Maminka.czZdraví

Nezapomínejte na preventivní prohlídky, jsou nejspolehlivější ochranou zdraví vašeho dítěte

Ať už jde o pravidelné návštěvy pediatra či dětského stomatologa, preventivní prohlídky jsou v dětském věku nesmírně důležité. Odhalíte díky nim kazící se zoubky, vývojové vady i další onemocnění, která by vašemu děťátku v případě, že by nebyla podchycena včas, mohla nepříjemně zkomplikovat život. Díky pravidelným prohlídkám také u dítěte odbouráte strach z lékaře a vštípíte mu, že je potřeba starat se o své zdraví a chránit jej. VZP pro vás pro lepší orientaci připravila harmonogram péče o dítě, který byste měli coby rodiče dodržet.
Komerční článek
18. 12. 2013
Nezapomínejte na preventivní prohlídky, jsou nejspolehlivější ochranou zdraví vašeho dítěte

Miminka a batolata

S novým životem přicházejí na svět radosti, ale také celá řada povinností. Jakmile si přinesete miminko z porodnice, měla byste ho do osmi dnů přihlásit ke zdravotní pojišťovně, kde jste pojištěna i vy. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si náš návod. Za registraci vašeho miminka u VZP dostanete dárek - VZP výbavičku plnou kuponů od našich partnerů a DVD s praktickými radami, které vám usnadní novou životní etapu rodiče. Připravte se na to, že v prvním roce života budete se svým mimikem chodit často na preventivní prohlídky k jeho pediatrovi, který zjišťuje, zda se miminko vyvíjí, jak má, a provádí potřebná očkování.

Preventivní prohlídky a očkování

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili harmonogram péče o dítě, který obsahuje schéma preventivních prohlídek a informace o prováděných očkováních. Pomůže vám zorientovat se v tom, která očkování a kdy dítě čekají. Lékař vašeho dítěte vás na ně ale jistě upozorní.

Dobrovolná očkování

Možná nevíte, že prvním plně hrazeným, avšak dobrovolným očkováním v ČR je očkování dětí do sedmého měsíce jejich věku proti pneumokokovým infekcím. To pomůže miminko ochránit před velmi bolestivým zánětem středního ucha a závažnými invazivními onemocněními způsobenými pneumokoky. VZP zajišťuje pro své pojištěnce příspěvek na úhradu očkovací látky včetně její aplikace. Informace vám poskytne váš pediatr.

Péče o zuby

Nezapomeňte, že až bude vašemu dítěti rok, nastane čas absolvovat první preventivní prohlídku u stomatologa. Stomatologa pak navštěvujte s dítětem dvakrát ročně, abyste zamezila kažení dětských zoubků. Hledáte stomatologa ve svém okolí? Podívejte se na stránky VZP, kde naleznete potřebné informace a kontakty.

Předškoláci a školáci

Preventivní prohlídky pro děti a dorost pokračují od tří let věku ve dvouletém intervalu – takže ve 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 a 19 letech. Pro lepší přehled jsme pro vás opět připravili harmonogram, který obsahuje schéma preventivních prohlídek a informace o prováděných očkováních. Nejpozději v 19 letech se musí dítě zaregistrovat u praktického lékaře pro dospělé.

Máte-li dceru narozenou v období od 1. 1. 1997 do 31. 3. 1998, můžete využít finanční příspěvek na nepovinné očkování proti lidskému papilomaviru, které dívky chrání před rakovinou děložního hrdla.
Další potřebné informace najdete na www.vzp.cz.

Přejeme vám i vašim dětem radostné a pohodové vánoční svátky, hodně společně strávených chvil, veselých zážitků a hlavně pevné zdraví, abyste vy i vaše děti navštěvovali lékaře pouze v rámci preventivních prohlídek. Krásné Vánoce a šťastný nový rok!


Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Zlatíčkem 2018 může být i vaše dítě. Hrajeme o skvělé ceny
Lucie Šilhánová: Jako máma jsem sice přecitlivělá, unavená, ale šťastná
Tyto knihy oživí vaši knihovničku aneb knižní tipy pro malé čtenáře
Jak poznat, že je kojenec málo oblečený a je mu zima?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu