Maminka.czZdraví

Zázračná i zrádná nosní mandle. Jaká je její funkce a kdy ji odstranit?

Martina Machová 7.  1.  2020
Zázračná i zrádná nosní mandle. Jaká je její funkce a kdy ji odstranit?
Jaká je její funkce, proč se časem pozvolna zmenšuje a nakonec zaniká? A jak souvisí kulatá záda či změněný tvar obličeje s „mandlovými problémy“?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Říká se jí sice mandle, nosní mandle, ale mandličce se příliš nepodobá, je to spíš takový minikvětáček na stopce. Přestože je nosní mandle za normálního stavu malá a vcelku nenápadná, stojí spolu s krční mandlí v přední, ne-li první, obranné linii organismu před virovými i bakteriálními infekcemi zvenčí. (Podobně jako hradní stráž u brány do hradu.)

Kde a kdy ji hledat

„Nosní mandle je nahromadění mízní tkáně vysoko v nosohltanu, za nosem, za stropem dutiny ústní. Spolu s krčními mandlemi působí v první linii obrany organismu před infekcí, kterou dítě vdechuje.“ shrnují v praktické publikaci Čekáme děťátko lékaři Martin Gregora a Miloš Velemínský ml. Zajímavé je, že nosní mandle je „orgánem“ dočasným, dítě se s ní sice narodí, ale do dospělosti obvykle zanikne. Svého největšího „rozkvětu“ respektive objemu pak dosahuje v předškolním a mladším školním věku, poté se postupně zmenšuje a zmizí. Ve velmi výjimečných případech přetrvá nosní mandle až do dospělosti.

Nosní mandle: Kdy ji vyndat? Jen v krajním případě! - Mojezdraví.cz

Zázračná i zrádná

Nosní mandle je velice důležitým orgánem imunitní i mechanické obrany proti infekcím v dutině ústní i v hltanu. Jestliže dojde k oslabení imunity, jsou v lymfatické tkáni mandle produkovány specifické buňky, jejichž ústředním úkolem je zamezení vstupu infekce do těla. V případě nosních mandlí tedy hned na samém začátku dýchacích cest. Bohužel se ale může stát, že: „Časté ataky této obranné linie vedou ke zduření a prosáknutí mandle. V takto změněné tkáni se u některých dětí infekce pomnoží, mandle ztratí svou obrannou schopnost a stane se nežádoucím ložiskem bakterií.“ upozorňují lékaři Gregora a Velemínský ml. V takovém případě se zpravidla uvažuje o jejím odstranění, nejčastěji okolo 5 roku života dítěte. V některých případech může mandle znovu dorůst, což ale nemusí být dle některých odborníků vždy špatně! Vždyť jde o obranyschopnost dítěte, a té je potřeba do jisté míry důvěřovat. Odstranění dorostlé mandle by pak nemělo být automatické, vždy je potřeba situaci podrobně a pečlivě vyhodnotit.

Kazí se mu zoubky? Možná za to může zvětšená nosní mandle

7 příznaků zvětšené „mandličky“

  • Zvětšená mandle s sebou přináší opakované záněty nosohltanu, středouší i dutin.
  • Nápadný bývá zastřený huhňavý (nosový) hlas, který spolu se zhoršeným sluchem někdy vede až k logopedickým potížím!
  • Zpravidla je u dítěte patrné také zhoršené dýchání, to se zpravidla projevuje jako dýchání otevřenými ústy a noční chrápání. Tyto problémy mívají za důsledek nekvalitní spánek a mnohdy i dlouhodobou únavu dítěte.
  • Velmi časté jsou potíže se sluchem; neustále zalehlé uši až zhoršený sluch či dokonce nedoslýchavost.
  • Chronické obtíže s mandlemi mohou mít dokonce za následek změny v obličeji, tzv. facies adenoidea (těstovitě odulá, bledá tvář s pootevřenými ústy).
  • Naprosto nevhodná technika dýchání je v krajních případech příčinou rozvoje plochého hrudníku a kulatých zad!
  • Spíše výjimečně se mohou přidružit také psychické potíže spojené s celkovým oslabením dítěte takříkajíc „na všech frontách“ (nevyspání, únava, noční děsy a strachy, sociální vyloučení kvůli vysoké nemocnosti, opožděný duševní vývoj atd.)
Témata: Zdraví, Předškolák, Školák, Děti a nemoci, Nemoci, Nemoc, Kašel, Sluch, Tvar obličeje, Linie, Martin Gregor, Dutina, Dýchání, Miloš Velemínský, Gregor, Infekce, Mandle, Tkáň, Madla, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dvojník Harryho Pottera nebo Kristoffa z Ledového království? Těchto 20 lidí jako by z oka vypadlo hrdinům z filmů!
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Po porodu jsem si dala smoothie z placenty a cítila se konečně
Potužníková Jana
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie