Maminka.czZdraví

Obřízka: Operace pro zdraví, nebo jen zbytečná bolest?

Michaela Karavarakis 8.  10.  2012
Obřízka: Operace pro zdraví, nebo jen zbytečná bolest?
Na celém světě je obřezáno více než čtvrtina mužů, což znamená každý čtvrtý. Připadá vám to hodně? Počty se samozřejmě různí stát od státu. Možná tušíte, že obřízka chlapců je součástí židovského náboženství, že je zcela běžná v afrických státech a rovněž v muslimských zemích. Kolik procent mužů, byste ale řekla, že obřezáno například v USA, kde se tři čtvrtiny obyvatel hlásí ke křesťanství? Jestli vám čtvrtina celé populace připadala jako vysoké číslo, budete teď patrně v šoku. Odpověď je celých 75 %!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V Čechách se číslo obřezaných chlapců pohybuje stejně jako v ostatních nemuslimských evropských zemích někde kolem 5 % a důvody, proč se u nás k obřízce přistupuje, jsou většinou zdravotní.

Co to vlastě obřízka je?

Zjednodušeně řečeno je to zákrok, při kterém se předkožka – kůže překrývající žalud penisu – chirurgicky odstraní, takže vrchol penisu zůstává natrvalo obnažen.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Časté intimní problémy malých chlapců. Na co dát pozor?

Proč se provádí?

Jedním z nejčastějších důvodů (pomineme-li ty náboženské) je snazší hygiena. V záhybech předkožky mohou přežívat kvasinky a jiné bakterie, které způsobují záněty a zdravotní komplikace nejen samotným chlapcům, ale později i jejich partnerkám. Bylo prokázáno, že ženy žijící s neobřezaným partnerem trpí poševními záněty 6x častěji než ženy, jejichž partner je obřezán.

Dalším častým důvodem je zkrácená uzdička či úzká předkožka, což vede k problémům s přetahováním předkožky. V takových případech je možné přistoupit pouze k přeříznutí uzdičky či k tzv. částečné obřízce, kdy se odstraní pouze zúžená část předkožky.

V jakém věku je nejlépe k obřízce přistoupit?

Spodní omezení věkem se neudává. Židovští chlapci například bývají obřezáni podle tradice již jako novorozená miminka ve věku 8 dnů. Horní věková hranice také neexistuje, ale obecně platí čím dřív tím líp. V pozdějším věku chlapci snáší zákrok hůře a hůře si zvykají na stav po operaci. Psychologové doporučují vyhnout se období puberty.

Jak se provádí?

Většinou v lokální anestezii, ale možná (i když méně častá) je i ta celková. Při zákroku s místním umrtvením není žádná velká příprava nutná. Do penisu se injekcí aplikuje umrtvující roztok a za pár minut je po všem. Rána se zahojí do několika týdnů a stehy většinou samy vypadají. První dny po zákroku je penis v místě odstranění předkožky nateklý (i když ne příliš bolestivě) a obnažený žalud může být citlivý na dotyk se spodním prádlem, ale otok i citlivost velmi rychle pominou.

Suma sumárum…

Každý chirurgický zákrok má své komplikace, které jsou ovšem podle lékařů u obřízky minimální. Pokud chlapec trpí zdravotními problémy, které nutnost obřízky vyžadují, pak ji nelze než doporučit. Bez zdravotních důvodů je obřízka zbytečný zákrok, většina odborníků se ovšem shoduje na tom, že jeho provedení dotyčného většinou nijak negativně neovlivní.

Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, operace, Bolest, JEN, Obřízka, Opera, Přetahování, Předkožka, Zdraví na Heureka.cz