[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Po zbytek života musí lidé, kteří onemocní roztroušenou sklerózou, pravidelně užívat léky, píchat si injekce nebo docházet na infúze, potýkají se s celou řadou nepříjemných obtíží, které je omezují v práci nebo při jejich zálibách, bojují se strachem z budoucnosti, mají oslabenou imunitu.
Do celostátní výtvarné a literární soutěže Rozsviťme Česko na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou se zapojily stovky dětí i dospělých, kteří se rozhodli potěšit nemocné a ukázat jim, že v boji se svou zákeřnou nemocí nejsou sami. Letošní téma zní „Co oči nevidí,“ což poukazuje na fakt, že projevy a příznaky této vážně nemoci, jako například obrovská únava nebo poruchy vidění, nejsou mnohdy na první pohled patrné.
V posledních letech výrazně přibývá zejména mladých žen s touto autoimunitní nemocí. Na otázku, proč to tak je, nedokáže jednoznačně odpovědět žádný lékař. Každopádně jde o chorobu, která nejčastěji překvapí mezi 20. a 40. rokem života, tedy právě v době, kdy většina žen plánuje miminko a mateřství.
Podle lékařů narůstá též počet dětských pacientů. Příčiny, proč u dětí onemocnění vzniká, se výrazně neliší od dospělých. Roli zde podle studií hraje genetika ale i například pasivní kouření. Výzkumy prokázaly, že v rodinách s pasivním kouřením je dvakrát vyšší výskyt dětí s roztroušenou sklerózou než tam, kde se nekouří.
„Chtěli jsme udělat nemocným radost,“ shodují se školáci ze základní školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Devítiletý Martin se s roztroušenou sklerózou poprvé setkal ve čtvrté třídě, vyprávěla mu o ní totiž jeho třídní učitelka. Celé třídě popsala, jak se tato zákeřná a nevyléčitelná nemoc projevuje. Děti si totiž ani zdaleka neuměly představit, jak obtížné mohou pro nemocné být i běžné každodenní úkony jako například zapnutí knoflíku nebo zavázání tkaniček. Martin se proto společně se svými spolužáky zapojil do výtvarné soutěže Rozsviťme Česko a společně namalovali pro nemocné roztroušenou sklerózou obraz. V soutěži, kterou pořádá Nadační fond Impuls (NFI), se frenštátské děti ze 4.C umístily na druhém místě.
„Když jsme ve třídě dělali výkres pro lidi s roztroušenou sklerózou, uvědomil jsem si, jak to mají těžké. Jsem moc rád, že se náš obrázek líbil,“ hodnotí úspěch Martin. Do soutěže děti zapojila jejich třídní učitelka Drahomíra Palionová. Věří, že malování na podporu pacientů její malé svěřence velmi obohatilo. Ostatním učitelům i rodičům radí, aby se podobným těžším tématům nevyhýbali, a naopak o nich s dětmi otevřeně mluvili.
„Zakázaná by měla být odbývající fráze ‚na to jsi ještě moc malý/malá‘. Za dobu mé učitelské praxe jsem měla možnost pracovat s různými třídními kolektivy, ale nikdy jsem se nesetkala s tak empatickými a citlivými dětmi, jako je tomu v současné třídě,“ vypráví třídní učitelka a dodává: „V hodině čtení a výtvarné výchovy jsme si povídali o roztroušené skleróze. Děti měly spoustu otázek, které se týkaly tohoto onemocnění, a zároveň se téma stalo podnětem k další diskuzi, jak můžeme pacientům pomoci. Vlohy k soucitu a pochopení máme úplně všichni. Jen je nutné je v dětech rozvíjet.“
Úsilí malých umělců ocenili také zástupci Nadačního fondu Impuls, kteří jim předali drobné dárky v podobě nákrčníků a ekologických lahví na pití. „Letošní téma ‚Co oči nevidí‘ dalo dětem více prostoru pro fantazii. Motivy očí propojily s tradičními slunečnicemi, které soutěž provázejí od samého počátku,“ říká za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls.
Do malování se ve Frenštátě zapojili i děti z 5.B pod vedením své paní učitelky Terezy Mikeskové, která se o výtvarné soutěži dozvěděla právě od své kolegyně. „Dětem jsem ještě před samotným kreslením zkusila vysvětlit, jak mohou lidé s roztroušenou sklerózou vnímat svět. Jejich reakce byla velkou lekcí pro každého dospělého. Samy se chtěly do soutěže zapojit, a tím pomoci nemocným lidem,“ popisuje s úsměvem na tváři pedagožka.
Kresby potěší klienty Domova sv. Josefa v Žirči, který je určen právě pacientům s roztroušenou sklerózou. „O pacienty je tam skvěle postaráno, každý rok v Žirči mimo jiné společně sázíme slunečnice,“ uzavírá Kateřina Bémová.
Osvětová kampaň Rozsviťme Česko chce podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. Symbolem projektu je slunečnice.
Její semínka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky zase aktivity NFI a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o niž se potřebují lidé s „ereskou“ opřít, a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel.
Sázením a sdílením fotografií či namalovaných rozkvetlých slunečnic podpořili pacienty s RS společně s dospělými i ti nejmenší.