Maminka.czSpánek

Noční děsy a noční můry u dětí: Známe 7 osvědčených tipů, jak jim pomoci

Kateřina Chmelařová 8.  3.  2024
Noci plné strachu, pláče a křiku a vyděšené děti, které se bojí zůstat ve svém pokojíku. Příčinou mohou být noční můry a noční děsy. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a jak na ně?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rodiče se často domnívají, že jde jen o dvě různá pojmenování jednoho jediného problému - že dítě má extrémně zlé sny. To je ale omyl. V obou případech se sice jedná o poruchy spánku, zvané parasomnie, ale jejich původ i projevy jsou docela odlišné. 

VIDEO:  Postýlka, nebo rodičovská postel? Tohle jsou doporučení

NOČNÍ MŮRY: Nepříjemné živé sny 

Přicházejí zpravidla v druhé polovině noci v takzvané REM fázi spánku. Tyto stavy jsou vždy spojeny s prožitkem nepříjemného snu. Dítěti se často zdá, že ho někdo honí, chce jej zabít, ztratilo se rodičům, případně může ve snu zažívat i posměch spolužáků. Sen se stupňuje a dítě se probouzí vyděšené, s křikem nebo pláčem. Je však při vědomí, pamatuje si, o čem se mu zdálo, a postupně se vám podaří ho uklidnit. Občas se pak ale děti bojí zůstat samy v pokojíčku, mají obavy z dalšího usnutí a z toho, aby se zlý sen nevrátil.

Doporučujeme zůstat u dítěte, dokud se zcela neuklidní a neusne, případně ho vezměte s sebou do své postele. V takových chvílích vás totiž opravdu potřebuje mít nablízku. Noční můry se u dětí nejčastěji vyskytují mezi třetím a šestým rokem, obvykle vymizí v období puberty. Mohou se ale vyskytnout i u dospělých. Děti, které tyto nepříjemné sny zažívají, mívají zpravidla citlivější nervovou soustavu, mohou být ustrašené, případně disponují velmi bujnou fantazií i představivostí a o věcech hodně přemýšlejí.

U malých dětí zhruba do věku šesti let jsou noční můry obvykle vyrovnáním se s něčím, co je pro ně neznámé, jedná se vlastně o zpracování nových zkušeností a dojmů. V případě těch starších někdy zlé sny přicházejí po stresovém období - po stěhování, rozvodu rodičů, úmrtí někoho blízkého nebo při neshodách doma či ve škole. Mohou být ale také ukazatelem vážných problémů, jako je šikana nebo pocity méněcennosti. Tady je třeba být coby rodič ve střehu. 

Co jste možná nevěděli o spánku miminek? Tady je 10 chytrých tipů, aby děťátko dobře spalo

RADA PRO RODIČE: Pokud se vaše dítě vzbudí z noční můry a chce o svém snu mluvit, vyslechněte ho. Další možností je vrátit se ke snu ve dne, kdy věci zdaleka nevypadají tak strašidelně. Menšímu dítěti dejte možnost svůj děsivý sen nakreslit. Nejdůležitější je ve chvíli, kdy je dítě vyděšené, být u něj, hladit ho, držet za ruku. Tady totiž plyšák tátu nebo mámu nenahradí. 

Klára (40): „Občas se nocí rozlehne takový křik, že se sama vyděsím, doslova pak vyletím z postele a běžím k synovi do pokojíčku. Jonášovi je šest let a zlé sny u něho začaly okolo třetího roku. Nejčastěji se mu prý zdá, že ho chce někdo zabít, o blescích z bouřky, nebo o elektřině, která ho hodně zajímá. Po probuzení pak za chvíli zase usne, většinou si ho ale bereme k sobě do ložnice. Situaci jsme probírali s dětskou lékařkou a shodli jsme se na tom, že syn je hodně hloubavý, stále řeší, co by se stalo kdyby, a klade nám spousty otázek. Zajímají ho nebezpečné věci a tyto myšlenky si pak logicky přenáší do snů. Mívá období, kdy děsivé sny přicházejí třeba i několikrát za týden, jindy je zase delší čas klid. S psychologem zatím situaci řešit neplánujeme a věříme, že tyto nepříjemné stavy s věkem přejdou.“ 

Přihlaste se
a zdarma dočtěte
tento článek

 

 

V pokračování článku také najdete

Tipy na klidný spánek

Jaký je názor odborníka na zlé sny u dětí?

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Jaká je nejúčinnější "léčba?"

Témata: Časopis Maminka, Mateřství, Rodiče, Spánek, pláč, Premium, Pramen, stěhování, žaludek, Výkres, Můra, NEBO RODIČOVSKÁ POSTEL, Noční děs, Sen, Noční můra, Jon, Názor odborníka, Děs, Křik, Postel, Nechat já!, Rema, Zlý sen, Postýlka, Finsko

Video