[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Trávicí systém novorozenců je velmi citlivý a ne zcela vyvinutý. Proto si musejí na nový způsob stravy, ať už je to kojení, nebo umělá výživa, teprve zvyknout.
A tak je u velké většiny dětí začátek života provázen břichaboly, kolikami a neutuchajícím pláčem. Pamatuji si, jak mi rval srdce pláč mého malého miminka, protože ho bolelo bříško a jež se kroutilo a nožičky krčilo k tělíčku.
V prvních pěti měsících jsou bolest i bříška a koliky normální. Při bolestech bříška pomůže teplo a masáže.
Ačkoli jsem jako kojící matka jedla podle tabulek, stejně nás bolení bříška a probdělé noci neminuly. Bolesti bříška postihují nejčastěji nadšené jedlíky a nedočkavce, kteří hltají ostošest a spolu s mlékem dostanou do bříška velké množství vzduchu.
Stejně tak může být problém ve stravě maminek, jejichž dietní chyby odnese miminko. Podle odborníků ale může být na vině také reflux, kdy se mléko vrací z bříška zpět do jícnu, a nebo dokonce stres. „Právě stresové faktory, jako je změna prostředí, nedostatek spánku a podobně, mohou mít na bříško miminka neblahý vliv,“ říká laktační a nutriční poradkyně Tereza Kraupnerová.
Pláč miminek se ozývá z mnoha důvodů. Jestliže má ale dítě tvrdé a napjaté bříško, ze kterého se ozývají kručivé zvuky, je jasné, kde je příčina. V prvních pěti měsících jsou břichaboly zcela normální.
Miminko intenzivně pláče, kroutí se, prohýbá se v zádíčkách jako luk a kope nožičkama a šermuje rukama, tlačí a červená v obličeji. Jakmile se ale dítě dá do pohybu, začne lézt, nejsou koliky tak časté. Díky pohybu mohou střevní plyny přirozenou cestou odcházet.
Přestože jsou bolesti bříška u miminek zcela normální, neměli bychom nic podcenit. Nejenže jsou pro malého človíčka stresující a bolestivé, ale navíc se v některých případech nemusí jednat jen o obyčejné prdíky. Proto sledujte průběh a příčiny obtíží.
Probiotika:
Tím nejdůležitějším, co dětský organismus potřebuje, jsou probiotika. Přátelské bakterie, které napomáhají udržení rovnováhy ve střevech.
„Tyto bakterie se poprvé do tělíčka dostávají během přirozeného porodu. Miminka narozená císařským řezem jsou bohužel o tuto první dávku bakterií ochuzena. Další dávky dostává dítě v mateřském mléce, proto je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny a doplňky stravy bohaté právě na probiotika,“ říká laktační a nutriční poradkyně Tereza Kraupnerová.
Pro nekojené novorozence jsou pak vhodná umělá mléka s obsahem probiotik. Od jednoho měsíce života je navíc možné dávat probiotické kapičky.
Jídelníček:
U kojených dětí je podstatnou věcí zdravý jídelníček maminky. Do mateřského mléka se totiž promítne každá dietní chyba. Proto hodně pijte a jezte vyváženou stravu.
Krmení:
Je jedno, jestli kojíte nebo podáváte umělé mléko v lahvičce. To, co můžete pro klid miminkovského bříška udělat, je krmit přerušovaně. Mezi jídlem nechat odříhnout a odpočinout ve svislé poloze, aby potrava mohla procházet střevním traktem pozvolna a nehromadila se.
Stejně tak dávejte pozor, aby se dítě příliš nepřejídalo. Raději mu dávku rozdělte a krmte častěji. Kojeňátka by pak měla pít mléko delší dobu z jednoho prsu, aby do sebe nedostávala jen sladké mléko, jehož kvasné produkty dělají v bříšku neplechu, ale také výživné zadní mléko.
Léky:
Na trhu je několik medikamentů na plynatost, které jsou vhodné i pro novorozence a mohou účinně pomoci při obtížích. Zkuste podat miminku kapičky Espumisanu před kojením, nebo je přimíchat přímo do umělého mléka.
Synovi nejvíc pomáhaly cviky – pokrčené nožičky a krouživými pohyby tlak směrem k bříšku. Marta Laňková, grafička
Podložení:
Pro lepší trávení po jídle podložte horní část postýlky, aby byla v mírně nakloněné poloze. Dítěti se nebude potrava vracet do jícnu.
Masáž:
Naučte se jednoduchou masáž a provádějte ji miminku při bolestech. Naneste si do dlaní dětský olejíček a přiložte na bříško. Pravou dlaní pomalými krouživými pohyby masírujte ve směru hodinových ručiček, zatímco druhou rukou držte miminko pevně za stehno, aby se neotáčelo.
Masáž opakujte desetkrát. Zkuste také masírovat bříšky prstů malé kroužky okolo pupíku, opět ve směru hodinových ručiček. Na závěr nechte miminku dlaň položenou na bříšku. Teplo, které z ní bude vycházet, mu bude velice příjemné.
Teplo:
Teplo je na bolest bříška doslova balzám. Položte proto na něj děťátku nahřátou bavlněnou plenu nebo speciální polštářek z třešňových pecek.
Blízkost:
Když má děťátko bolesti bříška, bude pro něj ze všeho nejdůležitější blízkost maminky. Pochovejte ho, jemně ho houpejte a zpívejte mu, aby se zklidnilo. Stejně tak ke zmírnění bolestí napomáhá nošení v šátku nebo zavinování miminka. Děťátko je tak přirozeně schoulené jako v dobách, kdy bylo ještě v bříšku.
Cvičení:
Aby se uvolnily plyny ve střevech, je potřeba je pořádně rozhýbat. K tomu jsou ideální cviky s nožičkama, kdy miminku pokrčujete nožičky k bříšku a zase natahujete.
Tejpování:
Poměrně novou technikou ulevování od dětské koliky je tejpování, které působí jako podpora činnosti střev. Jedná se o metodu, ke které se používají speciální pásky kinezio tejpy, jež jsou naprosto prodyšné, hypoalergenní a obsahují protizánětlivé složky.
Lepení těchto tejpů má svůj přesný postup a pravidla, a proto by je měl provádět terapeut nebo lékař. Nalepená páska vydrží na bříšku miminka až deset dní, pak se odstraňuje, dva dny je pauza, a pokud obtíže nepřestávají, tejpuje se znovu.
Výhodou této metody je fakt, že děťátko nemusí užívat nic vnitřně, a přesto dochází k úlevě.
Čaj:
Neodmyslitelným pomocníkem pro malé uplakánky je také čaj. Ideální je fenyklový, který může pít jak miminko, tak také kojící matka. Dalším čajem, který můžete uvařit, je rooibos nebo speciální směsi právě na bolesti bříška.
Rektální rourka:
Nejzazším řešením je zavedení speciální rektální rourky, která umožní odcházení plynů. Jedná se o měkkou trubičku, prodávanou v lékárně, která se zavádí do konečníku. Není to pro miminko (ani pro rodiče) nic příjemného, je proto zapotřebí dávat pozor, abychom dítě neporanili.