Maminka.czPsychika

Novoroční předsevzetí: Jedině ta, která se dají zvládnout! Poradíme, jak vytrvat

1. 1. 2021
Novoroční předsevzetí: Jedině ta, která se dají zvládnout! Poradíme, jak vytrvat
Zhubnout. Zdravě jíst. Sportovat. Méně se stresovat. To je klasika novoročních předsevzetí. Máme pro vás tipy, jak vytrvat. A také rady odborníků v nejžádanějších sférách našich novoročních cílů.

Předsevzetí jsem si za život dala spoustu a u žádného nevydržela víc než měsíc. A všechny, které jsme oslovili, se shodují na dvou věcech: Předsevzetí se nutně nemusí týkat nového roku, i když ten může být odrazovým můstkem. Zásadní není doba, kdy si ho dáte, ale síla přesvědčení, že TO dáte. A druhé pravidlo: bez silné motivace to nepůjde. Co se dá shrnout jako rady pro všechna vaše možná předsevzetí?

Jak se umět přemluvit ke sportu a zdravému životnímu stylu?

Radí Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a svazu fisaf.cz

Podstatné nejsou rychlé výsledky, ale to, abychom „najeli“ na zdravý životní styl. Zcela zásadní je nedržet žádné extrémní diety, ale jíst pestře a v rozumném množství a každý den se hýbat – ideálně začít tím, že každý den rychlou chůzí ujdeme 10 000 kroků. To není nijak závratné množství a k dodržení tohoto cíle nám jednoduše pomůže krokoměr. Další věci se pak přidají. Nejde totiž o nějaký krátkodobý plán, ale o změnu životního stylu, aby nám byl dlouhodobě prospěšný.

Výsledkem pak je totiž nejen štíhlé tělo, ale také spokojená hlava. Nedávejme si proto žádné „bublinové plány“ a předsevzetí, ale postavme se před zrcadlo a řekněme si: „Milá kamarádko, jen já jsem za tebe zodpovědná a jen já dokážu udělat něco s tím, jak vypadáš a jak se cítíš.” Nejde o to učinit novoroční předsevzetí, které za měsíc skončí, ale udělat životní rozhodnutí a převzít odpovědnost za své tělo a celkovou spokojenost.”

Dětská novoroční předsevzetí: 7 chytrých a zábavných nápadů, jak na to!

Buďte realista

I když budete moc chtít být tou nejtrpělivější, na děti občas zakřičíte. I když bude váš cíl vejít se do předporodních kalhot, někdy prostě dostanete nezvladatelnou chuť na šlehačkový dort nebo vlašský salát. I když se vám povede měsíc v kuse třikrát týdně navštívit osobního trenéra, jedno pondělí vás naštve šéf, děti budou nemocné a vaší jedinou touhou bude místo pocení v tělocvičně zalézt do postele s knihou.

Mějte se ráda

To všechno asi nastane. A zásadní bude vaše vnitřní reakce na své „prohřešky“ a nedokonalosti. Sypete si popel na hlavu? Zapracujte na sebevědomí. Žádná z nás není robot, a kdo máme děti, víme, jak moc dovedou všechno předem naprogramované obrátit vzhůru nohama. Na nějaký ten krok stranou máte právo. A o to víc se budete těšit, že se zítra zase zadaří. Když máte totiž motivaci něco změnit, půjde to. První nezdary hoďte za hlavu a jede se dál.

Nebuďte v tom sama

Ještě je tu jeden tip, kromě zmíněného „uklouznutí se promine“.
Co také pomáhá, je říct o svém snažení ve svém okolí (rodině, přátelům, kolegům…) a poprosit je o podporu. Tím nad sebou budete mít určitou kontrolu a z předsevzetí se jednoduše nevymluvíte. Zároveň vás okolí nebude svádět k nepravostem. Ať už je to cokoli, držíme vám palce a jdeme do toho s vámi!

Budu lepší matka! Naučím se vařit! Jaké předsevzetí jste si dala vy?

Jak vydržet klasické „hubnoucí“ předsevzetí?

Radí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE

Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu 10 kg za měsíc. To se mu nemusí zdravým způsobem povést. A to ho pak odradí. Řekněte též o svém cíli ostatním. Když hubnete, kolegové v práci vám nebudou nabízet zákusky. Pokud je třeba, stanovte si určitý plán, kdy na cílech budete pracovat, kdy uvidíte první změnu. Můžete si pro sebe vymyslet i systém odměn za každý pokrok. Dále to jsou maličkosti, jako stanovení si pořádku. Své přání a cíle si sepište a dejte na viditelné místo. Tak je budete mít neustále na očích. Najděte si také výživového poradce. Můžete se s ním podělit o své úspěchy a pokroky, stejně tak o obavy. Hubnutí je běh na dlouhou trať a neustálá podpora a motivace jsou mnohdy to nejdůležitější. Navíc se naučíte spoustě zajímavých receptů a své nové stravovací návyky si ponesete po zbytek života, čímž se vyhnete jojo efektu.

Andrea Růžičková na Silvestra porodila. Je to kluk! Jaké má jméno?
Témata: Mateřská, Výchova, pořad, Psychika, Pór, Poradce, Jana Havrdová, Cíl, Motivace, NATURHOUSE, Bureš, Český svaz aerobiku, Životní styl, Tip, Předsevzetí, Novoroční předsevzetí

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?

Horoskopy

Kozoroh Máte pocit, že se všichni spikli proti vám, což je samozřejmě hloupost. Bohužel však neprocházíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nataša, Timea

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné