[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Změny, které pro organismus novorozence představuje porod a hormonální bouře v těle maminky, se kterou byl několik měsíců pevně spojen, jsou obrovské. Nová situace samozřejmě klade jisté časové nároky na adaptaci na nové prostředí, vjemy i situace.
Se změnou prostředí i hormonálních hladin v organismu se pochopitelně musí vyrovnat i pokožka novorozeného miminka, ta je v tomto věku až o polovinu tenčí než u dospělých!
A nejen tenčí, ale i citlivější mnohem prostupnější pro cizorodé látky. Není tedy divu, že se novorozenci i kojenci v prvních týdnech života potýkají s řadou kožních problémů, mnohé se však po čase naštěstí upraví sami.
Mezi tyto problémy patří i tzv. novorozenecké akné (acne neonatorum). Tento typ akné si svým vzhledem nezadá s podobou značně nepopulárních adolescentních pupínků.
„Novorozenecké akné postihuje zejména nos, tvářičky a čelo novorozenců a nejmladších kojenců. Pokožka miminka je totiž v nejranějším období života ovlivněna mateřskými androgeny (pohlavní hormony), které nějaký čas po porodu kolují v těle děťátka a způsobují přechodné zvětšení mazových žláz.
Ty pak mívají větší tendence se ucpávat a zanítit, a to naprosto stejným způsobem, který o mnoho let později vídáme v pubertě,“ vysvětluje dětská sestra Klára Paříková.
První příznaky se na obličeji objevují okolo prvého až druhého týdne života, avšak během několika týdnů, maximálně dvou až tří měsíců, spontánně mizí. A pozor, žádná speciální léčba nebývá nutná, ani vhodná!
Novorozenecké akné se léčí pouze v případě, že se objeví ve větším rozsahu nebo jej komplikuje jiné kožní onemocnění, a pak samozřejmě i tehdy, pokud nějaký pupínek vlivem zanesené infekce zhnisá a nehojí se.
Nakonec se tedy zdá, že novorozenecké akné vadí spíše nám, rodičům, než samotným miminkům, které z něj brzy vyrostou. Vždyť akné nebolí ani nesvědí, jen prostě není hezké…
TIP NA VIDEO: Jak poznáte, že je vaše dítě hladové? Takhle!