[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Možností je hodně. Záleží, jak moc prsa těhotenství a kojení změní. Mohou být po porodu hezká, někdy dokonce i hezčí než před porodem, ale mohou být i hodně změněná, výrazně větší nebo menší, povadlá nebo asymetrická. Takže je velmi často potřeba je po porodu upravit, ať už je to tvar nebo asymetrie.
Pořád je velmi populární zvětšování prsů silikonovými implantáty. Poslední roky stále více operuji povadlá nebo extrémně velká prsa. Také provádím častěji modelace prsů, zmenšování nebo úpravu různých tvarových a stranových odchylek.
Obvykle doporučujeme operovat 12 měsíců po ukončení kojení. Některé operace je možné provést i po půl roce. Záleží, jak moc se zasahuje do mléčné žlázy.
Jsou to běžná rizika, jako u většiny chirurgických operací. Tím, že jsou naše operace prováděny za supersterilních podmínek a nezasahujeme do dutých orgánů, kde se nachází bakterie, je riziko infekce u našich operací minimální. U složitějších a větších operací může dojít k zdlouhavějšímu hojení operační rány, případně k porušení citlivosti, což bývá obvykle jen dočasné. Porušení prokrvení tkání bývá výjimečné.
Každý snáší operaci jinak. Obvykle říkáme, že by se pacientky měly 2 týdny po operaci hodně šetřit. Sport a fyzickou zátěž doporučujeme až tak po 6 týdnech.
Kompletní zhojení trvá obvykle 12-18 měsíců. Než jizvy úplně změknou a zblednou. U někoho to může být ale rychlejší. Naše pacientky mají po dobu 3-5 týdnů na jizvách speciální náplasti, až poté mohou používat speciální masti na jizvy, silikonové gely nebo tlakové masáže. Dobrou zkušenost na hlubší jizvy mám s biostimulační lampou nebo lasery.
Otěhotnění není samozřejmě problém. Naopak. Úprava poprsí často zlepší atmosféru ve vztahu a mám pacientky, které otěhotněly velmi záhy po operaci. U kojení záleží na typu operace. Po zvětšení prsů to obvykle není problém. U modelací a zmenšování poprsí to problém může být, protože jsou narušeny mlékovody. Není to ale pravidlem, obecně si pacientky nestěžují, že by měly obtíže.
Mohou být dlouhodobé, ale samozřejmě s věkem se mění pevnost kůže, tkání, tělesná váha, působí gravitace… Záleží na typu operace a velikosti prsů a také na tělesných dispozicích. Někdy ale výsledky mohou být i trvalé.
Samozřejmě by bylo ideální řešit prsa až po plánovaných těhotenstvích. Když ženy plánují další miminko do dvou let, tak je lepší počkat. Každopádně po operaci prsů není dobré otěhotnět alespoň 6-12 měsíců.
Alespoň 2 týdny po operaci by měly být ženy na prsa opatrné. Se sportem a fyzickou zátěží mohou začít po zhruba 6 týdnech. Rehabilitace do normálního stavu může chvíli trvat, ale po rozcvičení by je neměla vůbec omezovat. Naopak u zmenšování prsů se ženám může hodně ulevit a umožní jim to pohyb a sport, který před tím pro ně nebyl téměř možný.
Myslím, že speciální operace nebo trendy pro ženy po porodech úplně nejsou. Zdá se mi, že v porovnání s minulostí častěji přicházejí ženy na úpravy tvaru prsů bez použití implantátu. Ale nemyslím, že je to úplně trend.
Přenosem vlastního tuku je možné lehce doplnit objem prsů, vyrovnat mírné asymetrie a nerovnosti prsů například v místě jizev. Tato metoda je spíše doplňková, než že bychom jen přenosem tuku mohli očekávat nějaký radikální výsledek. A také to není vhodné pro každého.
Transplantace tuku nemůže nahradit zvětšení prsů silikonovým implantátem. Implantátem lze obecně dosáhnout téměř „jakékoliv“ velikosti. Na klinice Esthé však klademe důraz na přirozenost a tudíž rozumnou velikost. U tuku je to poněkud limitované, navíc se tuk může hodně vstřebat. Je také potřeba, aby u pacientky byla vhodná oblast, odkud se tuk může bez problému odebrat. Je i možnost kombinace obou metod.
Je to shoda náhod. Jeden můj příbuzný byl známý plastický chirurg, tak jsem ten obor trochu znal. Vždycky jsem věděl, že chci dělat chirurgii a také jsem začínal jako všeobecný chirurg. Ale už během studia jsem měl možnost od 2. ročníku lékařské fakulty docházet na Vinohrady na kliniku plastické chirurgie a tím to bylo dané. Obor jsem si zamiloval. Tato práce mě velmi baví, nejen operování, ale i ta psychologie, jednání s pacienty.
Myslím, že je to zbytečná hysterie. Rozvířili to lidé, kteří o tom moc nevědí. Na toto téma probíhá řada seriózních klinických výzkumů, implantáty jsou desítky let zkoumány, a to i jejich vliv na lidské tělo. Kdyby způsobovaly nějaké onemocnění, dávno by se nesměly používat. Ale chápu, že jsou určité stavy a nevysvětlitelné nemoci, které nabízejí „hodit“ zodpovědnost na přítomnost implantátů v těle. Každopádně ale asi ve výjimečných případech mohou mít určitý vliv na imunitu a některé chorobné projevy. Osobně bych se ale silikonových implantátů neobával.
MUDr. Libor Kment sbsolvoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Za svou kariéru plastického chirurga, absolvoval mnoho odborných stáží na mnoha klinikách v ČR i v zahraničí. Cenné zkušenosti získal například z University of California v San Diegu nebo z nemocnice Mexicali v Mexiku. MUDr. Libor Kment je také autorem či spoluautorem řady odborných publikací. Za svou kariéru pracoval na mnoha soukromých a státních klinikách plastické chirurgie. V současné době působí na renomované klinice plastické chirurgie Esthé.