Maminka.czŠkolák

Nosí vaše dítě správně tašku do školy?

Lenka Knápková 23.  10.  2023
Už přes měsíc chodí děti do školy, prvňáčci si pomalu zvykají na nový režim a starší děti už jsou zpátky v kolotoči učení, úkolů a povinností. Podívejte se ráno při cestě do školy na vaše děti – nosí správně aktovku? Nemají ji příliš nízko, nebo dokonce nakřivo?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ať už jste svému dítku vybrali aktovku nebo školní batoh, který splňuje všechny normy, tím to rozhodně nekončí a teď po měsíci od začátku školní docházky nezapomeňte zkontrolovat, zda plní své funkce a neničí dítěti záda. 

Takto rozhodně ne!

Klepněte pro větší obrázek

Pokud si nejste jistí, zda je vše správně, projděte si následující body:

Ukládejte vždy těžké věci nejblíže zádům

Mezi nejtěžší pomůcky školáků patří knihy a pracovní sešity. Ty vždy umístěte do zádové komory, tedy nejblíže zádům. Do dalších vnitřních kapes dejte penál a menší sešity a notesy. Váhu aktovky často zvyšuje i lahev s pitím a také krabička se svačinou. Některé tašky mají dvě boční kapsy přesně určené na tyto předměty. Tak, aby byla taška vyvážená.

VIDEO: Testujeme s dětmi: Jak vybrat školní aktovku nebo batoh?

Ramenní popruhy

Ramenní popruhy jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které nezapomínejte důkladně nastavit. Díky jejich nastavení má dítě tašku správně posazenou na zádech. Popruhy nesmí být moc dlouhé a ani krátké a nesmí dítě škrtit. Ramenní popruhy se většinou nastavují ve dvou místech – na ramenou a bocích. Pravidelně popruhy kontrolujte, protože děti rychle rostou. Také nezapomínejte přizpůsobit délku v různých ročních obdobích podle vrstev oblečení.

Dotahovací pásky mají smysl

Slouží k dokonalému přilnutí aktovky k zádům dítěte. Aktovka na zádech dítěte po správné úpravě dobře sedí, zcela kopíruje záda a nepadá z ramenou. Díky správnému nastavení se přenese váha batohu do nižších částí. 

Hrudní popruh není zbytečnost

Hrudní popruh je dnes už samozřejmost u všech kvalitních tašek a batohů. Je obzvlášť důležitý u dětí menšího vzrůstu, protože zajistí dobré posazení aktovky k zádům. Zapínání je nejčastěji na přezku, kterou si děti snadno zapnou. Opět dbejte na správné nastavení tohoto popruhu, příliš utažený může škrtit a volný nebude plnit svou funkci.

Bederní pás vždy zapnutý

Připomínejte dětem, aby měly zapnutý hlavně bederní pás, který dokáže přenést až 50 % váhy aktovky do nejstabilnější části těla, a tím dítěti odlehčit.

Dolní okraj aktovky se musí opírat o horní část pánve dítěte.

Pravidelná kontrola

Děti rychle rostou, a tak jednou za čas zkontrolujte, jak dítěti taška sedí. Nezapomínejte  na větší školáky, kteří jsou také stále ve vývinu a velmi rádi nosí batohy skoro pod zadkem nebo pouze na jednom rameni.

Nikdy nenastavujte batoh prázdný

To je zásadní pravidlo, které ale málokdo dodržuje. Pokud potřebujete batoh upravit, měl by být naplněn tak, jako by šlo dítě právě do školy. Tedy včetně svačiny a lahve s vodou. 

Co může způsobit dítěti špatně nastavená aktovka?

  • Vadné držení těla.
  • Kulatá záda.
  • Bolesti zad a beder.
  • Může špatně ovlivnit správný růst a vývoj těla dítěte.

Jak ulevit dětským zádům?

  • Dejte dětem prázdnou lahev na pití s tím, že si vodu načerpají až ve škole.
  • Kontrolujte pravidelně obsah tašky, občas tašku zatíží stará nesnědená svačina nebo nepotřebné věci, třeba hračky.
  • Bačkory by si měl školák nechávat ve škole.

Školní aktovka, nebo batoh? Jak vybrat co nejlépe? Víme, na co se zaměřit při nákupu
 

Témata: Děti, Školák, Základní škola, Prvňáček, učení, Aktovka, Batoh, Taška, Kolotoč, Vzrůst, Záda, Škola, Popruh