Zhubnout. Zdravě jíst. Sportovat. Méně se stresovat. To je klasika novoročních předsevzetí. Máme pro vás tipy, jak vytrvat. A také rady odborníků v nejžádanějších sférách našich novoročních cílů.
Předsevzetí jsem si za život dala spoustu a u žádného nevydržela víc než měsíc. A všechny, které jsme oslovili, se shodují na dvou věcech: Předsevzetí se nutně nemusí týkat nového roku, i když ten může být odrazovým můstkem. Zásadní není doba, kdy si ho dáte, ale síla přesvědčení, že TO dáte. A druhé pravidlo: bez silné motivace to nepůjde. Co se dá shrnout jako rady pro všechna vaše možná předsevzetí?
Jak se umět přemluvit ke sportu a zdravému životnímu stylu?
Radí Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a svazu fisaf.cz
Podstatné nejsou rychlé výsledky, ale to, abychom „najeli“ na zdravý životní styl. Zcela zásadní je nedržet žádné extrémní diety, ale jíst pestře a v rozumném množství a každý den se hýbat – ideálně začít tím, že každý den rychlou chůzí ujdeme 10 000 kroků. To není nijak závratné množství a k dodržení tohoto cíle nám jednoduše pomůže krokoměr. Další věci se pak přidají. Nejde totiž o nějaký krátkodobý plán, ale o změnu životního stylu, aby nám byl dlouhodobě prospěšný.
Výsledkem pak je totiž nejen štíhlé tělo, ale také spokojená hlava. Nedávejme si proto žádné „bublinové plány“ a předsevzetí, ale postavme se před zrcadlo a řekněme si: „Milá kamarádko, jen já jsem za tebe zodpovědná a jen já dokážu udělat něco s tím, jak vypadáš a jak se cítíš.” Nejde o to učinit novoroční předsevzetí, které za měsíc skončí, ale udělat životní rozhodnutí a převzít odpovědnost za své tělo a celkovou spokojenost.”
Buďte realista
I když budete moc chtít být tou nejtrpělivější, na děti občas zakřičíte. I když bude váš cíl vejít se do předporodních kalhot, někdy prostě dostanete nezvladatelnou chuť na šlehačkový dort nebo vlašský salát. I když se vám povede měsíc v kuse třikrát týdně navštívit osobního trenéra, jedno pondělí vás naštve šéf, děti budou nemocné a vaší jedinou touhou bude místo pocení v tělocvičně zalézt do postele s knihou.
Mějte se ráda
To všechno asi nastane. A zásadní bude vaše vnitřní reakce na své „prohřešky“ a nedokonalosti. Sypete si popel na hlavu? Zapracujte na sebevědomí. Žádná z nás není robot, a kdo máme děti, víme, jak moc dovedou všechno předem naprogramované obrátit vzhůru nohama. Na nějaký ten krok stranou máte právo. A o to víc se budete těšit, že se zítra zase zadaří. Když máte totiž motivaci něco změnit, půjde to. První nezdary hoďte za hlavu a jede se dál.
Nebuďte v tom sama
Ještě je tu jeden tip, kromě zmíněného „uklouznutí se promine“.
Co také pomáhá, je říct o svém snažení ve svém okolí (rodině, přátelům, kolegům…) a poprosit je o podporu. Tím nad sebou budete mít určitou kontrolu a z předsevzetí se jednoduše nevymluvíte. Zároveň vás okolí nebude svádět k nepravostem. Ať už je to cokoli, držíme vám palce a jdeme do toho s vámi!
Jak vydržet klasické „hubnoucí“ předsevzetí?
Radí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE
Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu 10 kg za měsíc. To se mu nemusí zdravým způsobem povést. A to ho pak odradí. Řekněte též o svém cíli ostatním. Když hubnete, kolegové v práci vám nebudou nabízet zákusky. Pokud je třeba, stanovte si určitý plán, kdy na cílech budete pracovat, kdy uvidíte první změnu. Můžete si pro sebe vymyslet i systém odměn za každý pokrok. Dále to jsou maličkosti, jako stanovení si pořádku. Své přání a cíle si sepište a dejte na viditelné místo. Tak je budete mít neustále na očích. Najděte si také výživového poradce. Můžete se s ním podělit o své úspěchy a pokroky, stejně tak o obavy. Hubnutí je běh na dlouhou trať a neustálá podpora a motivace jsou mnohdy to nejdůležitější. Navíc se naučíte spoustě zajímavých receptů a své nové stravovací návyky si ponesete po zbytek života, čímž se vyhnete jojo efektu.