Maminka.czLáska a vztahy

Obejmout, potulit, sblížit se… Proč je ve vztahu tolik důležitá intimita? A co se stane, když začne chybět?

Jana Potužníková 17.  8.  2023
Dobrý vztah potřebuje dobré základy. A tím úplně nejelementárnějším z nich je intimita. Pozor, nikoli sex, ale intimita. Jaký je mezi tím rozdíl? A co z toho je pro fungující partnerský vztah zásadnější?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když se řekne intimita, představí si většina z nás prostě fyzickou podobu lásky. Sex. A když si to už nemyslíme alespoň my samy, vnímají to tak určitě naši muži. Ale tak to není ani omylem. Intimita je synonymem velmi hluboké blízkosti. Blízkosti ve smyslu důvěry, sdílení, pocitu bezpečí. Je to pocit domova, pocit přijetí, vědomí bezpodmínečné lásky. Je to něco jako balzám, jako konejšivá náruč, jako všudypřítomné hojivé cosi, bez čeho vztah nemá šanci ustát dny, které místo slunce zalije stres a pohroma.

VIDEO: Podcast Maminka: Sex a intimita ve vztahu po porodu - bude to jako dřív?

Intimita je něco silného, spojujícího a posilujícího. Intimita je víc než cokoli jiného také předstupněm párové sexuality, její nedílnou součástí, možná až podmínkou dobré sexuální intimity… Je něčím, co – pokud funguje – vede k těm pohádkám „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ale když kulhá nebo intimitu ve svém vztahu v této podobě úplně postrádáte, pak je vlastně otázkou, jestli vůbec nějaký vztah máte. Kruté? Jen čtěte dál a pochopíte, proč si troufám dělat tak radikální závěry.

Pořád jako zamilovaní

K té nesexuální, základní vztahové intimitě patří spousta zdánlivě drobných gest. Je to „ahoj“ a pusa na přivítanou, je to letmé poplácání po vašem pozadí, když se s partnerem míjíte ráno při obouvání, je to pohled, který po sobě hodíte, když se oba pokoušíte  dětem vysvětlovat matematiku a už nevíte, kudy dál. Je to spiklenectví, flirt, letmé dotyky. Je to objetí, o které si nemusíte říkat, ale přijde automaticky, protože ten druhý vidí, že je vám zle.

Je to skutečný zájem o to, jak vám bylo v práci a jestli už je vaší mámě po nemoci líp. Je to „jen tak“ vyskládaná myčka nádobí nebo kytka koupená bez příčiny, prostě proto, abyste měla hezčí den. Tohle všechno tvoří tu řekněme „bazální intimitu“, bez které žádný vztah není dobrý vztah. „Je důležitá proto, že vytváří pocity bezpečí a neustále nám připomíná, proč se zamilováváme. Dává nám pocit, že jsme vidět, že můžeme být sami sebou, že jsme milovaní a přijímaní, že jsme chtění a důležití,“ vysvětluje intimity koučka Daniela Torp (danielatorp.cz).

Holky versus kluci

První potíž s touhle intimitou ale vzniká v tom, že její důležitost vidí každý v páru obvykle jinak už z principu příslušnosti k různému pohlaví.

„Pro nás platí, že je jednoznačně zásadnější než sex, ke kterému jsme v podstatě ochotné dojít až ve chvíli, kdy je naplněný základní pocit bezpečí. Pokud nám nefunguje tato intimita, nevnímáme ji, pak máme velký problém i se sexuální intimitou. Ale příroda má velký smysl pro humor, proto to naši partneři mají prakticky opačně. Až pokud se cítí být přijímáni sexuálně, jde jim vztahová intimita. Až poté investují do svých žen rádi svůj čas, energii, peníze. Až poté pro ni rádi vytvářejí domov, chtějí ji rozmazlovat,“ popisuje trochu zjednodušeně, ale v principu naprosto přesně, jeden z nejnáročnějších vztahových paradoxů odbornice. A je to tak. My jen velmi nerady jdeme s odpuštěním do postele, když se necítíme milované. Nebo rovnou kalkulujeme podvědomě s tím, že když se s ním vyspíme, bude nás mít rád!

V pokračování pro předplatitele také najdete

Do jaké míry souvisí míra intimity a ochota k ní se sexem?

Jak zakročit ve chvíli, kdy si uvědomíte, že počet letmých dotyků upadá a vzájemné sdílení mizí?

Proč je nutné říkat nahlas, co od sebe vzájemně potřebujete? Rady intimity koučky

Jak dokážete oživit intimitu a něhu v dlouhodobém vztahu?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, Rodiče, Sex, pusa, sexualita, partner, partnerka, Daniela Torp, Pocit, Bezpečí, Intimita, Vztah, Daniel Torp, Důvěra, Láska