[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Bydlíme ve třetím patře bez výtahu, takže jsem si už před porodem zjišťovala, kdy můžu dceru začít nosit v šátku a trénovala jsem úvaz. Stejně jsem ale nakonec víc kočárková matka a nosítko začínám naplno využívat až teď, od osmého měsíce dcery, kdy už sama sedí a leze. Opravdu jsem ho ocenila, když jí rostly zuby nebo byla nastydlá a nedařilo se jí usnout. Vždycky jsem ale dbala rad naší fyzioterapeutky, která mi kladla na srdce, aby dcera byla co nejvíc na zemi, spala na tvrdší matraci a v kočárku.
Mít volné ruce a zároveň dohled nad dítětem je nejen přáním mnoha z nás, ale i častým sdělením prezentovaným marketingem prodejců dětských nosítek. „Nejdůležitější pro každé miminko z pohledu fyzioterapie je různorodost a rozmanitost pohybů – to je předpoklad pro fyziologický vývoj. Toto by mělo být prioritou každého rodiče,“ připomíná fyzioterapeut Petr Kott. Uznává, že nosítko je praktický pomocník pro přemísťování: „V dnešní době se ale miminka extrémně rozmazlují, což není správně – musíme padat, abychom se naučili vstávat. Časté šátkování může přispívat k přehnané fixaci dítěte na matku. Pokud rodiče používají šátek nebo nosítko pouze z praktického hlediska na přemístění, problém s tím nemám. Pokud si dítě vážeme pravidelně doma, aby neplakalo, je to velký problém.“
Nošení dětí v šátku či „závěsu“ (anglicky babywearing) je prastará metoda, primitivní národy celého světa takto nosily, krmily a chránily své kojence i batolata. Dnes už nošení neslouží k náhradě inkubátoru, ale podporuje těsný vztah matka–dítě či dítě–otec. Je to i forma praktického transportu kojenců i malých dětí.
Zdroj: Stanovisko České pediatrické společnosti k „šátkování“
Názor fyzioterapeuta
Jak nošením miminka v šátku ovlivníte vývoj kyčlí
Výhody a nevýhody
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se