Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Nový hit v odplenkování: Třídenní metoda prý bez problému naučí dítě na nočník!

Andrea Machajdíková 10.  1.  2024
Zbavit dítě plenek a naučit ho chodit na nočník může být pro mnoho rodičů noční můra. Ve světě teď aktuálně frčí metoda, která prý zaručeně funguje. Slibuje, že už za tři dny udělá vaše dítě plenám "pápá".

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na trénink chození na nočník vám stačí jen prodloužený víkend. Alespoň to slibuje nová metoda s názvem třídenní nočník, která je teď ve světě velkým hitem. Mnoho rodičů se běžně snaží děti zbavit plenek i dlouhé měsíce, a to i za pomoci různých odměn, jako jsou třeba sladkosti. V této metodě však žádné odměny za vyčurání nefigurují. 

VIDEO: Znakování s miminky: Porozumíte pláči, připravíte dítě i na návštěvu lékaře, říká lektorka

Je dítě připravené?

S nácvikem na nočník můžete začít klidně od 18 měsíců věku dítěte. A naopak se nedoporučuje nechávat to až na dobu, kdy jsou dítěti tři roky. V tomto věku totiž děti bývají velmi tvrdohlavé, a pokud se jim nebude chtít spolupracovat, tak zkrátka nebudou. 

Jak poznáte, že je vaše ratolest připravená?

  • Dítě si je vědomo vyprazdňování a odchází třeba někam do soukromí.
  • Dítě umí samostatně dojít do koupelny a samo si stáhnout kalhoty.
  • Dítě nemá rádo, když je v mokré nebo pokakané plence.
  • Dítě se o nočník zajímá, občas si na něj oblečené sedne nebo si s ním hraje.

Jak funguje třídenní metoda?

Pokud váš potomek vykazuje alespoň nějaký z výše uvedených znaků, můžete se do toho pustit. Základem je zůstat celé tři dny s dítětem doma a nechat ho bez plenky, ideálně i bez kalhot. Během těchto tří dnů věnujete dítěti naprostou pozornost, abyste pochopili, co dělá, říká nebo jak signalizuje potřebu těsně před jejím vykonáním. Takový rychlokurz je podle odborníků pro děti mnohem efektivnější než postupné přecházení z plenek na nočník, které trvá třeba i několik týdnů. Děti během tří dnů intenzivního tréninku snadno pochopí, co je potřeba udělat, když se jim chce čurat nebo kakat.

Nočník? Hlavně nenutit a motivovat! Praktické a osvědčené rady od učitelek z jeslí

Krok číslo 1

Alespoň dva týdny před naplánovaným odplenkováním své dítě připravujte na změnu, která ho čeká. Když ho na to, že za pár dnů už nebude nosit plenku, připravíte dostatečně dopředu, je dítě schopno se na změnu samo připravit. Když dítěti den předtím řeknete "zítra už žádná plenka, budeš chodit na nočník", dost možná se to na samotném nácviku negativně podepíše. Dva týdny předem také trénujte slovníček, který se chození na nočník nebo záchod týká. Například aby dítě vědělo, co to znamená suchý, mokrý, čurat, kakat nebo třeba sednout. Než začnete s tréninkem, připravte do koupelny nočník a ideálně i dětské prkýnko na záchod. Může se totiž stát, že dítě bude preferovat jen jednu variantu, takže je dobré, aby se mohlo samo rozhodnout, který způsob je mu příjemnější. 

Krok číslo 2

Naprosto ideální je, aby dítě bylo nahé. Ale je pochopitelné, že pokud se do odplenkování pustíte v zimě, není to úplně vhodné. Pokud máte doma chladněji, oblečte mu volné tepláky takzvaně naostro. Spodní prádlo i různé tréninkové kalhotky totiž mohou v dětech vyvolávat pocit, že mají stále plenu. Pokud máte doma teplo, nechte dítě od pasu dolů nahé. Když se stane nehoda, což je naprosto běžné, dítě to více pocítí, když bude nahé. Nepříjemného pocitu se pak bude chtít pro příště vyvarovat. 

Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly

Krok číslo 3

Během třídenního "nočníkového maratonu" dávejte dítěti ještě mnohem více tekutin, než je běžně zvyklé. Zařaďte do jídelníčku polévky, ovoce, kompoty, v létě třeba vodové nanuky. Častější močení poskytne více příležitostí k nácviku na nočník. 

Krok číslo 4

Posaďte své dítě na nočník nebo na záchod pokaždé, když uvidíte i drobné známky toho, že by se mohlo chtít vyprázdnit. Časté známky potřeby jít na toaletu jsou nečekaná pauza během hraní, vystrašený nebo prázdný výraz, vydávání divných zvuků, zčervenání ve tvářích nebo únik plynu. Každé dítě je ale jiné, takže signály toho vašeho musíte bedlivě sledovat. 

Krok číslo 5

Udělejte z chození na záchod či nočník rutinu. Hned, jak ráno vstanete, běžte do koupelny a zkuste, jestli se dítě nevyčurá nebo nevykaká. Stejně tak to zkoušejte vždy před spánkem i po spánku a také po jídle. Třídenní metoda nedoporučuje posazovat dítě na nočník preventivně každých třeba dvacet minut, protože to znamená, že ho stále budete od něčeho vyrušovat, což se může odrazit v jeho přístupu k celému procesu.

Nočník není strašák, ale kamarád. Kdy a jak začít s nácvikem?

Krok číslo 6

Je zcela běžné, že na noc se děti plenky zbaví až o hodně později. Rozhodně není žádoucí je nechat hned během třídenního tréninku přes noc naostro. Doporučuje se ale sáhnout po natahovacích plenkách, ty dítěti oblékejte ideálně najednou s pyžamem a nijak nekomentujte, že mu plenku nasazujete. Nechte ho vyčurat těsně před spaním a první ranní kroky směřujte opět k záchodu. Třeba se vám poštěstí a brzy bude noční plenka ráno po probuzení zcela suchá. 

Krok číslo 7

Nehody jsou přirozenou součástí celého procesu. Děti si jimi musí projít, aby si zažily pocit, jaké to je se počurat a pokakat do kalhot. Za mokré kalhoty dítě nikdy nekárejte. Je to naprosto přirozené a pořád jsou to jen malé děti, které se všechno stále ještě učí. 

Pokud vaše dítě po třídenním tréninku stále ještě bez problémů čurá na zem a je mu vlastně jedno, že má mokré kalhoty, dost možná ještě není na odplenkování připravené. Klidně se na nějaký čas k plenkám vraťte a zkuste to znovu až za nějaký čas. Jestliže se vaše dítě dostalo do fáze, že své nehody lituje a chce okamžitě převléknout do suchého, mise je splněna. Můžete klidně začít používat tréninkové kalhotky, a až se nehody minimalizují, přejít na spodní prádlo pro velké děti. 

Témata: Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Nočníky, Jak na to, Pleny, Trénink, hit, Děti, Plenka, Noční můra, Záchod, Nočník, Číslo, Metoda, Nový hit, Pleny na Heureka.cz