[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pupínek, jizva, skvrna, červená žilka, černé tečky, ucpané póry, lesknoucí se pleť. Z pohledu dermatologů jde o kožní problémy, z pohledu laika o kazy, které nám zbytečně přidávají na věku. Psychologové tyto drobné nedostatky pleti označují za obvyklý zdroj nízkého sebevědomí. „To platí zejména pro osoby ve věku mezi 15 a 35 lety, kdy je dokonalá pleť považována za symbol mládí a úspěchu,“ říká brněnská psycholožka Jarka Holanová a dodává:
„Zatímco k vráskám je dnes společnost celkově tolerantnější a mnoho lidí je považuje za symbol moudrosti, ostatní kožní projevy jsou stále brány jako negativum, podvědomě navíc vnímané jako projev nedostatečné péče o sebe sama. V dnešní době přitom prakticky neexistuje člověk, jehož pleť by byla naprosto bez chyby.“ Přesto, trápíli vás nějaký kožní defekt, existují možnosti jak na něj.
Akné zdaleka není jen problémem dospívající mládeže, často se objevuje i v dospělosti. „Jeho vznik úzce souvisí s hormonální rovnováhou organismu. Tradičně se objevuje v pubertě, ale u někoho se může vyskytnout poprvé až v dospělém věku, a to nejčastěji kolem 30. roku. Může za to především hormonální dysbalance, např. po vysazení hormonální antikoncepce. I používáním nevhodné kosmetiky, třeba krémů s masťovým základem, lze takový problém vyvolat nebo ho prohloubit,“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Kromě klasického akné se u některých lidí může vyskytnout také sezonní, tzv. Mallorca acne, které je způsobeno pobytem v horkém, dusném prostředí. Potíže často znásobuje pocení i některé krémy na opalování. Projevy tohoto typu obvykle časem samy ustoupí.
Domácí péče: K zamaskování již vzniklého pupínku použijte korektor či make-up, vhodné jsou přitom speciální dermakosmetické přípravky z lékárny. Z líčidel jsou ideální přípravky určené pro mastnou a problematickou pleť. Nevhodné jsou naopak mastné, výživné produkty, které mohou akné ještě zhoršit.
Profesionální péče: Léčba akné vyžaduje celostní přístup a kombinaci několika léčebných metod, např. lokální účinnou léčbu, čisticí gely nebo chemický peeling. Stav akné pomáhá zlepšit laserová gelová maska a různé speciální kosmetické programy dermatologických center. Pro vyhlazení jizev po akné se používá laser, mechanická dermabraze, laserový či chemický peeling. Kvalitu pleti dokáže vylepšit i hormonální antikoncepce či speciální antibiotické léky na lékařský předpis.
Drobné rozšířené žilky, zvané též cévní metličky nebo pavoučkové névy, lze v poměrně nízkém věku zaznamenat především v okolí nosu a na tvářích, později rovněž na krku a v dekoltu, případně také na nohou. Z velké části jsou tyto problémy dány dědičně, v průběhu života se zarudlé pavučiny těsně pod povrchem kůže mohou objevit i kvůli hormonálním změnám v těhotenství. Monika Arenbergerová doplňuje: „Ve vyšším věku se nezřídka jedná o tzv. předstupeň růžovky (rosacea), která se často vyskytuje u žen i mužů nad čtyřicet let. Vznik výrazných červených žilek však mají na svědomí i vlivy vnějšího prostředí, třeba prudké slunce, mráz, střídání tepla a zimy, příliš horké nápoje nebo kořeněná jídla.“
Domácí péče: Speciální krémy, které by redukovaly výskyt červených žilek, bohužel neexistují. Jediným řešením tak zůstává kamufláž nedostatků pomocí make-upu, krémů s přírodními pigmenty, pudru či korektoru zeleného odstínu, který neutralizuje červenou barvu pleti.
Profesionální péče: Odstranění metliček červených žilek, jejichž průměr nepřesahuje 1 mm, lze vcelku účinně řešit elektrickou jehlou, IPL světlem nebo cévním laserem. Ten pronikne pokožkou a drobné cévní defekty tepelně zničí. Zákrok se provádí ambulantně, je sice značně nepříjemný, ale téměř bezbolestný.
Zhruba po dvou měsících je potřeba ošetření zopakovat a zlikvidovat žilky, které kvůli zarudnutí pokožky při prvním ošetření nebyly patrné. U cévek na nohou je zpravidla potřeba více ošetření, neboť žilky zde mívají větší průměr a velikost. Cena jednoho plošného ošetření činí od 2000 Kč v závislosti na rozsahu zákroku.
Zintenzivnění kožního barviva nadměrnou tvorbou melaninu, které nejvíce postihuje ruce a obličej, ovlivňuje kromě genů především působení slunce – nedostatečná ochrana před ním, spálení kůže atp. Hnědavé pigmentace ale mohou vzniknout i jako následek užívání některých léků, antikoncepce či kosmetických přípravků, z dalších faktorů jsou to hormonální změny v těhotenství či oslabená funkce jater, která hraje roli při vzniku stařeckých skvrn, pigmentace ve vyšším věku. Podle dermatoložky má k pigmentacím sklon hlavně přesušená, poškozená a zjizvená kožní tkáň a drobné hnědavé skvrny se mohou objevovat už před dvacátým rokem života.
Domácí péče: Při slabé pigmentaci pomohou různé zesvětlovací či depigmentační krémy nebo séra, speciální kosmetické přípravky s obsahem ovocných kyselin nebo vitaminu C jsou běžně dostupné v lékárně. U přetrvávajících hyperpigmentací může dermatolog předepsat silnější preparáty s retinoidy nebo hydrochinonem, který snižuje produkci melaninu a redukuje viditelnost skvrn. Ovšem pozor, v letním období se většina přípravků určených na zesvětlení pleti nesmí pro své vedlejší účinky používat, některé navíc mohou způsobit přecitlivělost nebo podráždění pleti.
Profesionální péče: „V dermatologické ordinaci je k odstranění pigmentací možné využít depigmentační peeling, kryalizaci tekutým dusíkem nebo laser. Konkrétní metoda přitom závisí na charakteru kožního projevu,“ říká kožní lékařka. Žádná ze zmíněných metod ovšem není vhodná pro ošetření opálené pleti a bezprostředně po ošetření je dobré vyvarovat se intenzivnímu slunění včetně solária. Podobné zásahy se tudíž obvykle provádějí mimo letní sezonu.
Velikost pórů je kromě genetiky dána také mírou jejich roztažení, na kterou má vliv hormonální nerovnováha, nezdravá strava, stres, léky, nevhodná kosmetická péče. Rozšířené póry se vyskytují nejčastěji u mastné pleti, svou roli hraje také věk, životospráva a znečištění životního prostředí. To pleť okrádá o kolagen a elastin podporující strukturu pleti. Při jejich nedostatku jsou póry oslabené, začnou se rozpínat a prohýbat kolem okrajů, a tak vypadají větší. Do původní formy je navrátit nelze, s vhodnou péčí ale mohou být méně nápadné.
Domácí péče: Protože póry vypadají větší, když jsou zanesené a plné mazu, je základem důkladné čištění pleti, především před spaním. Po použití mycího gelu nebo čisticího mléka pleť dočistěte stahující pleťovou vodou bez alkoholu, která redukuje nadměrnou mastnotu, pomáhá uzavírat póry a zlepšuje strukturu kůže. Vhodný je peeling zbavující pleť odumřelé kůže a nečistot, které ulpívají na jejím povrchu a zanášejí tak póry. „Na zvětšené póry používejte přípravky bez obsahu olejů s látkami, jako je kyselina salicylová, vitamin C a retinol, které stimulují obnovu buněk a produkci kolagenu posilujícího pojivovou tkáň kolem pórů,“ radí Monika Arenbergerová.
Profesionální péče: Ke zjemnění pórů přispívá několik klinických procedur či jejich vzájemné kombinace, je však potřeba počítat s tím, že ne vždycky je výsledný efekt ideální. Mezi nejpoužívanější v tomto případě patří různé typy laseru (biostimulační, vysokovýkonný), chemický peeling koncentrovanou AHA nebo TCA kyselinou nebo pulzní světlo IPL, které vylepšuje texturu kůže a redukuje rozšířené póry. Ošetřená pokožka však nesmí na přímé sluníčko ani do solária, takže nadcházející sezona není pro tyto zákroky vhodná. Cenově je nutné počítat s výdaji od 1000 do 5000 Kč.