Maminka.czKojenec

O dvě čísla ubrat...

Chcete se zbavit tukových polštářků z doby těhotenství pomocí liposukce? Ne vždy je tato metoda ideálním řešením.
, Časopis Maminka
1. 7. 2010
O dvě čísla ubrat...

Zatímco kdysi se pomocí liposukce eliminovaly tukové zásoby pouze v některých partiích, dnes ji lze díky šetrnosti technik aplikovat kromě obličeje na kteroukoli část těla.

Mezi nejčastěji ošetřované oblasti patří břišní partie a stehna. Stále žádanější je odstraňování tuků také v oblasti kolen nebo podbradku, kde je jejich odbourání pomocí cvičení či diety takřka nemožné.

Volba metody

Podle použitého přístroje a typu kanyly, kterou se z těla odvádí přebytečná tuková tkáň, lze liposukci rozdělit na tumescentní, vibrační, ultrazvukovou a laserovou.
„V redukci tukové tkáně mezi nimi není téměř žádný rozdíl, u všech invazivních technik je výsledek velmi dobrý.

Odlišnost spočívá v šetrnosti zákroku a schopnosti kvalitně vypnout kůži, což splňuje nejlépe laserová technika. Výběr konkrétní metody, rozbor jejich předností a nevýhod by měl být jedním z hlavních témat předoperačního rozhovoru s lékařem.

Klientka by měla dbát na to, aby dané pracoviště nepoužívalo ortodoxně pouze jedinou techniku,“ radí Martin Tománek, lékař pražské kliniky Laser Plastic, specialista na liposukční a modelační techniky. Pro optimální výsledek lze jednotlivé způsoby také kombinovat.

Od charakteru a rozsahu zákroku se odvíjí výběr celkové, nebo lokální anestezie.

Zadáno pro štíhlé?

Odstranění tuků pomocí liposukce je rychlé a efektivní, tato metoda ale není vhodná úplně pro každého. Rizikovými skupinami jsou zejména lidé nemocní (cukrovka, srdeční, plicní, ledvinové onemocnění, poruchy srážlivosti). Ovšem ani v případě pevného zdraví nemusíte být vhodným adeptem, zejména pokud trpíte větší nadváhou.

Paradoxně je totiž liposukce určena zejména relativně štíhlým lidem, kterým se nedaří zbavit se menších tukových zásob dietou ani cvičením.

„Samozřejmě, že zákrok lze provést i u silnějších jedinců. Liposukce a modelace těla ale není metodou komplexního hubnutí, je technikou úpravy tvaru s redukcí určitých, nikoli všech partií. Při výrazné nadváze rozhodně nemůže fungovat jako cesta k dokonalosti,“ upozorňuje lékař.

Liposukce v případě nadbytečných kil z doby těhotenství tedy není spásonosná.
Navíc v případě čerstvých maminek je zde i další omezení. Martin Tománek objasňuje: „Moderní techniky jsou vhodné i po porodu, ale je nutné si uvědomit, že jsou realizovány v lokální anestezii. Lokání anestetika ale nejsou doporučována při kojení, protože pronikají do mléka. Je tedy vhodné počkat do skončení kojení nebo jej dočasně přerušit. Dále stojí za úvahu, které partie chcete po porodu vylepšit. Například v případě úpravy břicha je nutné zachovat od porodu delší časový odstup.“

Důležitá fakta

Liposukce není hrazena zdravotní pojišťovnou a nemáte při ní ani nárok na pracovní neschopnost. Samotný zákrok trvá obvykle 2–3 hodiny, práceschopná můžete být už za 3 dny. Nepříjemné bývá nošení kompresního prádla, které může trvat až 10 týdnů. Jeho používání je však nutné pro urychlení hojení a jako prevence otoků a krevních sraženin. „Zdravotní rizika výkonu jsou minimální, přebytečnou tukovou tkáň tělo skutečně nepotřebuje.

Jizvy nezůstávají, protože moderní techniky nedělají kožní řez, pouze vpich“, vysvětluje lékař. A kdy se dostaví žádaný efekt? Částečně již druhý den. Na konečné vypnutí kůže a úplné zmizení otoku si ale budete muset počkat několik týdnů. Dobrou zprávou je skutečnost, že díky výkonu, který redukuje počet tukových buněk, zůstává výsledek dlouhodobý. „Málokdy je tedy nutné provést zákrok v dané partii znovu,“ uzavírá Martin Tománek.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.


Témata: Děti, Novorozenec, Zdraví, Kojenec, Časopis Maminka, Tuková tkáň, Pevné zdraví, Lokální anestezie

Mohlo by vás zajímat
I nemocné dítě potřebuje zábavu. Jak malého maroda zabavit a nezbláznit se?
Deprese není záležitostí pouze dospělých, ale týká se i dětí
Chcete ušetřit a výhodně nakoupit? Pojďte s námi na nákupy do Lindexu
Gábina (35): Manžel chce sex denně. Mně to stačí jednou za měsíc

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu