Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Která základní vyšetření čekají miminko v porodnici? A proč se pobyt zde někdy prodlouží? Vysvětlí neonatolog

Tereza Víchová 29.  3.  2022
Co je to Apgar skóre a jak probíhá odběr krve z patičky? V seriálu Maminka v porodnici se ptáme za vás. Na všechno, co nastávající a čerstvé rodiče zajímá. Neonatolog Juraj Ružek, vedoucí lékař novorozeneckého oddělení Nemocnice Neratovice, popisuje, co všechno čeká miminko po porodu a během pobytu na oddělení šestinedělí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud porod proběhne fyziologicky a maminka i miminko jsou v pořádku, nic nebrání bondingu. A zatímco se ti dva sžívají a vychutnávají si vzájemnou blízkost, zhodnotí personál Apgar skóre.

"Apgar skóre je subjektivní metoda hodnocení adaptace novorozence v první, páté a desáté minutě života," vysvětluje Juraj Ružek. "Toto skóre může stanovovat i novorozenecká sestra nebo porodní asistentka. Když je nízké, přicházíme na řadu my pediatři."

Novorozenec tak může být výhradně s maminkou, když je všechno v pořádku. Lékaři se o něj starají, když vidí signály, že něco není v pořádku.

"První vyšetření miminka se provádí do 24 hodin po porodu a pak ho vidíme na pravidelných vizitách," upřesňuje neonatolog.

VIDEO: Ambulantní porod maminkám nedoporučuji, říká rozhodně primář porodnice v Neratovicích

Během pobytu v porodnici miminko absolvuje také povinný novorozenecký screening. Maminky se často předem obávají odběru krve z patičky, ale Juraj Ružek je uklidňuje:

"Je to jen malý vpich do paty a miminko je většinou u maminky. Odebraná krev se posílá do centrální laboratoře, kde se provádí screening vrozených metabolických onemocnění. A je to jediné invazivní vyšetření miminka v porodnici."

Která další vyšetření provádí miminku lékaři v prvních dnech jeho života? A jaké jsou důvody delšího pobytu v nemocnici? Podívejte se na video v úvodu článku.

VIDEO: Jak to vypadá v porodnici?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Novorozenec, Maminka v porodnici, Miminko, Po porodu, Porodnice, Nejlepší video, pobyt, Nemocnice Neratovice, Vyšetření, Apgar, Odběr krve, Maminka, Lékař, Skóre
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Z nafouklého bříška rakovina: Pětiletého Martínka poslali z nemocnice domů, rodiče se ale nenechali odbýt
Láchová Michaela
Vaše příběhy
GALERIE: 30 adventních kalendářů pro děti. Čokoládový, s panenkou, legem, Pokémony nebo třeba Harrym Potterem? Vyberte si
Procházková Simona
Advent
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod