sobě. Synovi, dva a půl, věčně říká „nekřič, hlavně nebuď ukřičený“, u nich doma je prostě ticho a klid programově. Jenže až se tenhle tichošlápek, jehož masakruje i moje dcera a on jen tiše trpí, dostane do spárů školkových pardálů, rozcupují ho na kousky. V lepším případě ho budou jen šikanovat. Dětské emoce musí ven skrz bláznění a hulákání. To je podstata dětství. Ne skrývání se v koutě a doufání, že ta rána od rváčů na pískovišti nebude moc bolet.

Dávám mu lásky až moc

Naďa si myslí, že Matýskovi věnuje tolik lásky, až je to nezdravé. Víte, co tou láskou myslí? Nechává ho skákat si po hlavě. Vyloženě. Protože má černé svědomí za to, že ho dává pětkrát týdně, někdy i sedmkrát, chůvě na celé odpoledne. Pracuje. Hypotéka a jiné dluhy. Jenže dětství a máma prostě patří dohromady.

Co s ním dělat?

Netřeba chodit na kurz Montessori, abyste věděla, že s dítětem je báječné doma vařit, vyklízet myčku, věšet prádlo a chodit na nákupy. Námětové hry. Děti je pak hrají podle toho, co jim předvádíte vy. Ale když věčně sedíte u počítače nebo telefonujete a syn je nucen si spíš hrát sám, samozřejmě zlobí a dělá naschvály. Poutá na sebe pozornost, jak to jen jde. Podaří-li se Nadě jednou za čas vyjít s Matesem ven, ten kluk zásadně utíká do silnice, vzteká se v obchodě a kouše. Bez maminky je to nejhodnější hoch široko daleko. Matce to ale dává vyloženě sežrat, tu přehršel lásky od monitoru.

Matýsku, chceš taky?

Jak tedy nevychovat z kluků blbečky, o které si budou spolužáci opírat kolo? Mějte je za partnery. Nekomunikujte s nimi jako s miminy. Raději jako s velkými. Protože například s Matesem ani máma ani táta zjevně nemluví jako s velkým klukem, Matýsek takřka na každou otázku odpoví stejnou otázkou. Prostě neumí vést rozhovor, nezná zákonitosti komunikace - chceš? chci. Takže na otázku „chceš čůrat?“ odpoví zase „chceš čůrat“. Anebo ještě lépe – „ten kluk chce čůrat“. Mluví o sobě ve třetí osobě. To je špatné znamení. Vyvarovat se ho můžete tehdy, pokud budete s dětmi, nejen s malými jinochy, jednat jako se sobě rovnými.

První slovo platí a nic neleze z gatí

Dámy, maminky chlapců, hlavně buďte rozhodné! Pokud řeknete „ne“ znamená to „ne“, stejně jako „jdeme“ rovná se „odcházíme teď“. Matýsek nejvíc trpí Nadinou nerozhodností a nejistotou: „Tak já tě tu nechávám u té hlídací tety - ježiši, ale ty pláčeš? Ne, prosím, neplač, no tak já tě ještě pomazlím? Nebo si dáme pusinku? Nebo už raději poběžím? Takovejch hodin, no ale tak pojď se ještě s maminkou pomuckat. Máma přijde brzo, neboj…“

Další špatný příklad

Anebo: „Ty se vztekáš, že nechceš spát pod peřinou? Tak spi ve svetru a v teplákách….“ Cože?! Prosím, vysvětlete i paličatému synovi, že spát pod peřinou je základ spokojeného bytí, protože peřina nám podvědomě evokuje slastné chvíle bezpečí jako v prenatálním stavu, když jsme byli u maminky v bříšku. Navíc já spím pod peřinou, táta taky, kamarádi taky, prostě všichni. Takže ty, milej zlatej, koukej jít do postele pod peřinu a basta fidli. A tohle Naďa neumí. Být respektována. Stále ustupuje a omlouvá Matese i sebe. Chyba!

Vaše zrcadlo

Malí andílci doslova nasávají od svého nejbližšího okolí každou dobrou i špatnou vlastnost, dovednost. Kopírují vyjadřování, styl, radost, zlobu, zkrátka všechno. Pokud to tedy nemáte v sobě, reflektujte své chování odteď a snažte se být milá, hodná, veselá, radujte se z maličkostí, čtěte, zpívejte, hrajte pexeso, vystřihujte a malujte, abyste co nejvíc rozvíjela - v tomto případě jsme stále u potencionálních ženichů - synovu fantazii, zručnost a lásku k vlastnímu i cizímu dílu.

Témata: Děti, Dcery, Ženich, Sobě rovný, Velký kluk, Černé svědomí, První slovo, Hypotéka, Zen, Skrývání, Náš
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!
Víchová Tereza
Kojení
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Reese Witherspoon a její dcera Ava mají naprosto jedinečný vztah! Mám pocit, jako bychom spolu vyrůstaly, říká herečka
Formánková Simona
Reese Whiterspoon
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie