Maminka.czOčkování

Novinky v očkování 2018: Jak se letos změnil očkovací kalendář pro děti?

Tereza Víchová 16.  2.  2018
Očkování zažije především během prvního roku života vaše miminko několikrát. Povinný očkovací kalendář se letos dočkal několika změn. Seznámíme vás s nimi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Očkování je žhavé téma posledních let. Mezi rodiči se najdou ti, kteří po pediatrovi žádají i všechny nepovinné vakcíny ve snaze ochránit své dítě před co největším počtem nepříjemných a nebezpečných nemocí.

A na druhé straně stojí i rodiče, kteří své dítě neočkují vůbec. Naprostá většina z nás o očkovacím kalendáři nediskutuje a bere ho jako fakt. Které hlavní změny se na poli očkování dětí udály?

Špatné spaní a hexavakcína
Pediatrie (poradna)

Špatné spaní a hexavakcína

Hexavakcína v jiném schématu

Vakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské přenosné obrně, haemofilu influenzae b a žloutence typu B (tzv. hexavakcína) se bude od letošního roku očkovat ve schématu 2+1. Dosud se aplikovalo schéma 3+1.

Ubývá tak jedna dávka očkování – dříve dostávaly děti celkem čtyři dávky, nově to budou jen tři. Očkování hexavakcínou se zahajuje od 9. týdne věku a další dávka se podává v intervalu ne kratším než 8 týdnů. Třetí dávka se pak aplikuje mezi jedenáctým a třináctým měsícem věku dítěte.

Čtěte také: Olympijská medailistka Eva Samková exkluzivně pro Reflex: Chtěla bych být vlkem!

Komentář Martiny Suchánkové, předsedkyně spolku ROZALIO (Rodiče za lepší informovanost a svobodnou volbu v očkování):

„Tuto změnu velmi vítáme. Je to plošné zavedení schématu, o které dosud rodiče museli pediatra žádat. Je to schéma v souladu s příbalovými informacemi a i často používané v mnoha evropských zemích. Přináší menší zátěž pro dítě a také nižší zatížení státního rozpočtu.“

I přes povinné očkování jsou spalničky opět na vzestupu. Máme se obávat?

Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR)

První dávka MMR vakcíny bude nově podávána již od 13. měsíce do 18. měsíce věku dítěte. Dosud bylo stanoveno pouze, kdy se má očkování nejdříve zahájit. Šlo o první den 15. měsíce věku dítěte, nebylo ovšem stanoveno, do kdy má být očkování nejpozději dokončeno.

Druhá dávka této vakcíny se odsouvá na dobu mezi 5.–6. narozeninami dítěte. Dosud děti dostávaly 2. dávku MMR vakcíny obvykle 6–10 měsíců po první dávce.

Komentář Martiny Suchánkové:

„Posunutí tohoto očkování na dřívější – třináctý měsíc – není podle nás příliš šťastné. Interval pro naočkování první dávky tzv. MMR vakcíny je navíc jen 5 měsíců a to je krátká doba. Vyjde-li očkování na období s vysokou nemocností – např. na zimu, nebude dostatek času na případné doléčení a odeznění takto exponovaného období.

Očkování je navíc těsně po doočkování hexavakcínou, organismu dítěte by svědčil delší odstup. Na místě je jistě odsunutí druhé dávky MMR vakcíny. Mělo by přinášet dlouhodobější ochranu, nižší riziko nežádoucích reakcí.

V zahraničí jsou několikaleté odstupy 2. dávky často používané schéma. Zdůrazňuji ale u jakéhokoliv očkování, že by měl rodič i pediatr přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu dítěte před jakýmkoliv očkováním.“

VIDEO: Děti bez očkování by neměly chodit do školy, rozhodl slovenský parlament

Proč je nutné hlásit nežádoucí účinky očkování?
VIDEO: Očkovat nebo neočkovat děti? Přečtěte si názory odborníků
Velký průvodce očkováním: Kdy začít, co je povinné a jakou variantu zvolit

 

Témata: Časopis Maminka, Očkování, léto, Hexavakcína, olympiáda, Velký průvodce, Černý kašel, Vlk, Parlament, Naprostá většina, Nemocnost, Kalendář, Tetan, Krátká doba, Olympijská medailistka, Jak, Očkování dětí, Vakcína, Státní rozpočet, Druhá dávka, První rok, Nežádoucí reakce, Martina Suchánková, Evropská země, Doléčení