Maminka.czChování a vztahy

O čem bychom se před dětmi nikdy neměli hádat?

1. 8. 2015
O čem bychom se před dětmi nikdy neměli hádat?
Existují témata, která jsou v hádkách rodičů pro dětské uši tabu? A jak to vlastně s hádkami před dětmi je? A co miminka, vnímají je vůbec?

Rodičovské hádky mající určitou „kulturu“ nemusí být pro děti v konečných důsledcích vždy jednoznačně negativním zážitkem. To, že si lidé občas nerozumí, a třeba se i pohádají, je běžné a přirozené, tedy v případě, že se sporem naloží v mezích vzájemné úcty a respektu a vynechají verbální i fyzickou agresi, křik, pláč a urážky. Nikdo není dokonalý…

Jsou-li svědky rodičovské hádky děti, měly by v každém případě dle odborníků být i svědky usmíření. Takové zkušenosti jsou pro ně větším vkladem do života, než teoretické přednášky o tom, jak se k sobě mají slušní lidé chovat.

A jaká témata by měla být před dětskýma ušima i během kultivovaných hádek tabu?

Tabu: Témata, o kterých bychom se před dětmi hádat neměli

„Odborníci se shodují, že jisté okruhy konfliktů by si rodiče měli pečlivě hlídat a nechávat si je jen pro situace mezi čtyřma očima a ušima. Patří sem potíže se sexualitou včetně zpracovávání případné nevěry, problémy s příbuznými (nenáviděná tchýně může pro dítě být milující babičkou) a zásadní potíže finanční apod.“ tvrdí poradkyně pro oblast rodičovství, výchovy a mezilidských vztahů a známá publicistka Eva Lábusová.

Vždy jde tedy o témata, z nichž mohou děti vnímat ohrožení základních životních a osobních jistot. A to jak naprosto vědomě, tak například v případě problémů v sexuální oblasti z důvodu, že emocemi extrémně nabité hádce vůbec nerozumí. Cítí však její závažnost a bolestnou a zraňující hloubku. 

Hádky a miminka

Dle mnoha odborníků na lidskou duši jednoznačně platí, že čím jsou děti menší, tím více jsou ohledně hádek zranitelnější, a to i přestože jednání dospělých zatím nemohou chápat. Eva Lábusová tvrdí: „Ač se to nezdá, nejohroženější jsou miminka a batolata, která zdánlivě ještě nevnímají.“. Malé děti nemusí vnímat obsah slov, ale samozřejmě vnímají atmosféru, tón hlasu i další případné aktivity, které hádku provází. Takoví kojenci se pak nepochybně musejí vyrovnávat se zvýšeným stresem se všemi negativními dopady na organismus, který vysoká hladina stresu – stresových hormonů i dalších látek, které se při velkém nervovém vypětí v organismu tvoří, přináší.

„Je trvalou ztrátou, pokud dítě musí svého potenciálu využívat pro přežívání stresu, namísto k rozvoji svých schopností. Laskaví, emočně kompetentní dospělí zásadním způsobem přispívají k tomu, aby se mozek, chování a prožívání dětí mohly vyvíjet optimálním způsobem.“ uvádí poradkyně a publicistka. Ostatně existuje již řada výzkumů zabývající se vysokou mírou stresu během těhotenství a jeho negativním dopadem na plod – už zde je patrný zhoubný vliv!

Když se dva hádají, létají v tom vždy všichni!

Je velice naivní si myslet, že pokud dítě, ať je jakkoliv staré, hádce nerozumí a nevnímá ji. Každá hádka v rodině je stresem pro všechny její členy (dokonce včetně domácích mazlíčků!). Větší děti se v takové situaci buď „neprodyšně“ uzavřou, nebo naopak jejich stres a negativní pocity vyvřou v podobě pláče a agresivity napovrch – a to nejen bezprostředně v dané situaci, ale klidně i s odstupem času!

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, Had, Eva Lábusová, Vysoká hladina, Eva Labusová, Mezilidské vztahy, Negativní pocit, Nervové vypětí, Usmíření, Zásadní způsob

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?

Horoskopy

Váhy Novému vztahu se určitě nebráníte, ale už nic nepůjde tak hladce jako před pár dny, kdy nad vámi bděly…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jaromír, Jaromíra, Mercedes

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné