Maminka.czReklama

Obyčejné papírové pleny nestačí – vracíme se k látkovým a preferujeme eko

Reklama 19.  8.  2021
Novopečené maminky rychle zjistí, že běžné papírové pleny již dávno nejsou tím, co se doporučuje používat. Zejména pokud máme ekologické cítění, nebo se s dětmi věnujeme téměř od narození pohybovým aktivitám, konkrétně plavání.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Už jste se určitě setkaly s názorem, že dítě je nejméně ekologickým hobby vůbec. Asi se nad tím mnohé z nás pohorší, ale tento názor není zas tak zcestným. Stačí se zamyslet nad odpadem, které dítě ve svém plenkovém období vyprodukuje. Je na nás, obvykle maminkách, abychom k mateřství přistoupily odpovědně. Není klišé, když říkáme, že tohle vlastně děláme pro své děti. Jejich budoucí život ovlivňujeme tím, jak se dnes chováme vůči životnímu prostředí. A začíná to již u plenek.

​Dítě bez plenek? No psát se o tom dá…

Možná jste slyšely o maminkách, které dítě odplenily již od půl roku. S bezplenkovou metodou se doporučuje začít dokonce již v šestinedělí. Jde o vděčné téma do mateřských časopisů, ale realita je někde jinde. Bezplenková metoda rozhodně není zcela bez plenek. I když eliminujeme jejich množství, stále je potřebujeme. Investovat musíme mnohem více času do sledování signálů miminka a případné nehody nás stojí další čas. Pokud se navíc o dítě často starají jiní členové rodiny, nejspíš se nám podobný záměr nepovede realizovat vůbec.

​Návrat k látkovým plenám nemusí být zas tak moc ekologickým, jak by se zdál

Mnohé maminky se ve snaze šetřit finance, ale i přírodu, vrací k látkovým plenám. Už to nejsou ty klasické bílé pleny, na jejichž použití potřebujeme grif a ještě k tomu vyprat jednu pračku denně. Kombinují chytré plenkové a opakovaně použitelné plenkové kalhotky s pratelnými vložkami. I klasické látkové pleny se pořád prodávají, jsou však krásně barevné a mnohdy slouží pro doplňkovou hygienu a ochranu dětí před ušpiněním. Prostě takové praktické bryndáky. U nás, jakmile je dítě nepotřebovalo, prošly transformací. Dnes slouží na hraní, třeba jako fashion outfity pro panenky, či krásné barevné přikrývky pro plyšáky.

Klepněte pro větší obrázek

​Vsaďte na eko pleny

I když tlak výrobců běžných moderních plen je silný, rozhodně bychom měly preferovat eko pleny. V současnosti jde o ten nejsilnější nástroj pro to, abychom snížily uhlíkovou stopu, kterou ve svém kojeneckém věku zanechá naše dítě. Ekologické pleny se vyrábí z materiálů, které jsou snadno biologicky rozložitelné, ale současně přináší benefity i dětské pokožce. Bývají hypoalergenní. Pochází z obnovitelných zdrojů a jsou recyklovatelné. Obvykle se nebělí chlorem, ale pouze horkým vzduchem. K tomu všemu bývají samozřejmě 100% funkční – snadno použitelné, se všemi moderními vychytávkami a s vysokou savostí.

​Pleny i do vody

Pleny jde pořídit s různou specializací. Obvykle se vychází z jejich použití podle věku a velikosti dítěte, vyrábí se též pleny na noc. Specialitou posledních let jsou však pleny do vody. Umí zabránit znečištění vody v bazénu, přitom vodu z okolí nenasávají, a tak nebrání dítěti v aktivitách ve vodě. Prodávají se již pro děti od 3 kilogramů (až do 15+ kg). Koupací pleny dnes využívají maminky i u těch nejmenších kojenců. Vždyť kojenecké plavání je hitem a bez plen do vody, které jsou vlastně funkčními plavkami pro nejmenší, vás do veřejného bazénu ani nepustí. Pleny do vody se dají pořídit jednorázové i opakovaně použitelné.

Témata: Reklama, Prezentace klienta