Maminka.czChování a vztahy

O čem bychom se před dětmi nikdy neměli hádat?

1. 8. 2015
O čem bychom se před dětmi nikdy neměli hádat?
Existují témata, která jsou v hádkách rodičů pro dětské uši tabu? A jak to vlastně s hádkami před dětmi je? A co miminka, vnímají je vůbec?

Rodičovské hádky mající určitou „kulturu“ nemusí být pro děti v konečných důsledcích vždy jednoznačně negativním zážitkem. To, že si lidé občas nerozumí, a třeba se i pohádají, je běžné a přirozené, tedy v případě, že se sporem naloží v mezích vzájemné úcty a respektu a vynechají verbální i fyzickou agresi, křik, pláč a urážky. Nikdo není dokonalý…

Jsou-li svědky rodičovské hádky děti, měly by v každém případě dle odborníků být i svědky usmíření. Takové zkušenosti jsou pro ně větším vkladem do života, než teoretické přednášky o tom, jak se k sobě mají slušní lidé chovat.

A jaká témata by měla být před dětskýma ušima i během kultivovaných hádek tabu?

Tabu: Témata, o kterých bychom se před dětmi hádat neměli

„Odborníci se shodují, že jisté okruhy konfliktů by si rodiče měli pečlivě hlídat a nechávat si je jen pro situace mezi čtyřma očima a ušima. Patří sem potíže se sexualitou včetně zpracovávání případné nevěry, problémy s příbuznými (nenáviděná tchýně může pro dítě být milující babičkou) a zásadní potíže finanční apod.“ tvrdí poradkyně pro oblast rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů a známá publicistka Eva Lábusová.

Vždy jde tedy o témata, z nichž mohou děti vnímat ohrožení základních životních a osobních jistot. A to jak naprosto vědomě, tak například v případě problémů v sexuální oblasti z důvodu, že emocemi extrémně nabité hádce vůbec nerozumí. Cítí však její závažnost a bolestnou a zraňující hloubku. 

Hádky a miminka

Dle mnoha odborníků na lidskou duši jednoznačně platí, že čím jsou děti menší, tím více jsou ohledně hádek zranitelnější, a to i přestože jednání dospělých zatím nemohou chápat. Eva Lábusová tvrdí: „Ač se to nezdá, nejohroženější jsou miminka a batolata, která zdánlivě ještě nevnímají.“. Malé děti nemusí vnímat obsah slov, ale samozřejmě vnímají atmosféru, tón hlasu i další případné aktivity, které hádku provází. Takoví kojenci se pak nepochybně musejí vyrovnávat se zvýšeným stresem se všemi negativními dopady na organismus, který vysoká hladina stresu – stresových hormonů i dalších látek, které se při velkém nervovém vypětí v organismu tvoří, přináší.

„Je trvalou ztrátou, pokud dítě musí svého potenciálu využívat pro přežívání stresu, namísto k rozvoji svých schopností. Laskaví, emočně kompetentní dospělí zásadním způsobem přispívají k tomu, aby se mozek, chování a prožívání dětí mohly vyvíjet optimálním způsobem.“ uvádí poradkyně a publicistka. Ostatně existuje již řada výzkumů zabývající se vysokou mírou stresu během těhotenství a jeho negativním dopadem na plod – už zde je patrný zhoubný vliv!

Když se dva hádají, létají v tom vždy všichni!

Je velice naivní si myslet, že pokud dítě, ať je jakkoliv staré, hádce nerozumí a nevnímá ji. Každá hádka v rodině je stresem pro všechny její členy (dokonce včetně domácích mazlíčků!). Větší děti se v takové situaci buď „neprodyšně“ uzavřou, nebo naopak jejich stres a negativní pocity vyvřou v podobě pláče a agresivity napovrch – a to nejen bezprostředně v dané situaci, ale klidně i s odstupem času!

Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, Eva Lábusová, Nervové vypětí, Usmíření, Zásadní způsob, Negativní pocit, Eva Labusová, Vysoká hladina, Mezilidské vztahy

Mohlo by vás zajímat
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Štír Finále pracovního týdne je přímo učebnicový materiál, jak se blýsknout před nadřízeným. Už se sice…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světluše, Oleg, Světluška

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu