Maminka.czTěhotenství a porod

Obávané tvrdnutí břicha: Můžete se mu vyhnout?

Upřímně? Úplně se mu vyhnout se vám zřejmě nepodaří. Do určité míry je nepříjemné smršťování dělohy přirozené. Ovšem opravdu jen do určité míry.
30. 10. 2013
Obávané tvrdnutí břicha: Můžete se mu vyhnout?

Gynekologa rozhodně informujte

Tvrdnutí břicha se zvláště v druhé půlce těhotenství objevuje u hodně žen. Děložní svaly se samovolně smrští, což vy pocítíte jako nepříjemné ztvrdnutí břicha. Trvá to obyčejně několik sekund a pak napětí zase samo povolí. Svého gynekologa byste o tom měla informovat v každém případě; kdy vás to ale nemusí znepokojovat a kdy se může jednat o varovný signál?

Přirozené tvrdnutí

Pokud ke tvrdnutí břicha dochází při nějaké fyzicky namáhavé činnosti (při zvedání těžkých předmětů, natahování se, příliš horlivém uklízení...), pak se jedná o v podstatě přirozenou reakci napínaného děložního svalstva a nemusí vás příliš nervovat. Samozřejmě že byste měla onu namáhavou činnost okamžitě přerušit a odpočinout si či změnit polohu, tak abyste se cítila pohodlně. Pak by mělo tvrdnutí ustat a zase vám dát na chvíli pokoj.

Pozor pozor

Tvrdnutí břicha, kterému byste měla věnovat pozornost, přichází i pokud jste úplně v klidu a objevuje se víc jak 10krát denně. V takovém případě byste měla co nejdříve navštívit svého gynekologa a nechat si vyšetřit děložní hrdlo a čípek. Většinou je poplach zbytečný - hrdlo je klidné a čípek nezkrácený. Ovšem i proto, že tvrdnutí břicha může být indikátorem předčasného porodu, rozhodně se nedoporučuje vyšetření odkládat či brát na lehkou váhu.

Co s tím?

Pokud se tedy k lékaři s tvrdnutím břicha vydáte a vyšetření porodních cest dopadne dobře - lékař neshledá žádné indikace předčasného porodu -, předepíše vám velmi často hořčík (magnesium) ke zmírnění vašich subjektivních potíží. V případě, že se tak sám nerozhodne, je dobré ho požádat o stěr z porodních cest a odběr moči za účelem zjištění přítomnosti bakterií, které způsobují nadměrnou děložní činnost a v důsledku tak mohou vést třeba až ke zmíněnému předčasnému porodu.

Shrnuto...

Jestliže jsou výsledky testů v pořádku a bakteriální infekce se nepotvrdí, můžete být v klidu. Za vyšší frekvenci tvrdnutí břicha může nést vinu třeba jen větší dráždivost vaší dělohy. Nemusíte mít žádný zvláštní klidový režim, ale určitě je nutné být více sledována a chodit častěji do poradny.

Témata: Děložní činnost, Muž
Mohlo by vás zajímat
Jak vybrat lyže pro děti? Dbejte na kvalitu a bezpečnost
Poradna: Nákup dárků v eshopech. Jak řešit výměnu zboží?
Tyhle 3 dárky na Vánoce nikomu nekupujte
Nejlepší vánoční cukroví: Klasické linecké, vinné a další recepty

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu