Maminka.czKam s dětmi

O víkendu vyražte do Plzně na Trnkovu zahradu 2

27. 2. 2015
O víkendu vyražte do Plzně na Trnkovu zahradu 2
Jiří Trnka byl proslulý ilustrátor dětských knížek. Letos v únoru uplyne od jeho narození přesně 103 let. Slavného rodáka si Plzeň připomene originální interaktivní instalací - Trnkova Zahrada 2. Nenechte si to ujít.

Jedinečnou expozici k výročí slavného rodáka připravily jeho syn jan a vnuk Matyáš. Využili k tomu jednu z nejoblíbenějších Trnkových knih - dětské klasiky Zahrada.  „Originální kybernetoskop", jak výstavu nazývají její autoři, se v Západočeském muzeu rozhýbala 26. února a je jednou ze součástí programu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015. Potrvá až do 24 května. 

Autoři originální instalace jsou tři – Jiří Trnka, jeho syn Jan a vnuk Matyáš. „Výstavu jsme původně chystali pro rok 2012 přímo na stoleté výročí dědečkova narození. Ukázalo se ale, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Dlouho jsme proto vymýšleli koncept i formu, která by tohle naše základní přání stoprocentně dodržela. Přípravy se tedy nakonec protáhly na celé tři roky“, vysvětluje Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka. “Sám jsem byl celou dobu zvědavý, co to vlastně je Originální kybernetoskop, a jsem rád, že můžeme tuhle tajemnou věc konečně představit veřejnosti,” dodává ještě Matyáš.

Knížka „Zahrada“, poprvé vydaná v roce 1962, patří už po několik generací mezi klenoty české dětské literatury. Jiří Trnka knihu jak napsal, tak sám ilustroval. Věnování na původním vydání v rodinné knihovně Trnků napovídá, že byla nejspíše napsána právě pro malého Jeníka – dnes devětapadesátiletý akademický malíř Jan Trnka je jedním za autorů výstavy.

Poznejte Štěkafon

Samotnou výstavu tvoří 6 scén, které vycházejí z původní knižní předlohy. Jejich základem jsou animace, které rozpohybují původní kresby z díla Jiřího Trnky. „Na konceptu jsme spolupracovali s tvůrčím týmem, máme sounddesignéra, animátory, techniky a programátory, se kterými jsme vytvořili jednotlivé instalace tak, aby byly skutečně interaktivní. Například jsme vymysleli čidla, která reagují na konkrétní činnost diváka. Naším cílem je to, aby se každý návštěvník výstavy ocitl skutečně uvnitř knihy a prožil si její příběh na vlastní kůži,“ vysvětluje Matyáš Trnka.

Klepněte pro větší obrázek

Kybernetoskop kombinuje samotné vystavované artefakty s netradiční formou projekcí, která má v součtu téměř dvě hodiny. Promítá se na stěny, na strop, na zem, ve skříni i v hlavě trpaslíka. Výsledná expozice provede návštěvníka šesti atrakcemi, které byly inspirovány původními scénami z knihy. Návštěvník se tedy setká například s mluvící velrybou, kterou v české verzi dabovala Jitka Molavcová a v anglické Tonya Graves: „Jsem ráda, že jsem součástí téhle skvělé instalace, vypadá to ještě líp, než jsem si představovala – a to mám představivost velkou! Moc se těším, až sem vezmu své děti, pro ně to bude velký hit,“ uvedla zpěvačka.

Malí i velcí návštěvníci se také podívají se do nitra velkého trpaslíka skrze “Trpaskop” nebo zjistí, co je to “Štěkafon” - ten zhmotnila původní starožitná skříň, která se objevila na začátku Trnkova filmu Čertův mlýn v roce 1949. Kromě trpaslíka a velryby se v muzeu objeví také sloni jezdící na skateboardu, kteří umí tančit rockenroll i chodit po laně. Přemoudřelá velryba hlasem Jitky Molavcové návštěvníkům přiblíží, proč nejsou velryby ryby, oživí jim některé z Darwinových teorií a pomůže nahlédnout do života na dně oceánu. Výstava je určená jak dětem, tak jejich dospělému doprovodu. A zvláště ti první jistě ocení tříkolkové závody, které jsou pro ně nachystány - protože kdy jindy se můžete v muzeu prohánět na tříkolce? 

Inspirativní doprovodný program

Kromě samotné výstavy se děti mohou zúčastnit i doprovodného programu Zdivočelá zahrada v Ateliéru v suterénu ZČM, kde se setkají s Trnkovými ilustracemi v životní velikosti i se samotnou knihou Zahrada. Program má za cíl nechat v dětech doznít pocit z výstavy, znovu a po svém si Zahradu prožít a osahat. 

Objednávky škol a skupin jsou možné na emailu zahrada2@plzen2015.cz. Výstava je kapacitně omezena na cca 25 osob najednou, školy a skupiny si musí rezervovat termín a čas jak na výstavu, tak na doprovodný program.

Vstupné

 

  • základní 100 Kč (sleva 20% pro držitele Plzeňské karty)
  • zlevněné   50 Kč (děti od 3 do 15 let, studenti, senioři, ZTP)
  • školní skupina 50 Kč/za každé dítě (doprovod - max. dva dospělí na třídu vstup zdarma)
  • zdarma doprovodný program přes ZČM (pro školy ÚT - PÁ,)
  • vstupné na dílny Animánie: 50,- Kč

Při zakoupení vstupenek na Trnkovu Zahradu 2 a i na druhou výstavu Ateliér Jiřího Trnky v Galerii města Plzně je poskytována sleva na jednu vstupenku 50 %. Dospělý tak zaplatí 150 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 75 Kč. Prodej vstupenek probíhá v hlavní budově ZČM, v Galerii města Plzně a na internetu. Nelze kombinovat s 20% slevou, která se vztahuje na držitele Plzeňské karty

Doprovodný program Animánie

Chcete se stát na malou chvíli filmařem? Zapojit se do vytváření samotného filmu a nechat Zahradu a její obyvatele ožít pod vlastníma rukama?

Zveme vás na doprovodný program Animánie:

  1. Uzavřený galerijní program Tajemství Zahrady každou třetí neděli v měsíci 15. 3., 19. 4. a 17. 5. 2015 mezi 14 - 16 hod.
  2. Průchozí otevřená dílna Jak Zahrada ožívá každou druhou neděli v měsíci 8. 3., 12. 4. a 10. 5. 2015 mezi 14 - 17 hod.

Přihlašování na nadenickova@animanie.cz nejpozději týden před každým termínem.

Kde se dozvíte více:

http://www.zahrada2.cz/

http://plzen2015.cz/

https://www.facebook.com/zahrada2

Témata: Kam s dětmi, Hlavní město, Trpaslík, Výraz, Velký hit, Animátor, Tajemno, Víkend, Darwin

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník
Pojďte s námi na nákupy do LINDEXU a pořiďte dětské oblečení se slevou
Ploché břicho po porodu: Co to znamená, když se řekne abdominoplastika?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu