Maminka.czMaminka v porodnici

VIDEO: Která základní vyšetření čekají miminko v porodnici? A proč se pobyt zde někdy prodlouží? Vysvětlí neonatolog

Tereza Víchová 29.  3.  2022
VIDEO: Která základní vyšetření čekají miminko v porodnici? A proč se pobyt zde někdy prodlouží? Vysvětlí neonatolog
Co je to Apgar skóre a jak probíhá odběr krve z patičky? V seriálu Maminka v porodnici se ptáme za vás. Na všechno, co nastávající a čerstvé rodiče zajímá. Neonatolog Juraj Ružek, vedoucí lékař novorozeneckého oddělení Nemocnice Neratovice, popisuje, co všechno čeká miminko po porodu a během pobytu na oddělení šestinedělí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud porod proběhne fyziologicky a maminka i miminko jsou v pořádku, nic nebrání bondingu. A zatímco se ti dva sžívají a vychutnávají si vzájemnou blízkost, zhodnotí personál Apgar skóre.

"Apgar skóre je subjektivní metoda hodnocení adaptace novorozence v první, páté a desáté minutě života," vysvětluje Juraj Ružek. "Toto skóre může stanovovat i novorozenecká sestra nebo porodní asistentka. Když je nízké, přicházíme na řadu my pediatři."

Novorozenec tak může být výhradně s maminkou, když je všechno v pořádku. Lékaři se o něj starají, když vidí signály, že něco není v pořádku.

"První vyšetření miminka se provádí do 24 hodin po porodu a pak ho vidíme na pravidelných vizitách," upřesňuje neonatolog.

VIDEO: Ambulantní porod maminkám nedoporučuji, říká rozhodně primář porodnice v Neratovicích

Během pobytu v porodnici miminko absolvuje také povinný novorozenecký screening. Maminky se často předem obávají odběru krve z patičky, ale Juraj Ružek je uklidňuje:

"Je to jen malý vpich do paty a miminko je většinou u maminky. Odebraná krev se posílá do centrální laboratoře, kde se provádí screening vrozených metabolických onemocnění. A je to jediné invazivní vyšetření miminka v porodnici."

Která další vyšetření provádí miminku lékaři v prvních dnech jeho života? A jaké jsou důvody delšího pobytu v nemocnici? Podívejte se na video v úvodu článku.

VIDEO: Jak to vypadá v porodnici?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Novorozenec, Video, Maminka v porodnici, Miminko, Po porodu, Porodnice, Nejlepší video, pobyt, Apgar, Odběr krve, Lékař, Maminka, Vyšetření, Skóre, Nemocnice Neratovice
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
To chtělo odvahu: Moderátorka Monika Leová ukázala své tělo po porodu – bez filtrů, ale s hromadou "lajků"!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy