Maminka.czZdraví

Nový trend ve stravování kojenců: Žádné kaše, ale rovnou kousky

, Časopis Maminka
2. 12. 2016
Nový trend ve stravování kojenců: Žádné kaše, ale rovnou kousky
Když váš kojenec už horlivě dychtí po tom, co jíte vy, neodpírejte mu to. Nová metoda „dítětem vedené odstavování“ mu rozšíří obzory i dovednosti.

Začalo to vlastně kvůli mé lenosti,“ vzpomíná třiatřicetiletá Monika, trojnásobná matka, na své první setkání s metodou Baby Led Weaning. Ta se do češtiny překládá jako „dítětem vedené odstavování“.

U třetího dítěte už Monika neměla čas ani náladu na nějaké mixování, pasírování nebo sestavování jídelního plánu, kdy a jakou zeleninu by dítě mělo ochutnat.

Příkrmy: Maso, mléko, sýr. Ale kdy?

„Prostě jsem začala dávat to, co jsme jedli my,“ vypráví Monika. Baby Led Weaning, zkráceně jako BLW, totiž oproti tradičním příkrmům nabízí dítěti od začátku skutečné kousky jídla, které dítě samo ohmatá, ožužlá, rozmělní a spolkne.

Taky jste měli za to, že dětská strava musí nekompromisně začít kašemi nebo mixovanými příkrmy? Podle laktační poradkyně Gill Rapley tomu tak být nemusí. Vyvinula metodu, která dává dítěti vlastní přehled o tom, co a jak sní.

„BLW podporuje přirozený proces: dítě se učí nejprve jídlo rozkousat a poté spolknout. Naopak při krmení lžičkou se dítě učí proces obráceně – nejprve se učí polykat, potom kousat,“ upozorňuje na rozdíly propagátorka této metody v Česku Dita Vlčková (jidlodotlapky.cz).

Témata: Děti, Zdraví, Kojenec, Časopis Maminka, Výživa a stravování, Příkrmy, Kaše, Baby-Led Weaning, Zdravý vývoj, Simona Lazzari, Lenost, Strávník, Plný úvazek, Druh zeleniny, Výběr potravin, Velký důraz, Večerní kaše, Přirozený proces, Negativní reakce, Stravování, Trojnásobná matka, Hlavní zdroj, Výživová poradkyně, Zdravé stravování, Vysoký obsah

Mohlo by vás zajímat
Školky, kde se nezavírá. Děti tam spí přes noc, rodiče musí pracovat
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Jak vychovat samostatné dítě? Začněte usínáním bez rodičů
Nesměla jsem se citově vázat, po porodu přišla deprese, říká náhradní matka

Horoskopy

Vodnář Pomyšlení na partnerské soužití vás nyní spíše rozlaďuje, nežli těší. Cítíte se přetaženi a chcete si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: HavelRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu