Maminka.czMiminko

Nikol Štíbrová zažila noční můru všech maminek: Uměli byste "rozdýchat" miminko?

Tereza Víchová 4.  9.  2021
„Děkuju děkuju děkuju děkuju svými muži, že zachoval klid a Mauglího rozdejchal. Seš největší frajer. Největší,” napsala Nikol ke svému příspěvku na Instagramu, který zamrazil. Sdílela tu totiž fotku z nemocnice, kde jsou přístroje ke kontrole životních funkcí. Máte monitor dechu, který těmto situacím může zabránit? A uměli byste oživovat své miminko, kdyby přestalo dýchat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ať už byl důvod zástavy dechu Nikolina synka jakýkoliv, poznala strach o jeho život. Zástava dechu může vést k tzv. SIDS  - syndrom náhlého úmrtí kojence - je to raritní věc, která postihne v České republice několik dětí ročně. I když je pravděpodobnost velmi nízká, pořád je. 

„Pokud můžu jednu nevyžádanou radu, pořiďte si ty monitory dechu a online nebo offline kurz první pomoci,” napsala na Instagram. Později ještě Nikol své fanoušky uklidnila: "Už sme doma. Snad to byla naše úplně poslední cesta sanitkou. Děkujeme za zprávy."

SIDS je pro odborníky stále tak trochu „neznámou krajinou“. Doposud nedokázali objasnit, zda je prvotní příčinou postižení dechového centra, které vede k zástavě dechu, nebo jestli je příčinou porucha srdečního rytmu a zástava srdce.

Kdo z rodičů chce mít jistotu nebo má velké obavy o své miminko, pořídí si monitor dechu. Je ale třeba počítat s tím, že přístroj může hlásit i falešný poplach, který rodiče často zbytečně vyděsí. I když je SIDS spíše ojedinělou záležitostí, je to logicky jeden z největších strašáků maminek po porodu a udělat cokoliv preventivně je tak pro mnoho rodičů automatické a do přístroje investují.

MONITOR DECHU:

  • Upozorní na náhlé selhání dechu, dušení či dávení. 
  • Skládá se ze snímací desky, která se umístí pod matraci postýlky, a malé krabičky - tzv. vyhodnocovacího zařízení. 
  • V okamžiku, kdy snímací deska přestane vnímat pravidelný tlukot srdce novorozence, rozezní se do několika sekund poplašný alarm.
  • Cena: Zhruba od 2.500 Kč, na monitor přispívají všechny zdravotní pojišťovny.

Partner Nikol si v kritické situaci zachoval chladnou hlavu a zřejmě svému synovi zachránil život. Víte, jak resuscitovat novorozence? Podívejte se na přesný návod - nikdo z nás neví, kdy ho může potřebovat.

3v1 jsou kompletní. Nikol Leitgeb je podruhé maminkou

Rizikové faktory pro SIDS

  • Ukládání ke spánku v poloze na bříško nebo na bok (poloha na boku také není vhodná, může lehce dojít k přetočení na bříško) - spánek na bříšku je jedním z hlavních rizikových faktorů.
  • Kouření matky v těhotenství a vystavování kojence pasivnímu kouření. 
  • Spánek na měkkém povrchu a přítomnost měkkých předmětů v postýlce. Polstrované nebo plyšové předměty, které mohou nějakým způsobem blokovat dýchací cesty dítěte a způsobit tak udušení (hračky, ručníky, klíny, polohovadla, mantinely atd.). Spánek s hlavičkou na polštáři nebo na měkké přikrývce je také rizikem, zvláště dojde-li k přetočení kojence na bříško.
  • Společný spánek s rodiči.
  • Přehřátí kojence (nadměrné oblékání) - více případů je v zimních měsících.
  • Nižší porodní hmotnost (nedonošené děti, dvojčata apod.)

Zdroj: SIDS forum

Témata: Zdraví, Slavné maminky, Miminko, Miminko, Instagram, Kojenec, Nikol Leitgeb, Nadace, Česká republika, Maminka, Mauglí, Nikol Štíbrová, Nikol, Neznámo, Noční můra, Nikolin, Dech, Nik, Monitor, Zástava srdce, Přístroj, Zdraví na Heureka.cz