Maminka.czRodičovství

Nezvládám své emoce, je toho na mě moc. Jsem vůbec dobrá máma? Až 93 % českých matek o tom pochybuje, odhalil průzkum

Dita Mrázková 5.  6.  2024
Duševní zdraví dětí je největší prioritou pro každou mámu. Jenže v přetěžké disciplíně zvané výchova jaksi zapomínají samy na sebe. Co dalšího odhalil průzkum, kterého se zúčastnilo 1400 maminek?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dítě musí vědět, že ho má maminka ráda.
 

Přesně po tom touží 82 % z celkem 1400 dotazovaných maminek, které se průzkumu zúčastnily. Na tom, že právě láska a duševní pohoda dětí jsou alfou a omegou každého rodiče, není nic zvláštního. Znepokojivý je spíš fakt, že při výchově dětí maminky zapomínají samy na sebe.

VIDEO: GABRIELA SOUKALOVÁ PŘIROVNALA MATEŘSTVÍ K VRCHOLOVÉMU SPORTU

Maminky sice v dnešní době kladou velký důraz na to, aby jejich děti byly šťastné a vyrostly v emočně stabilní jedince, ale jak průzkum ukázal, často se tak děje na úkor jejich vlastní psychické pohody. Až 93 % matek uvedlo, že pochybují o tom, zda jsou dobrými rodiči.

„Toto číslo je opravdu alarmující. Je přirozené, že mámy staví své děti na první místo, ale současná společnost, zejména pak sociální sítě, mohou v rodičích někdy vyvolávat pocit, že musejí vše dělat perfektně, a to samozřejmě není reálné. Vytváří to na maminky obrovský tlak, který se odráží v pochybách o své vlastní dostatečnosti,“ myslí si Laureen Höllge, spoluzakladatelka aplikace Mamio, která se průzkumem zabývala.

A stejný názor má i psychoterapeutka Renata Banášová z organizace Úsměv mámy.
„Pocit vlastního selhání a dojmu, že nejsem dost dobrá máma, se u matek objevuje velmi často. Tlak sociálních sítí má bezesporu obrovský vliv. Objevují se hesla typu ‚správná výchova‘ nebo ‚dokonalé mateřství‘. Vychováváme podle knih a návodů, a své vlastní pocity a intuici potlačujeme nebo nad nimi váháme.“

Klepněte pro větší obrázek

„Správná“ výchova neexistuje
 

Podle průzkumu mají také čtyři z pěti dotázaných matek pocit, že nezvládají své vlastní emoce, a skoro tři čtvrtiny jich uvedly, že je toho na ně moc. Podle Renaty Banášové je potíž v tom, že definice dokonalosti a správné výchovy prostě neexistuje. „Nikdo nám nedá z výchovy jedničku či pětku. A tak se mámy honí za něčím, co neexistuje. Pak není divu, že se cítí vyčerpané, unavené či plné emocí.“

Přibližně tři z pěti matek by také rády jednaly se svým dítětem jako s rovnoprávným člověkem, zhruba každá druhá mu chce dávat více pozornosti a být méně autoritativní. Naopak žádná neuvedla, že chce svému dítěti dávat méně svobody, než kolik sama dostávala.

Klepněte pro větší obrázek

Chyby jsou povoleny

Velký důraz na duševní pohodu dětí je tak mimo jiné ovlivněn i tím, co si současné maminky odnášejí z výchovy, kterou praktikovaly předchozí generace. Přes dvě třetiny z nich totiž uvedly, že právě větší a častější projevy lásky ke svým dětem patří mezi věci, které by chtěly oproti svým rodičům dělat jinak.

„Každý rodič se chce vyvarovat ‚chybám‘, které napáchala generace předchozí, anebo se úzkostně držet stylů, které sám zažil jako dítě a považuje je za funkční. Někdy se ale stává, že se úzkostná potřeba vyvarovat či držet některého z přístupů může snadno překlopit v opačný extrém. Například dítě, které bylo drženo zkrátka, může poté jako rodič dávat svému dítěti bezhraniční volnost ve strachu, aby neopakovalo chování svých rodičů. A to pak přestane cítit hranice, bezpečí, a svým dětem naopak vystaví hranice opět příliš těsné.
Jako rodiče bychom měli přestat soupeřit se svými rodiči o to, kdo byl lepší rodič, a přibližovat se nějaké zlaté střední cestě. A přijmout, že chyby jsou povoleny,“
 doporučuje psychoterapeutka.

Klepněte pro větší obrázek

Terapie sdílením
 

Možnost sdílet své problémy a zkušenosti s kamarádkou či jinou blízkou osobou je pro polovinu maminek, které se průzkumu zúčastnily, jednou z cest, jak zmírnit pocity vlastní nedostatečnosti. Pomoci může podle některých dotazovaných také větší zapojení partnera a jeho pochopení nebo snaha snižovat nároky na sebe.

„Právě proto jsme založili aplikaci Mamio, kde kromě odborného rádce a dalších služeb maminky najdou dlouho chybějící bezpečný prostor pro sdílení svých radostí i strastí s ostatními uživatelkami,“ dodává Laureen Höllge.

Anketa: Trápí vás pochyby, zda jste dobrým rodičem?

Proč mají děti blíž k babičkám než k rodičům? Průzkum ukazuje, že 50 procent dětí si jde pro radu radši k prarodičům
Témata: Děti, Láska a vztahy, Rodina a vztahy, Mateřství, Psychika, Výchova, Rodičovství, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Chování a vztahy, Matka, Emoce, Dětství, mateřská láska, Průzkum, Gabriela Soukalová, duševní zdraví, Mamio, Dobrá máma, Česká matka, Úsměv mámy, Maminka, Organizace, Máma