Maminka.czMaminka v porodnici

Která základní vyšetření čekají miminko v porodnici? Vysvětluje neonatolog

Tereza Víchová 8.  3.  2024
Co je to Apgar skóre a jak probíhá odběr krve z patičky? V seriálu Maminka v porodnici se ptáme za vás. Neonatolog Juraj Ružek, popisuje, co všechno čeká miminko po porodu a během pobytu na oddělení šestinedělí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud porod proběhne fyziologicky a maminka i miminko jsou v pořádku, nic nebrání bondingu. A zatímco se ti dva sžívají a vychutnávají si vzájemnou blízkost, zhodnotí personál Apgar skóre.

"Apgar skóre je subjektivní metoda hodnocení adaptace novorozence v první, páté a desáté minutě života," vysvětluje Juraj Ružek. "Toto skóre může stanovovat i novorozenecká sestra nebo porodní asistentka. Když je nízké, přicházíme na řadu my pediatři."

Novorozenec tak může být výhradně s maminkou, když je všechno v pořádku. Lékaři se o něj starají, když vidí signály, že něco není v pořádku.

"První vyšetření miminka se provádí do 24 hodin po porodu a pak ho vidíme na pravidelných vizitách," upřesňuje neonatolog.

Během pobytu v porodnici miminko absolvuje také povinný novorozenecký screening. Maminky se často předem obávají odběru krve z patičky, ale Juraj Ružek je uklidňuje:

"Je to jen malý vpich do paty a miminko je většinou u maminky. Odebraná krev se posílá do centrální laboratoře, kde se provádí screening vrozených metabolických onemocnění. A je to jediné invazivní vyšetření miminka v porodnici."

Která další vyšetření provádí miminku lékaři v prvních dnech jeho života? A jaké jsou důvody delšího pobytu v nemocnici? Podívejte se na video v úvodu článku.

Novorozenecký screening by mělo absolvovat každé dítě. Co všechno prozradí? Nově také spinální svalovou atrofii

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Novorozenec, Miminko, Maminka v porodnici, Porodnice, Po porodu, pobyt, Lékař, Základní vyšetření, Vyšetření, Vid, Skóre, Nemocnice Neratovice, Apgar, Odběr krve, Maminka

Video