Maminka.czNeplodnost a IVF

Nová šance při léčbě neplodnosti: Při opakovaných spontánních potratech může pomoct speciální vyšetření

Simona Procházková 27.  4.  2023
Nedaří se vám počít vytoužené miminko? Nemůžete přijít na to, kde je problém a proč se vám nedaří otěhotnět? Lékaři mají nyní k dispozici další metodu, a to speciální imunogenetické vyšetření, které pomáhá určit příčinu opakovaných potratů. Zjistí, proč se embryo v děloze neudrží. Zároveň také zvyšuje úspěšnost IVF terapie s darovanými vajíčky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Opakované samovolné potraty v rané fázi těhotenství a problémy s donošením plodu mívají různé příčiny. Jednou z nich může být nekompatibilita mezi imunitním systémem dělohy nastávající maminky a genotypem embrya, kterou je možné identifikovat jen speciálním vyšetřením. Na základě jeho výsledků dokážou odborníci vyhodnotit, jaká může být imunologická reakce organismu matky na embryo. Právě ta je totiž jedním z klíčových faktorů, které rozhodují o úspěchu uhnízdění embrya i jeho dalšího vývoje. Případná intolerance genotypu embrya může mít za následek závažné komplikace během těhotenství, které mnohdy vedou právě až ke spontánnímu potratu.

VIDEO: Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? 

Imunita, genetika a úspěšné těhotenství

Imunogenetické vyšetření s názvem HLA+ nabízí v České republice zatím jen jediná klinika asistované reprodukce, a to IVF CUBE v Praze. Metoda je určena především párům, jimž naděje na dítě už v minulosti zmařily opakované potraty.

Každý člověk je v závislosti na svém genotypu nositelem specifické kombinace antigenů HLA-C, které mohou významně ovlivnit reprodukční proces. Zároveň je nositelem unikátní sady tzv. KIR receptorů, které představují jeden z klíčových prvků naší vrozené imunity. Tyto receptory sehrávají důležitou roli nejen při běžných imunitních reakcích těla, například na infekci, ale i při transplantaci darovaných orgánů nebo i embryí, kdy na nich závisí, zda je tělo přijme.

„Lidský imunitní systém je připravený eliminovat cokoli, co rozpozná jako cizí. To se může stát právě i během těhotenství, kdy imunitní systém matky reaguje s embryem, které má kromě mateřských antigenů i antigeny od otce,“ vysvětluje MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE, a pokračuje: „O toleranci, respektive intoleranci matky vůči kombinaci antigenů HLA-C u embrya rozhodují její imunitní buňky a jejich KIR receptory zodpovědné za přirozenou imunitu v děloze matky. I na míře jejich kompatibility závisí úspěšný průběh těhotenství.“

Nekompatibilita partnerů: riziko pro plod i matku

Rozsáhlé výzkumné studie potvrzují, že v případě párů, jejichž snaha o dítě skončila opakovanými potraty, může být jedním z důvodů právě imunologická intolerance dělohy vůči embryu. To znamená, že i když jsou oba partneři zdraví a plodní, jejich imunologická nekompatibilita může v konečném důsledku vést ke spontánním potratům. Odpověď při hledání příčin opakovaných problémů s donošením plodu může poskytnout i vyšetření HLA+, které umožňuje posoudit kompatibilitu mezi KIR receptory v děloze a antigeny HLA-C embrya.

„Některé KIR receptory v děloze matky mohou vykazovat vysokou míru intolerance vůči určitým subtypům antigenů HLA-C. A to až do takové míry, že žena sice otěhotní, ale opakovaně přijde o plod. Dalším velmi vážným důsledkem takovéto nekompatibility bývá i preeklampsie, která může fatálně ohrozit vývoj a život plodu i samotné matky,“ popisuje MUDr. Višňová. 

Nejčastější dotazy okolo IVF. Kdy navštívit kliniku, když se vám nedaří otěhotnět?

Pro koho je vyšetření HLA+ vhodné?

Vyšetření HLA+ není žádnou experimentální metodou, v zahraničí se s úspěchem používá už několik let. Vyšetření bývá indikováno především párům, které v minulosti počaly dítě přirozenou cestou nebo podstoupily IVF terapii, tedy některou z metod umělého oplodnění s vlastními či darovanými vajíčky, ale u kterých těhotenství opakovaně skončila spontánním potratem plodu. Test HLA+ tak může také odhalit příčinu problémů s donošením plodu.

„Pokud se prokáže, že KIR receptory dělohy vykazují vysokou míru intolerance vůči kombinaci antigenů HLA-C, které by embryo získalo z vlastního vajíčka a spermie partnera, může být páru doporučena IVF terapie s využitím darovacího programu. V takovém případě nám vyšetření HLA+ zároveň umožní vybrat dárkyni, která bude z hlediska kombinace antigenů HLA-C nejvíce kompatibilní s KIR receptory dělohy pacientky. Tím významně zvýšíme šanci na úspěch IVF léčby a těhotenství,“ dodává MUDr. Višňová.

Vyšetření HLA+ se provádí ze vzorku krve obou z páru. Pokud jde o IVF terapii s darovanými buňkami, vyšetří se i krev potenciální dárkyně vajíček nebo dárce spermií. Tato metoda v současnosti není hrazena ze zdravotního pojištění.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Neplodnost a IVF, Zdraví žen, Plodnost, Umělé oplodnění, Potrat, Početí, Embryo, Endometrióza, Klinika, Vyšetření, Česká republika, Antigen, Léčba, IVF, KIR, IVF CUBE, Praha, Děloha, Vajíčko, Hana Višňová, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat

Video