Maminka.czZdraví

Nitroděložní tělísko: Pro koho je vhodné?

20. 11. 2014
Nitroděložní tělísko: Pro koho je vhodné?
​Nitroděložní tělíska patří mezi antikoncepční metody, které u žen získávají stále větší oblibu. Jsou spolehlivá, bezpečná, cenově dostupná a pohodlná, protože ženu v užívání nijak nezatěžují a nemusí na jejich užívání myslet. Jsou však vhodná pro všechny ženy?

Princip fungování nitroděložních tělísek je poměrně jednoduchý. Lékař přes děložní hrdlo zavede do dutiny děložní tělísko, které následně svou přítomností zabrání spojení spermie s vajíčkem. Tělísek je několik druhů a liší se od sebe tvarem, materiálem i cenou. To, v čem se tělíska od sebe zásadně odlišují, je, zda jsou s hormonem, či bez hormonu. Nyní si oba druhy představíme podrobněji.

Zeptejte se nositelek tělíska na jejich zkušenosti. Diskutujte TADY

Nitroděložní tělísko bez hormonu

„Tento typ využívá ke svému antikoncepčnímu účinku nástupu imunitní reakce organismu, který se brání cizímu tělesu, v tomto případě nitroděložnímu tělísku. Místní reakcí je zvýšená produkce bílých krvinek, které spermie jednak pohlcují a jednak vytvářejí prostředí nevhodné pro přežití spermií. Vyššího kontracepčního efektu je dosaženo přítomností kovového drátku, nejčastěji měděného či stříbrného, který je pro spermie toxický.

Nevýhoda nehormonálního tělíska je v tom, že může zesílit menstruaci, což ženám nemusí zcela vyhovovat. Z toho důvodu jsou i nevhodná u žen se silnějším menstruačním krvácením či u těch, které mají děložní myomy,“ vysvětlil Pavel Calda, gynekolog Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Hlavní výhodou tohoto typu tělísek je, že působí jen lokálně v děloze, bez vedlejších účinků na organismus. Tělísko se zavádí během posledních dnů menstruace, nebo těsně po jejím skončení. Kromě toho je možné tělísko zavést i bezprostředně po potratu či po šestinedělí.

 Tělíska bez hormonu jsou spolehlivá, ale ne tolik jako tělíska s hormonem a v těle mohou působit až pět let.

10 mýtů o antikoncepci a něco navíc...

Nitroděložní tělísko s hormony

Tato tělíska obsahují hormon žlutého tělíska. „Princip antikoncepčního účinku hormonálních nitroděložních tělísek je v podstatě kombinace přítomnosti tělíska v děloze jako cizího tělesa a lokálního působení hormonu levonorgestrelu v děloze, díky kterému vzniká hustější hlen v děložním hrdle, jenž brání prostoupení spermií z pochvy do dělohy na cestě k vajíčku. Hustější hlen brání i prostupu bakterií do dělohy, takže hormon v tělísku významně snižuje výskyt infekcí dělohy,“ popsal princip lékař.

Umístění hormonálního tělíska přímo v děloze umožňuje, aby se z něj uvolňovalo jen minimální množství hormonu, který potom působí přímo tam, kde je cílová tkáň, tj, v děloze. „Do těla se z dělohy dostává jen velmi malé množství hormonu, a to hormonu žlutého tělíska, tzv. gestagenu. Estrogen, obvykle přítomný v antikoncepčních pilulkách, hormonální tělísko neobsahuje, takže je vhodné pro ženy, které estrogen nesmějí užívat. Výhodou metody je, že přítomnost hormonu v tělísku brání růstu děložní sliznice a díky tomu dochází ke zmírnění menstruace, některé ženy dokonce nemenstruují vůbec,“ doplnil profesor Calda.

Nitroděložní tělíska s hormonem levonorgestrelem se zavádějí podle typu dobu na 3-5 let a k jejich aplikaci dochází během prvních sedmi dnů od počátku menstruace. Hlavní výhodou těchto tělísek je snížení intenzity menstruačního krvácení a nejvyšší úroveň antikoncepční spolehlivosti, která je až na úrovni sterilizace.

Hormonální tělísko na 5 let lze použít i k léčbě silného menstruačního krvácení a také jako ochrana sliznice dělohy u žen v menopauze v rámci tzv. hormonální substituční léčby. „Pokud je nutné následně tělísko vyměnit, je možné tuto výměnu provést kdykoli během cyklu.  Zavedení je také možné ihned po potratu či po spontánním porodu, ale v tom případě se čeká na ukončení šestinedělí. Ženy by měly být upozorněny na to, že po zavedení hormonálního tělíska dochází pod vlivem hormonu k přestavbě sliznice dělohy, což je provázeno špiněním až mírným krvácením,“ upřesnil profesor Calda.

Zákrok trvá pár minut a tělísko drží na místě

Zavedení tělísek se provádí ambulantně a trvá pár minut. Plusem tělísek je, že kromě zavedení v gynekologické ordinaci, od ženy nevyžadují žádnou další spolupráci. „K posunutí či vypuzení tělíska dochází jen zřídkakdy, je to velmi vzácná komplikace a žena tuto situaci nemůže nijak ovlivnit,“ doplňuje gynekolog a pokračuje „ověření, zda je tělísko na správném místě, zkontroluje lékař ideálně hned po zavedení ultrazvukem, další kontrola je za čtyři až šest týdnů a následně vždy během gynekologických prohlídek.“

 

Jsou vhodná pro všechny ženy?

Nitroděložní tělíska jsou obecně vhodná pro ženy, které hledají dlouhodobou kontracepční metodu, na kterou nemusí myslet. Jsou vhodnou metodou pro ženy po porodu, ale i pro ženy, které ještě nerodily. Vhodná jsou pro ženy, které nesmějí ze zdravotních důvodů užívat estrogeny.

Tělíska obecně jsou nevhodná u žen, které opakovaně trpí na vaginální záněty či jsou promiskuitní. „Vhodná nejsou ani u žen po onkologickém onemocní a s abnormálním tvarem dělohy,“ doplnil profesor Calda.

Jaké komplikace může nitroděložní tělísko způsobit

  • selhání metody (vznik těhotenství) je velmi vzácné
  • vzácně selhání a vznik mimoděložního těhotenství
  • vzácně může dojít k poranění dělohy při zavádění či odstranění tělíska
  • posunutí či vypuzení tělíska během menstruace
  • bolesti v podbřišku
  • opakování poševních infekcí (neplatí pro hormonální tělíska)
  • zadržení tělíska, či jeho části v děloze tak, že nelze odstranit 

Foto: Profimedia.cz

Témata: Zdraví, Než otěhotníte, Minimální množství, Nitroděložní tělísko, Sterilizace, Zvýšená produkce, Pilulka, Imunitní reakce, Tělísko, Antikoncepční pilulka, Děložní myom, Abnormální tvar, Nit, Mirena

Mohlo by vás zajímat
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva

Horoskopy

Beran Na pracovišti jste pohotoví a bystří, což potěší zejména náročného vedoucího. V tomto směru můžete být…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lada, Kajetán, Iboja

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné