[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Banán patří mezi oblíbené příkrmy kojenců a batolat. Není divu; je sladký, nemusí se nijak upravovat a je zabalený do praktického i ekologického obalu. Banán však samozřejmě není jen dobrý, ale i zdravý – i když pochopitelně nelze srovnávat dovezené ovoce s voňavými a slaďoučkými plody, které koupíte na trhu v zemi, kde vyrostly.
Banán je perfektně stravitelný a velmi rychlý zdroj energie, obsahuje totiž velké množství snadno využitelných jednoduchých sacharidů a zároveň pouze minimum hůře stravitelného tuku.
Své příznivce potěší nejen vysokým obsahem draslíku, ale také přítomností často deficitního hořčíku, vápníku, železa, fosforu i zinku. A pozor, ani obsah vitamínů, jak se mylně traduje, není zanedbatelný! Banány jsou vynikající zásobárnou provitamínu A, některých vitamínů skupiny B, dále také vitamínu E a malého množství „céčka“.
Konzumace banánů má blahodárný vliv při trávicích potížích, kdy je narušena sliznice trávicího traktu (průjmy, vředy apod.), vzhledem ke snadné stravitelnosti nezatěžují banány oslabené trávení, což bývá u nemocných jedinců důležité.
Známé jsou též „neutralizující“ účinky při pálení žáhy! V některých zemích je dokonce běžně k dostání banánový extrakt, který se užívá při chronických zánětlivých onemocnění zažívacího traktu, například při Crohnově chorobě.
Výzkumy z posledních let naznačují, že potraviny bohaté na draslík, tedy i banán, přispívají k eliminaci vzniku osteoporózy. Banány dále disponují schopností snižovat krevní tlak, Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce vydal následující prohlášení:
„Strava obsahující potraviny, které jsou dobrým zdrojem draslíku a mají nízký obsah sodíku, může snižovat riziko vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění.“ (Středně velký banán je schopen pokrýt asi 13 % doporučovaného denního příjmu draslíku.)
Banány se k nám vozí zejména ze střední a jižní Ameriky. Odrůd banánů existuje podobně jako třeba jablek celá řada, u nás však zakoupíme především odrůdu Cavendish.
Občas lze narazit i na sladké „baby banány“a na velké škrobovité plantainy. Ty se vaří nebo smaží a podávají obvykle coby příloha (podobně jako brambory).
Než se dovezené banány dostanou na náš stůl, musí nejprve dozrát. K tomu slouží tzv. dozrávací haly, kam je vháněn etylén, což je plyn, který se přirozeně vytváří při dozrávání ovoce.
Etylén urychluje zrání, což lze prakticky využít i v domácích podmínkách: Dejte nezralé banány do papírového pytlíku spolu s jablky, banány tak dozrají rychleji.
BBB bábovka: Báječná, Banánová, Bezvaječná
Postup: Rozmixujte banány s mlékem, přidejte ostatní ingredience, vše nalijte do vymazané formy a upečte.
Video: Recepty od maminky: Podívejte se, co všechno najdete ve speciálu našeho časopisu