Maminka.czMaminka v porodnici

Nově otevřené ambulance v Porodnici U Apolináře pro ženy po potratech nebo komplikovaném porodu

Pražská porodnice otevřela dvě nové ambulance. Pomáhají třeba ženám, které postihly opakované potraty nebo porody mrtvých dětí. S prosbou o radu nebo řešení problémů se sem obracejí maminky z celé republiky. Jak ambulance fungují? To jsme zjišťovali se seriálem Maminka v porodnici.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Bohužel mateřství s sebou nepřináší jen radostné okamžiky, ale řada žen někdy v životě prožije bolestné zkušenosti například s opakovanými potraty. Mnohdy vůbec netuší, že se mohou obrátit na odborníky, kteří jim pomohou. „Já jsem hrozně hrdý na to, že jsme tuhle možnost začali nabízet. Jedna ambulance se jmenuje ambulance pro opakované těhotenské neúspěchy. Vlastně zahrnuje péči o ženy, které za sebou mají potraty, předčasný porod, úmrtí miminka. Druhá ambulance potom nabízí konzultaci ženám, které za sebou mají komplikovaný porod s nějakým rozsáhlým porodním poraněním, s krvácením nebo řadu dalších komplikací v těhotenství, jako je například prodělaná preeklampsie,“ vysvětluje Doc. MUDr. Michal Koucký, vedoucí lékař Perinatologického centra GPK VFN a 1. LF UK. 

Legenda mezi porodnicemi: Jak se rodí u Apolináře? Podívejte se na videoreportáž z nového porodního centra

Pečlivé vyšetření i psychologická podpora

V ambulancích se typicky objevují ženy, které mají za sebou třeba tři čtyři potraty. Žena nejprve podstoupí vyšetření, které se zaměřuje na mapování rizik na straně imunity. Dále se vyšetří, zda nemá nějaký systémový anatomický problém, protože například vrozené vady dělohy s sebou nesou vyšší riziko potratů. „Samozřejmě systematicky se věnujeme dalším položkám, jako je například mapování poruch štítné žlázy,“ říká docent Koucký a vysvětluje: „Nejprve si tu ženu vždycky velmi pečlivě vyšetříme. Až když máme nějaký popis pozadí, tak pak se sejdeme znovu, řekneme si: fajn, máme tady něco, co můžeme vylepšit... Nebo naopak: na nic jsme nepřišli, ale i když jsme na nic nepřišli, tak máme nespecifická opatření, která umožňují dramaticky vylepšit výsledky péče do dalšího těhotenství.“

Jak vypadá psychologická podpora? Co znamená paliativní péče? Podívejte se na video v úvodu článku.

V pražské porodnici u Apolináře se zrušily povinné registrace k porodu

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Nejlepší video, reportáž, žena, Apolinář, Potrat, Michal Koucký, Doc, Ambulance, Bolestné, Maminka, Rada, Pražská porodnice
Mohlo by vás zajímat