[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Obavy, jestli nebude miminku v nosítku nebo v šátku zima, nejsou na místě. Důležité je jen vědět, jak jej i sebe vhodně obléknout a pak si jen užívat vzájemnou blízkost, díky které vám bude společně krásně teplo.
Spodní vrstva je nejdůležitější, protože děťátku zajistí tepelný komfort. Ideální jsou například bodíčko a legíny z merino vlny. Oblečení z merina je sice dražší, ale vydrží dlouho a investice do něj se rozhodně vyplatí. Merino vlna je vhodná jak v zimě, tak v létě. Zatímco v zimě zahřeje, v létě chladí. Navíc merino neškrábe, přilne k tělu a krásně hřeje. Je vhodné i pro děti s citlivou pokožkou a atopiky. Mezi její další výhody patří to, že vlna je samočisticí, takže ji nemusíte často prát, stačí ji vyvětrat.
Také vy jako nosící nezapomínejte na vhodnou spodní vrstvu, materiály vybírejte přírodní nebo můžete sáhnout po funkčním oblečení.
Po základní vrstvě zvolte další svršky, které by opět měly přiléhat na tělo. Při oblékání mějte na paměti, že se budete s děťátkem vzájemně zahřívat, proto ho nemusíte oblékat do kombinézy, která není ani na nošení vhodná. Nejenže by se vám děťátko špatně vázalo, ale navíc by vás dělila od sebe silná vrstva a už byste neměli přehled o tepelném komfortu děťátka. O vzájemném kontaktu ani nemluvě.
Ideální druhou vrstvou jsou například vlněné kamašky nebo tepláčky se širším sedem, aby v nich bylo děťátku příjemně a nevyhrnovaly se, a k tomu vlněná mikinka/svetřík jako horní část oblečení.
Mnohem lepší je zabalit do více vrstev sebe než miminko. Přece jen je jednodušší odložit nosící mikinu nebo bundu než svlékat ve vyhřáté místnosti miminko a pak jej zase oblékat a znovu dávat do šátku nebo nosítka. Samozřejmě, že jiná situace je u dětí, které již samy chodí.
V zimě je třeba dbát na to, aby dětem nebyla zima na hlavu, ruce a nohy. Zatímco v kočárku jsou děti hezky zachumlané, v šátku/nosítku je důležité nepodcenit správné zateplení nožiček. Ideální jsou pro tuto příležitost speciální boty na nošení dětí, které mají kožíšek, jsou vyšší a dají se dobře upevnit, aby malému nošenci nepadaly z nožiček. Nejen starším dětem, které již pobíhají, můžete přes klasické boty navléknout návleky.
Pokud oblékáte dítě do šátku/nosítka, je lepší mu na hlavu místo klasické čepice pořídit kukličku. Díky ní má miminko chráněnou nejen hlavičku, ale také krk a hrudníček. Pro sebe zvolte nákrčník, který je na nošení vhodnější než šála. Pro miminka, která nebudete z nosítka vyndávat, nepotřebujete ani rukavičky, protože ručičky bude mít pěkně schované v teple.
Pokud máte dítko oblečené a navázané, zbývá už jen obléknout sebe. Ideální je zvolit kombinaci nosící mikiny a bundy nebo kabátu. Záleží jen na vaší preferenci. Nabídka speciálního nosícího oblečení je dnes široká, takže si vybere opravdu každý.
Ideální je zvolit takový kousek, který můžete nosit i běžně, a to tak, že z něj jednoduše odepnete nosící vsadku. Nosící bundy jsou skvěle promyšlené, často umožňují nosit dítko na břiše i na zádech. Mezi jejich nevýhody patří snad jen to, že jsou ve většině případů spíše sportovního charakteru. Pokud hledáte eleganci, sáhněte raději po kabátu.
V případě, že nechcete investovat do nosícího oblečení, můžete si pořídit kapsu na nošení dětí, která je takovým univerzálním kouskem, jež se přizpůsobí velikosti dítěte i rodiče. Mezi její další přednosti patří to, že je lehká. Případně si můžete nechat ušít vsadku, díky které si rozšíříte svou stávající bundu.
Vaše oblečení by nemělo mít na sobě zipy nebo knoflíky, protože by zbytečně tlačily na miminko. Děťátko rovněž oblékejte do kousků, které nemají na sobě patentky nebo knoflíky.