Maminka.czZrcátko

Nežádoucí genitální překvapení. Jak se v létě vyhnout intimním problémům?

Vanda Stöckbauerová 24.  8.  2023
Vysoké teploty a vlhko mohou znamenat nebezpečí pro ženské intimní zdraví – od vaginálních zánětů až po problémy s močovými cestami a zapářkou. Zjistěte, jak se chránit a užít si bezstarostné léto naplno. Gynekoložka Kamila Žižková v dalším dílu seriálu Zrcátko poradí, jak se vyhnout komplikacím, ať už jste doma nebo na dovolené.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vaginální záněty

Asi nikoho nepřekvapí, že vlhko a teplo zvyšují riziko vzniku vaginálních zánětů. Nebezpečné je zejména nošení mokrých plavek, které necháváte uschnout na těle. Proto je ideální, když si plavky po koupání vyměníte za suché. Potenciální riziko představují i sport a obecně zapářka a zvýšené pocení. „Na dovolenou je vhodné přibalit si nějakou první pomoc, jako jsou vaginální krémy nebo globule, protože nejčastěji se vyskytují kvasinkové infekce. Důležitá je také pravidelná intimní hygiena, omýt genitál alespoň jednou denně teplou vodou. Pokud žena preferuje intimní gel, měl by se vždy použít přípravek určený k intimní hygieně s kyselým pH, protože vaginální prostředí je kyselé,“ vysvětluje gynekoložka Kamila Žižková a pokračuje: „Genitálie se omývají jen zevně, žádné vaginální výplachy nejsou nutné, protože vagina má samočisticí schopnost, a naopak zavedením přípravků do pochvy můžete narušit její křehké mikrobiální prostředí a zadělat si na gynekologický problém.“

Riziko zánětů zvyšuje také vyšší míra konzumace cukrů. A pozor – hodně cukrů obsahují i v létě tolik oblíbené drinky (zejména vinné)! „Nedoporučuji ani koupání v přírodních vodách, které primárně nejsou ke koupání určené nebo nejsou hlídány hygienou,“ radí gynekoložka.

VIDEO:  Podcast Maminka: Intimní hygiena maminek

Záněty močových cest

Prochladnutí, zavlečení infekce z pochvy, nedostatečný pitný režim nebo odkládání močení... To jsou rizikové faktory vzniku infekcí močových cest. „Je vhodné přibalit si s sebou do kufru brusinky nebo homeopatika a zejména nepodcenit prevenci, kterou tvoří zvýšený pitný režim, neoddalování močení a výměna plavek,“ radí gynekoložka a upozorňuje, že tato problematika se netýká jen žen, ale také mužů. „Pokud problémy neodezní do jednoho, maximálně dvou dnů, je vhodné navštívit lékaře, aby nedošlo k zánětu ledvin,“ dodává lékařka.  

Zapářka

Kamila Žižková se ve své praxi často setkává se ženami, které mají na genitálu nebo mezi půlkami zapařeniny nebo pupínky. „Zde opět doporučuji hlavně prevenci, kam patří zamezení zapářce a péče o podrážděnou pokožku, kterou způsobuje tření nebo holení. Na zvýšené pocení je dobrý intimní deodorant. Po holení je vhodné pokožku ošetřit. Použít lze dětský pudr nebo i dětskou mast na opruzeniny. Já používám pravidelně máslo, které je určené na péči o pokožku pro těhotné ženy. Vhodné je i bambucké máslo. Tyto přípravky pokožku krásně promastí a eliminují vznik pupínků,“ radí lékařka.

Samozřejmostí je výměna spodního prádla, třeba i několikrát denně, pokud se žena více potí. „Dobrým tipem je i holení po směru růstu chloupků nebo od středu do strany. Jednorázové žiletky jsou na jedno použití, jejich opakované použití může pokožku podráždit, protože se rychle tupí a reznou," vysvětluje lékařka. 

Menstruace

Ženy obvykle plánují dovolenou u moře na období mimo menstruaci, ale může se stát, že to neřeší nebo mají menstruaci nepravidelnou. „Menstruaci lze samozřejmě oddálit i medikamentózně aplikací hormonů po dobu dovolené. Tyto léky jsou na předpis, mohou mít i řadu negativních účinků a nejsou určeny všem,“ vysvětluje MUDr. Žižková.

Přibalte proto pro jistotu menstruační pomůcky na dovolenou s sebou. „Vhodné jsou například menstruační kalíšky, které jsou při správné aplikaci asi nejpohodlnější. Hitem jsou menstruační plavky, které je ovšem nutné po koupání vyměnit a přeprat, nejsou určeny na velmi silnou menstruaci. Jsou vhodné zejména pro mladé dívky, které nejsou schopny aplikovat pomůcky do pochvy,“ radí lékařka. Pokud používáte do vody menstruační tampony, je nutné tampon po koupání vyměnit, protože nasaje vodu zespodu. Zvýšená hygiena po čas menstruace je samozřejmostí.

Hemoroidy v těhotenství: problém, kterým se nikdo nechlubí, dokáže pořádně potrápit

Kdo je Kamila Žižková?

Sympatická maminka pracuje jako lékařka v oboru gynekologie a porodnictví a ve volném čase se věnuje instagramovému profilu moje_gynpor, ve kterém vtipnou formou vzdělává o ženském těle a sexualitě. Vyhrála první místo v naší soutěži Maminka roku 2022 v kategorii Maminka blogerka. 

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Zdraví, Zrcátko, Gynekologie a porodnictví (poradna), Koupání, léto, pokožka, Plavky, Hygiena, intimní partie, Kamila Žižková, Gynekoložka, Zánět, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat