Maminka.czPeníze a kariéra

Nová podoba rodičovského příspěvku podle návrhu ministerstva

26. 4. 2011
Nová podoba rodičovského příspěvku podle návrhu ministerstva
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje změny rodičovského příspěvku. Jak se dotkne budoucích maminek a v čem spočívají hlavní úpravy?

Ať už je počínání ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka jakkoli kontroverzní, při plánování změny rodičovského příspěvku vypadá velice rozhodně. Přestože se ještě nejedná o jasnou a hotovou věc, jeho ministerstvo již předneslo veřejnosti, jak by výsledná změna měla vypadat. Dva výstupy jsou nejdůležitější – rodičovská dovolená bude flexibilnější a peněz bude méně.

Jednotný strop pro výši rodičovské

Ministerstvo práce a sociálních věcí (dále jen MPSV) ve své novele zákona navrhuje vytvoření a tím pádem sjednocení maximální částky, kterou stát bude moci rodičům v rámci podpory vyplatit. Jedná se o úroveň 220 000 Kč. Od této částky by se pak fakticky odvíjela výše příspěvku podle zvolené délky jejího pobírání. MPSV plánuje flexibilnější rozvržení a výběru délky doby, po kterou rodič bude příspěvek od státu inkasovat.

Čtěte také: Rodinné dávky v roce 2011

Nicméně ona cílová částka 220 000 Kč v podstatě znamená, že při čerpání klasické tříleté dovolené dostane rodič (z 98 % se jedná o ženu) zhruba o pět set korun měsíčně méně, tedy 7 100 Kč místo současných 7 600. Jiné je to v případě volby dvouleté rodičovské. Doposud platí, že tuto kratší variantu mohou nastoupit jen rodiče s příjmem vyšším než 16 500 korun měsíčně.

Různá doba pobírání příspěvku

Nyní bude moci vstoupit do dvouletého cyklu více rodičů ovšem s tím limitem, že maximální vyplácená částka je stanovena na 11 500 Kč měsíčně. Tedy oněch stropových 220 000 za dva roky. Vtip je v tom, že pokud máte plat nižší než ono minimum pro dosažení horní hranice příspěvku (podle výpočtu Hospodářských novin 16 657 Kč měsíčně), pak nezvládnete během dvou let vyčerpat oněch maximálních 220 000.

V plánech ministerstva je navíc limit, že rodičovský příspěvek nebude moci být vyšší než mateřská, která je stanovena 30násobkem 70 % denního vyměřovacího základu pro určení této dávky. Nic ale nebude bránit tomu, když se rodič rozhodně změnit dobu čerpání příspěvku, přičemž opět je omezením pouze stropová částka 220 000 korun. Obecně ale platí, že čím nižší příjem při zvolení dvouleté varianty, tím menší objem prostředků se vám podaří vyčerpat z maximálního možného balíku.

Korekce pro chudší

Na tom logicky tratí především chudší maminky, nicméně ministerstvo připravuje i záchranné prostředky, s jejichž pomocí lze účinně tyto finanční výpadky vykompenzovat. Předně se jedná o možnost výběru délky čerpání příspěvku i pro matky, které se neúčastnily systému sociálního pojištění (postačí účast otce). Diskutuje se také o možnosti volby příjmu v rodině, podle nějž dojde k výpočtu rodičovské.

Flexibilita, resp. umožnění výběru délky čerpání rodičovského příspěvku se bude automaticky týkat i rodičů, kteří bezprostředně navazují rodičovskou dovolenou s dalším narozeným dítětem. Výrazným příspěvkem, kterým se MPSV zvýšit produktivitu pracujících i celého sociálního systému, je návrh na možnost umístění dítěte od dvou let věku do jeslí, školky či jiného zařízení bez ztráty nároku na příspěvek.

Podpora alternativní péče o děti

Zajímavé na návrhu MPSV je, že na rozdíl od svých několika předchozích kroků říká A a dodává i B. Faktická podpora vkládání dětí do školky při práci rodičů je nesmyslná v situaci, kdy sehnat místo v jeslích nebo mateřince je téměř nadlidský výkon. Ministerstvo tak ve svém návrhu předkládá i podporu alternativního hlídání dětí.

Mezi hlavní novinky by tak patřilo vytvoření institutu poskytovatele vzájemné rodičovské výpomoci, kdy by rodič pečující o vlastní dítě do 7 let mohl hlídat i další děti na polokomerční či nekomerční bázi. Dále by měla být zlepšena podpora služeb péče o děti v rámci živnostenského podnikání, kdy dojde ke snížení věkové hranice dětí schopných vstoupit do tohoto systému ze tří na dva roky a k úpravě odborné způsobilosti a provozních podmínek, aby tuto činnost mohl vykonávat širší okruh osob.

A konečně se dostává i na tolik diskutované zavedení daňové uznatelnosti nákladů zaměstnavatele v souvislosti s poskytováním služeb a péče o děti jeho zaměstnanců. Od tohoto kroku si ministerstvo právem slibuje častější zřizování tzv. firemních školek, kdy sám zaměstnavatel supluje neschopnost státu zajistit dostatečné množství takovýchto zařízení. Jestli a v jaké podobě návrhy MPSV projdou, uvidíme v blízké budoucnosti.

Témata: Rodičovský příspěvek, Peníze a kariéra, Návrh, Vyplacená částka, Nadlidský výkon, Nová podoba, Nova, Horní hranice, Pečující rodič, Podoba

Mohlo by vás zajímat
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Rak Vykročte vstříc svému štěstí. I když na tom nejste zrovna nejlépe, umíte se špatnému osudu ubránit.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné