Maminka.czChování a vztahy

O čem bychom se před dětmi nikdy neměli hádat?

Martina Machová 1.  8.  2015
Existují témata, která jsou v hádkách rodičů pro dětské uši tabu? A jak to vlastně s hádkami před dětmi je? A co miminka, vnímají je vůbec?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rodičovské hádky mající určitou „kulturu“ nemusí být pro děti v konečných důsledcích vždy jednoznačně negativním zážitkem. To, že si lidé občas nerozumí, a třeba se i pohádají, je běžné a přirozené, tedy v případě, že se sporem naloží v mezích vzájemné úcty a respektu a vynechají verbální i fyzickou agresi, křik, pláč a urážky. Nikdo není dokonalý…

Jsou-li svědky rodičovské hádky děti, měly by v každém případě dle odborníků být i svědky usmíření. Takové zkušenosti jsou pro ně větším vkladem do života, než teoretické přednášky o tom, jak se k sobě mají slušní lidé chovat.

A jaká témata by měla být před dětskýma ušima i během kultivovaných hádek tabu?

Tabu: Témata, o kterých bychom se před dětmi hádat neměli

„Odborníci se shodují, že jisté okruhy konfliktů by si rodiče měli pečlivě hlídat a nechávat si je jen pro situace mezi čtyřma očima a ušima. Patří sem potíže se sexualitou včetně zpracovávání případné nevěry, problémy s příbuznými (nenáviděná tchýně může pro dítě být milující babičkou) a zásadní potíže finanční apod.“ tvrdí poradkyně pro oblast rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů a známá publicistka Eva Lábusová.

Vždy jde tedy o témata, z nichž mohou děti vnímat ohrožení základních životních a osobních jistot. A to jak naprosto vědomě, tak například v případě problémů v sexuální oblasti z důvodu, že emocemi extrémně nabité hádce vůbec nerozumí. Cítí však její závažnost a bolestnou a zraňující hloubku. 

Hádky a miminka

Dle mnoha odborníků na lidskou duši jednoznačně platí, že čím jsou děti menší, tím více jsou ohledně hádek zranitelnější, a to i přestože jednání dospělých zatím nemohou chápat. Eva Lábusová tvrdí: „Ač se to nezdá, nejohroženější jsou miminka a batolata, která zdánlivě ještě nevnímají.“. Malé děti nemusí vnímat obsah slov, ale samozřejmě vnímají atmosféru, tón hlasu i další případné aktivity, které hádku provází. Takoví kojenci se pak nepochybně musejí vyrovnávat se zvýšeným stresem se všemi negativními dopady na organismus, který vysoká hladina stresu – stresových hormonů i dalších látek, které se při velkém nervovém vypětí v organismu tvoří, přináší.

„Je trvalou ztrátou, pokud dítě musí svého potenciálu využívat pro přežívání stresu, namísto k rozvoji svých schopností. Laskaví, emočně kompetentní dospělí zásadním způsobem přispívají k tomu, aby se mozek, chování a prožívání dětí mohly vyvíjet optimálním způsobem.“ uvádí poradkyně a publicistka. Ostatně existuje již řada výzkumů zabývající se vysokou mírou stresu během těhotenství a jeho negativním dopadem na plod – už zde je patrný zhoubný vliv!

Když se dva hádají, létají v tom vždy všichni!

Je velice naivní si myslet, že pokud dítě, ať je jakkoliv staré, hádce nerozumí a nevnímá ji. Každá hádka v rodině je stresem pro všechny její členy (dokonce včetně domácích mazlíčků!). Větší děti se v takové situaci buď „neprodyšně“ uzavřou, nebo naopak jejich stres a negativní pocity vyvřou v podobě pláče a agresivity napovrch – a to nejen bezprostředně v dané situaci, ale klidně i s odstupem času!

Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, Vysoká hladina, Usmíření, Negativní pocit, Nervové vypětí, Nik, Zásadní způsob, Eva Lábusová, Eva Labusová, Mezilidské vztahy, Had
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie