Maminka.czRoztroušená skleróza

Nikdy není brzy ukazovat dětem i těžké stránky života. Školáci udělali radost nemocným s roztroušenou sklerózou

Simona Procházková 11.  1.  2022
Neúprosnou diagnózu, že trpí nevyléčitelným neurologickým onemocněním, roztroušenou sklerózou, si u nás každý rok vyslechne více než 700 převážně mladých lidí. Vyrovnat se s touto nevyzpytatelnou nemocí není snadné, nemocným se mnohdy ze dne na den změní život. Pomoci jim můžeme i my, vzkazují školáci.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Po zbytek života musí lidé, kteří onemocní roztroušenou sklerózou, pravidelně užívat léky, píchat si injekce nebo docházet na infúze, potýkají se s celou řadou nepříjemných obtíží, které je omezují v práci nebo při jejich zálibách, bojují se strachem z budoucnosti, mají oslabenou imunitu.

VIDEO: Mozková obrna u dětí nemusí být vždy překážka při vzdělávání

Do celostátní výtvarné a literární soutěže Rozsviťme Česko na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou se zapojily stovky dětí i dospělých, kteří se rozhodli potěšit nemocné a ukázat jim, že v boji se svou zákeřnou nemocí nejsou sami. Letošní téma zní „Co oči nevidí,“ což poukazuje na fakt, že projevy a příznaky této vážně nemoci, jako například obrovská únava nebo poruchy vidění, nejsou mnohdy na první pohled patrné.

Onemocní čím dál více mladých lidí

V posledních letech výrazně přibývá zejména mladých žen s touto autoimunitní nemocí. Na otázku, proč to tak je, nedokáže jednoznačně odpovědět žádný lékař. Každopádně jde o chorobu, která nejčastěji překvapí mezi 20. a 40. rokem života, tedy právě v době, kdy většina žen plánuje miminko a mateřství.

Podle lékařů narůstá též počet dětských pacientů. Příčiny, proč u dětí onemocnění vzniká, se výrazně neliší od dospělých. Roli zde podle studií hraje genetika ale i například pasivní kouření. Výzkumy prokázaly, že v rodinách s pasivním kouřením je dvakrát vyšší výskyt dětí s roztroušenou sklerózou než tam, kde se nekouří.

Aby věděli, že na nemoc nejsou sami

„Chtěli jsme udělat nemocným radost,“ shodují se školáci ze základní školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Devítiletý Martin se s roztroušenou sklerózou poprvé setkal ve čtvrté třídě, vyprávěla mu o ní totiž jeho třídní učitelka. Celé třídě popsala, jak se tato zákeřná a nevyléčitelná nemoc projevuje. Děti si totiž ani zdaleka neuměly představit, jak obtížné mohou pro nemocné být i běžné každodenní úkony jako například zapnutí knoflíku nebo zavázání tkaniček. Martin se proto společně se svými spolužáky zapojil do výtvarné soutěže Rozsviťme Česko a společně namalovali pro nemocné roztroušenou sklerózou obraz. V soutěži, kterou pořádá Nadační fond Impuls (NFI), se frenštátské děti ze 4.C umístily na druhém místě.

Roztroušená skleróza už neznamená, že nemůžete mít dítě

„Když jsme ve třídě dělali výkres pro lidi s roztroušenou sklerózou, uvědomil jsem si, jak to mají těžké. Jsem moc rád, že se náš obrázek líbil,“ hodnotí úspěch Martin. Do soutěže děti zapojila jejich třídní učitelka Drahomíra Palionová. Věří, že malování na podporu pacientů její malé svěřence velmi obohatilo. Ostatním učitelům i rodičům radí, aby se podobným těžším tématům nevyhýbali, a naopak o nich s dětmi otevřeně mluvili.

Klepněte pro větší obrázek

Víc takových pedagogů

„Zakázaná by měla být odbývající fráze ‚na to jsi ještě moc malý/malá‘. Za dobu mé učitelské praxe jsem měla možnost pracovat s různými třídními kolektivy, ale nikdy jsem se nesetkala s tak empatickými a citlivými dětmi, jako je tomu v současné třídě,“ vypráví třídní učitelka a dodává: „V hodině čtení a výtvarné výchovy jsme si povídali o roztroušené skleróze. Děti měly spoustu otázek, které se týkaly tohoto onemocnění, a zároveň se téma stalo podnětem k další diskuzi, jak můžeme pacientům pomoci. Vlohy k soucitu a pochopení máme úplně všichni. Jen je nutné je v dětech rozvíjet.“

Úsilí malých umělců ocenili také zástupci Nadačního fondu Impuls, kteří jim předali drobné dárky v podobě nákrčníků a ekologických lahví na pití. „Letošní téma ‚Co oči nevidí‘ dalo dětem více prostoru pro fantazii. Motivy očí propojily s tradičními slunečnicemi, které soutěž provázejí od samého počátku,“ říká za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls.

Do malování se ve Frenštátě zapojili i děti z 5.B pod vedením své paní učitelky Terezy Mikeskové, která se o výtvarné soutěži dozvěděla právě od své kolegyně. „Dětem jsem ještě před samotným kreslením zkusila vysvětlit, jak mohou lidé s roztroušenou sklerózou vnímat svět. Jejich reakce byla velkou lekcí pro každého dospělého. Samy se chtěly do soutěže zapojit, a tím pomoci nemocným lidem,“ popisuje s úsměvem na tváři pedagožka.

Kresby potěší klienty Domova sv. Josefa v Žirči, který je určen právě pacientům s roztroušenou sklerózou. „O pacienty je tam skvěle postaráno, každý rok v Žirči mimo jiné společně sázíme slunečnice,“ uzavírá Kateřina Bémová.

Kláře obrátila život naruby roztroušená skleróza. Hlavně se nebát už předem, říká!

O projektu Rozsviťme Česko

Osvětová kampaň Rozsviťme Česko chce podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. Symbolem projektu je slunečnice.

Její semínka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky zase aktivity NFI a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o niž se potřebují lidé s „ereskou“ opřít, a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel.

Sázením a sdílením fotografií či namalovaných rozkvetlých slunečnic podpořili pacienty s RS společně s dospělými i ti nejmenší.

Co možná nevíte o roztroušené skleróze

  • Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud zcela známa.
  • Touto nemocí trpí v tuzemsku přibližně 22 tisíc lidí a jejich počet každoročně narůstá. Onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy.
  • První fáze nemoci se zpravidla projevuje tzv. ataky, tedy záchvaty. Nemoc ale může dojít až do třetí fáze – stavu svalové dystrofie.
  • Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká.
  • Rizikovými faktory pro vznik nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření, dlouhodobý stres, neléčené psychické potíže a nedostatek vitaminu D (více na ereska.cz)
  • Jaké jsou příznaky nemoci: poruchy vidění, řeči, brnění, nejistá chůze, ztráta citlivosti rukou či nohou, únava, duševní nevyrovnanost.
Témata: Zdraví, Děti, Školák, Nemoci, Nemoc, Zdraví žen, Školy, Roztroušená skleróza, Nik, Pacient, Frenštát pod Radhoštěm, Nadační fond Impuls, Soutěž, Stránka života, Známá, Kateřina Bémová, Diagnóza, Onemocnění, Živo, Česká republika, NFI, Slunečnice, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
GALERIE: Táta, nebo kámoška? 27 úžasných tatínků, kteří se dostali svým dcerám pod ruku. Budete je milovat!
Brožová Lenka
Galerie
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy