Maminka.czSlavní rodiče

Občas jsem zoufalá, ale šťastná. Fakt, že jo, říká o mateřství Nikol Štíbrová

Michaela Láchová 2.  1.  2018
„Na to, co se začne po porodu dít, vás předem nikdo nepřipraví,“ říká moderátorka a čerstvá maminka Nikol Štíbrová. Přestože se nejenom v mateřství občas cítí jako svíčka ve větru, její pověstný humor ji, ke spokojenosti tisíců fanoušků, nepřechází.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

A jaký jste měla porod? Určitě ho máte ještě čerstvě v hlavě…

Měli jsme plánovaný císařský řez, protože Matýsek se až do termínu neotočil hlavičkou dolů, šel by koncem pánevním. Takže bohudík (nebo bohužel) vůbec nevím, co jsou kontrakce nebo poslíčky. Říká se tomu tuším střední škola bez maturity. Ale bylo to fajn, jestli si někdy lajsnu ještě nějaké dítě, určitě chci zase rodit U Apolináře.

S péčí v porodnici jste tedy byla spokojená...

Naprosto. Všichni byli hrozně milí a přívětiví.

 Jak jste zvládala poporodní adaptaci po císaři? Víme, jak to je s bolavou jizvou… přesto člověk musí fungovat…

První dny byly popravdě řečeno krušné, měla jsem problém postarat se sama o sebe, natož o miminko. Ale jakmile začal Mates plakat, vyskočila jsem z postele, jizva nejizva.

A teď už se poporodní zranění neozývají?

Asi trochu ano, ale já je moc neposlouchám. Nemám na to absolutně čas.

Povězte mi, co si myslíte o domácích porodech. Šla byste do toho někdy dobrovolně?

Nešla. Rodit doma je podle mě určitě pohodlné pro maminku, ale nebezpečné pro dítě. Nikdy nevíte, co se může přihodit…

 Prozradíte, jestli přítel pomáhá s péčí o miminko?

Překvapilo mě, jak moc se zapojuje. Myslela jsem si, že bude skvělý rodič, ale on je opravdu táta na plný úvazek. Když může, je se mnou doma a pomáhá, dělá od začátku úplně všechno, vůbec se toho nebál. Koupe, přebaluje i krmí. Kojení bohužel nějak nešlo, takže se zapojuje i v tomhle. Je mi vážně velkou oporou.

Princezna Charlotte nastoupí v lednu do školky. Kolik za ni Kate a William zaplatí?


Takže jste se díky tomu mohla, jak ráda říkáte, vyspat „do štíbrova“? Nebo v noci přítel k miminku nevstává?

Vstávám hlavně já, protože Martin (Kyncl, partner Nikol, pozn. red.) chodí ráno do práce. Když ale vidí, že jsem mimo a sunar připravuju ve skleničce na víno, vstane a mě pošle do postele. A já toho ráda využiju.

Z ložnice se teda, po vzoru mnoha novopečených tatínků, neodstěhoval…

Ne, je velmi kolegiální.

Použila jste (ač jistě nerada) od narození mateřský plurál?

Přiznávám se. Kakáme… ale moc hezky! Fakt!

Tomu se asi člověk neubrání… Připravovala jste se před porodem nějak teoreticky, nebo jste typ, který to raději nechá plynout a je mu líp bez podrobných informací?

Aby se neřeklo, pořídila jsem si jednu takovou bichli o těhotenství, porodu, mateřství. Po pár stránkách jsem propadla podivné úzkosti, tak jsem ji raději zase zavřela a nechala se překvapit.

Googlíte třeba? Procházíte maminkovské diskuse na internetu?

Tomu se neubráníte. Pokud mám nějaké pochyby, což mám jako prvorodička v podstatě denně, zavolám kamarádkám nebo kouknu na internet. Pochyby zůstávají, ale případný průšvih už pak mám na koho svést. Třeba na anonymní matku z Heřmanova Městce nebo tak.

Měli pravdu. Už NIKDY se nevyspíte, píše Nikol Štíbrová

Vraťme se teď k vašemu příteli Martinovi. Chystáte se svatbovat? Dobře, tak ještě jednou… Plánujete svatbu? Jste už více než rok zasnoubená…

Chtěli jsme se brát na jaře, ale nějak jsme netušili, že se nám miminko podaří tak rychle. Já jsem se nechtěla vdávat těhotná, protože jsem si nepřipadala zrovna jako éterická víla. Spíš jako vorvaň. A vorvaň se vdávat nechtěl.

Ale dítě jste plánovali…

Odjeli jsme na dovolenou a nějak jsme se tomu nebránili. A bylo. Matýsek se pravděpodobně povedl na první dobrou.

 Jak jste prožívala těhotenství?

Musím říct, že kdyby mi nerostlo břicho, ani bych nevěděla, že jsem těhotná. Až ke konci jsem trpěla na otoky. Otoky všeho.

Který trimestr byl pro vás nejnáročnější?

Určitě ten poslední, už jsem se jen valila, venku bylo vedro, všichni byli u vody nebo lítali na dovolenou a já byla zalezlá u rodičů ve sklepě. Tam mi bylo totiž nejlíp.

Věděli jste, že čekáte chlapečka?

Okolí mi hádalo kluka od začátku, ale já si byla téměř stoprocentně jistá, že to bude holčička. Tolik k mé ženské intuici.

Při vybírání jména jste poznamenala, že jste si uvědomila, kolik lidí nemáte ráda. Jak jste tedy došli k Mathiasovi?

Vždycky jsem chtěla Miu. Ale na kluka mi to najednou přišlo nějaký blbý. Takže Mathias. Ten padl jako první. Žádného neznáme, takže super. Pak jsme to tisíckrát změnili a nakonec se k němu vrátili.

Celý rozhovor s Nikol Štíbrovou si můžete přečíst v prosincové Mamince.

VIDEO: Nikol Štíbrová o těhotenství, porodu a mateřství

To je ale krásný vlasáč! Nikol Štíbrová je maminkou, porodila chlapečka
Hana Reinders se svěřila, že nekojí, protože má poškozené silikony
GALERIE: Těhotná v létě? Inspirujte se stylem Agáty z MFF v Karlových Varech
Témata: Těhotenství, Porod, Video, Slavní rodiče, Miminko, Časopis Maminka, Mateřství, Střední škola, Konec pánevní, Domácí porod, Čerstvá maminka, Podrobná informace, Prvorodička, Velká opora, Máť, Poporodní zranění, Nikol Štíbrová, Bolavá jizva, Novopečený tatínek, Stránka, První dobrá, Ženská intuice, U Apolináře, Bič, OBČAS
Mohlo by vás zajímat