Maminka.czTěhotenství a porod

Obávané tvrdnutí břicha: Můžete se mu vyhnout?

Michaela Karavarakis 30.  10.  2013
Obávané tvrdnutí břicha: Můžete se mu vyhnout?
Upřímně? Úplně se mu vyhnout se vám zřejmě nepodaří. Do určité míry je nepříjemné smršťování dělohy přirozené. Ovšem opravdu jen do určité míry.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Gynekologa rozhodně informujte

Tvrdnutí břicha se zvláště v druhé půlce těhotenství objevuje u hodně žen. Děložní svaly se samovolně smrští, což vy pocítíte jako nepříjemné ztvrdnutí břicha. Trvá to obyčejně několik sekund a pak napětí zase samo povolí. Svého gynekologa byste o tom měla informovat v každém případě; kdy vás to ale nemusí znepokojovat a kdy se může jednat o varovný signál?

Přirozené tvrdnutí

Pokud ke tvrdnutí břicha dochází při nějaké fyzicky namáhavé činnosti (při zvedání těžkých předmětů, natahování se, příliš horlivém uklízení...), pak se jedná o v podstatě přirozenou reakci napínaného děložního svalstva a nemusí vás příliš nervovat. Samozřejmě že byste měla onu namáhavou činnost okamžitě přerušit a odpočinout si či změnit polohu, tak abyste se cítila pohodlně. Pak by mělo tvrdnutí ustat a zase vám dát na chvíli pokoj.

Pozor pozor

Tvrdnutí břicha, kterému byste měla věnovat pozornost, přichází i pokud jste úplně v klidu a objevuje se víc jak 10krát denně. V takovém případě byste měla co nejdříve navštívit svého gynekologa a nechat si vyšetřit děložní hrdlo a čípek. Většinou je poplach zbytečný - hrdlo je klidné a čípek nezkrácený. Ovšem i proto, že tvrdnutí břicha může být indikátorem předčasného porodu, rozhodně se nedoporučuje vyšetření odkládat či brát na lehkou váhu.

Co s tím?

Pokud se tedy k lékaři s tvrdnutím břicha vydáte a vyšetření porodních cest dopadne dobře - lékař neshledá žádné indikace předčasného porodu -, předepíše vám velmi často hořčík (magnesium) ke zmírnění vašich subjektivních potíží. V případě, že se tak sám nerozhodne, je dobré ho požádat o stěr z porodních cest a odběr moči za účelem zjištění přítomnosti bakterií, které způsobují nadměrnou děložní činnost a v důsledku tak mohou vést třeba až ke zmíněnému předčasnému porodu.

Shrnuto...

Jestliže jsou výsledky testů v pořádku a bakteriální infekce se nepotvrdí, můžete být v klidu. Za vyšší frekvenci tvrdnutí břicha může nést vinu třeba jen větší dráždivost vaší dělohy. Nemusíte mít žádný zvláštní klidový režim, ale určitě je nutné být více sledována a chodit častěji do poradny.

Témata: Tvrdnutí, Muž, Těžký předmět, Obava, Děložní činnost

Video