Maminka.czMiminko

Nosítko ano, ale nepřehánět! Na co si dát ještě při nošení pozor?

1. 8. 2018
Být kontaktním rodičem, s miminkem tělo na tělo, mít volné ruce? Šátek nebo nosítko jsou běžnou součástí výbavy moderní maminky. Jak ale dítě nosit, aby to bylo zdravé a prospěšné – a navíc pro oba?

Co bylo ještě nedávno výsadou alternativě smýšlejících, je dnes standard. V nákupním centru sedí maminka nad talířem s jídlem a miminko jí spí na břiše v šátku. Tlačíme prázdné kočárky před sebou a dítě se spokojeně rozhlíží z naší hrudi. Výjimkou není ani nošení dvouletých či starších, kterým se prostě nechce jít pěšky a maminky se pod jejich tíhou už prohýbají. Zastánci nošení dávají palec nahoru. Ale co na to všechno říkají fyzioterapeuti? 

Celebrity nosí své děti špatně! Podívejte se, co jim provádějí

Ano, nebo ne? 

Ti jednoznačně radí: Nosit ano, ale zdravě a s mírou. „Pro miminko je zpočátku nošení přínosem. Když je dobře uvázané ve správné poloze, z nošení jen těží,“ říká úvodem fyzioterapeutka Renata Větrovská a vyzdvihuje i zmiňovaný kontakt s rodičem. Platí ale jednoduchá nepřímá úměra: Čím starší dítě, tím méně jej noste. „Dítě potřebuje přirozený vývoj,“ říká Renata Větrovská. „Volnost, aby nabíralo svaly, mohlo se začít přetáčet a dále rozvíjet. K tomu celodenní uvázání v šátku nepomůže.“ 

Jak nosit 

Základem jsou dvě věci: Dítě by v nosítku či šátku mělo být napevno na vašem těle, první měsíce navíc s jištěním hlavičky. A jeho nožky by měly být v tzv. abdukčním postavení. „Takzvané klubíčkovité postavení je správná poloha,“ popisuje Renata Větrovská. „Je to podobné jako ve vajíčku, miminko má zakulacenou páteř, nožičky od sebe a je čelem k mamince. Největší chybou jsou tak nosítka, kde děti visí nožičkami dolů. To vzniká příliš velký tlak na velké klouby, tato nosítka si také vysloužila název visítka. 
Špatně je také jakákoli poloha, aby vidělo kolem sebe,“ upozorňuje odbornice. To se totiž možná líbí dítěti, nikoli však jeho křehkému tělu, které se první rok života dramaticky vyvíjí. 

Videonávod: Jak správně uvázat miminko do šátku a jaký šátek je vhodný

Nosítko, nebo šátek? 

„Přikláním se k šátku, rodič jej ale musí umět dobře uvázat,“ říká Renata Větrovská. Důležité je ono ALE. Nejčastější chybou je podle odbornice příliš volné uvázání. Jednoduše se bojíme, že miminku ublížíme, když trochu přitáhneme, ale je to přesně naopak. Naučit se vázat je proto základ. „Jednou z možností je navštívit kurz vázání šátku, vyplatí se i nabrat informace třeba u šátkující kamarádky, která nás všechno naučí a předvede nám to,“ radí Renata Větrovská nenechat nic náhodě. 

Na co dát pozor při nošení 

  • Aby byla v prvních měsících života dítěte jištěná jeho hlavička. 
  • Miminko musí být uvázané pevně k tělu maminky, jinak je to nezdravé pro něj i vaše záda. 
  • Miminko by nikdy nemělo být v nosítku čelem od maminky. 
  • U nosítka je třeba dbát na správné nastavení podle velikosti dítěte.

S popruhy opatrně 

Nosítka jsou krásná, různobarevná a manipulace s nimi je jednoduchá. Navíc se jich už spousta chlubí přízviskem „ergonomická“ – ale i tak zkoumejte třeba ve facebookových skupinkách, zda tomu tak opravdu je. „Nevýhodou nosítek je, že se jako šátek nedokážou přesně přizpůsobit tělu maminky. I když mají nastavitelné popruhy, každý máme jiné tělo,“ říká Renata Větrovská. „Pokud v nich ale dítě nenosíme celý den, určitě je to vhodná varianta.“ S nosítkem dejte pozor na správné nastavení podle velikosti dítěte, dle fyzioterapeutky se zde totiž často chybuje. A ergonomičnost tak může vzít rychle zasvé. 

 Jak začít s nošením dětí v šátku?

Dítě šťastné, máma úpí?

V nošení zohledněte také sebe – být k smrti unavená z osmikilového miminka, které ze sebe nesundáte, protože kočárek dnes není trendy? Spokojení musíte být oba. „Vím, že propagátoři nošení argumentují tím, že maminka během nošení postupně posiluje, co je třeba,“ říká Renata Větrovská. „Z pohledu fyzioterapie to ale tak není. Po porodu jsou oslabené pánevní dno i další vnitřní svaly, vše je zapotřebí naposilovat – ale jinak než stálým nošením.“ Zamyslete se proto nejen nad blahem dítěte, ale i svou kondicí. Váha miminka je pro tělo velká zátěž, třeba po císařském řezu se o nošení rozhodujte ještě pečlivěji. Šátek může být jen varianta pro „horké“ chvilky velké nespokojenosti. 

Víte, jak správně obléci na podzim miminko do šátku?
Jak obléknout miminko v létě do nosítka? Klidně stačí jedna vrstva
Hygge rodičovství: Máme recept na radostný životní styl podle Dánů
den deti
Témata: Děti, Novorozenec, Šestinedělí, Kojenec, Miminko, Praktické rady, Miminko, Volná ruka, Nastavitelný popruh, Největší chyba, Tělo, Správné nastavení, Horká chvilka, ANO, Renata, Standa, Skupinka, Nejčastější chyba, Velký kloub, Nákupní centrum, Velký tlak, Renata Větrovská, Vnitřní sval, Běžná součást, Maminka

Mohlo by vás zajímat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Panna Nejraději byste nešli do práce, ale nakonec se vám podaří zvládnout vše, jak jste chtěli. Sice to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Maxmilián, Max, Maxim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné