Maminka.czChování a vztahy

OCD: strach, který nutí opakovat rituály neustále dokola, trápí i děti

LH 6.  12.  2013
OCD: strach, který nutí opakovat rituály neustále dokola, trápí i děti
Když se tato úzkostná porucha pomalu plížila na mého bratra, dětská psycholožka tomu nepřikládala žádnou váhu. Řekla, že opakované provádění určitého chování a bujná fantazie, patří k vývojové fázi dítěte. Byl to omyl a v průběhu dalších let Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) pomalu rostla, až začala přerůstat. Když po několika letech došlo konečně ke správné diagnóze a já hledala informace a pomoc, nacházela jsem mnohdy neinformovanost a nepochopení této nemoci a lidí, kteří touto poruchou trpí. Nyní spolupracuji s OCD International Foundation, pořád se zdá, že v zahraničí je zdrojů více. Dnes je bratr mladý, krásný muž, sportovec, citlivý, vtipný a inteligentní, žádný tuctový puberťák. Neustále však bojuje s touto nemocí a já si ho za to nesmírně vážím.

Strach – spouštěč – obsese – úzkost a katastrofický scénář – kompulze – strach – spouštěč – obsese – úzkost a katastrofický scénář… Představte si, že se vaše mysl zasekla na určité myšlence nebo představě či obraze či záblesku…

Potom se tato myšlenka nebo obraz, záblesk atd. neustále přehrává ve vaší mysli, znova a znova. Nechcete tyto myšlenky – je to jako když se na vás hrne lavina…dostaví se prudká a intenzivní úzkost. Úzkost je varovný systém vašeho mozku. Když jste v úzkosti, je to jako, když byste byli v nebezpečí. Úzkost je emoce, která vás nabádá k reakci, k tomu ať se chráníte. Na jedné straně, možná nějak poznáte, že ten strach nedává smysl, přesto je ale velice silný, přijde vám skutečný a pravdivý. Proč by váš mozek lhal? Proč byste prožívali pocity, či něco, pokud by to vše nebylo pravdivé? Takové “pocity či prožitky“ přece nemohou lhát…

Bohužel, když máte OCD, tak tyto “pocity a prožitky“ lžou. Když máte OCD, ten varovný systém ve vašem mozku nefunguje správně. Mozek vám říká, že jste v nebezpečí, i když v nebezpečí nejste. Dospělí i děti mučeni touto poruchou se zoufale snaží utéct před tou ochromující, nekonečnou úzkostí.

OCD se může začít projevovat v jakémkoliv věku od předškolního až do dospělosti. Přestože se OCD vyskytuje také v mladším věku, nejčastěji se nemoc poprvé projeví ve dvou věkových rozpětích. První je ve věku 10 – 12 let a druhé v pozdějším období dospívání a časné dospělosti.

Obsese jsou myšlenky, představy, nutkavé jevy, popudy k jednání, které jsou vtíravé, automatické, nekontrolovatelné a ovládají mysl. Člověk trpící OCD se snaží na ně nemyslet, zbavit se jich či je nějak vyřešit. Tyto jevy přichází s nepříjemnými pocity jako je strach, odpor, ošklivost, nejistota, pochyby, nedůvěra nebo přesvědčení, že např. každodenní běžné aktivity musí být udělány způsobem, který je „správný“. Některé z běžných obsesí: nakažení /kontaminace; poškození/ ublížení; ztráta kontroly; nechtěné sexuální myšlenky; perfekcionismus; náboženské obsese; obavy ohledně fyzického vzhledu; správná čísla a barvy atd.

Kompulze je jednání či myšlení, které člověk s poruchou OCD obvykle opakovaně vykonává, aby se zbavil obsesí a úzkostí či je zneutralizoval, vyvrátil či vyřešil. Je to nutkavé jednání. Kompulze může také znamenat vyhýbání se situacím, které vyvolávají či by mohly vyvolat obsese. Některé z běžných kompulzí: časté mytí a čištění; mentální kompulze (např. přezkoumávání událostí; vracení se v hlavě do situace pro zabránění nebo vyvrácení katastrofického scénáře); kontrolování; opakování (např. opakované čtení a přepisování, opakování pohybů); shromažďování věcí; vyzpovídání se se záměrem získat ujištění; vyhýbání se situacím, které mohou spustit obsese

Příklad obsedantně kompulzivního jednání: neustále si myji ruce, protože mám či mohu mít na rukou bakterie či virus či jedovaté látky, které by mohly poškodit či i zabít (nebo poškodí nebo již poškodily) někoho jiného (katastrofický scénář). Při opakovaném mytí, úzkost může klesnout, ale jen na chvíli neboť obsese se velmi rychle se silnou intenzitou vrátí. Opět si jdu umýt ruce, napadá mě otázka, zda si je opravdu myji nebo si na ně dávám jedovaté látky atd., poté mě napadá, že jsem špatný člověk, protože mám tyto myšlenky, které tedy nejspíš znamenají, že jsem toho schopen nebo už jsem to udělal. Provádím mentální kompulze, abych se ujistil, že jsem si ruce myl a nedával na ně žádné jedovaté látky, ujišťuji se, že látky, které mě napadají, neexistují. V rámci mentálních kompulzí mě napadá, že při mytí jsem se špatně zatvářil, či mi něco “špatného“ proběhlo hlavou a to tedy nejspíš znamená, že jsem si opravdu nějaké látky na ruce dal a můj katastrofický scénář bude realita, možná jsem si umyl ruce 6krát a 6 je přece špatné číslo atd. Začarovaný kruh pokračuje.

Některé z častých problémů dětí a dospívajících s OCD:

Narušení rutiny: OCD může značně komplikovat denní život a přinášet stres dětem i dospívajícím. Ráno většinou musí vykonat své rituály “správným způsobem“, jinak by se den nevydařil. Večer před spaním vykonávají veškeré své kompulzivní chování a rituály, stejně tak během dne. Toto může trvat i několik hodin. V průběhu dne trpí nechtěnými a nutkavými myšlenkami, představami apod., které komplikují běžné aktivity.

Problémy ve škole: OCD může ovlivnit studium, domácí úkoly, pozornost ve škole, školní docházku. Pokud k tomuto dojde, staňte se obráncem svého dítěte. Máte právo se zeptat a domluvit se na možných změnách ze strany školy, které by pomohly vašemu dítěti k úspěšnému studiu.

Problémy se sebevědomím:děti a dospívající mají obavy, že nejsou “ normální“, protože jejich myšlení je odlišné od myšlení jejich vrstevníků a rodinných příslušníků. Jejich sebevědomí je negativně ovlivněno, protože OCD je několikrát uvedlo do rozpačitosti či pocitu, kdy je vše mimo jejich kontrolu.

Problémy s kontrolou a ovládáním vzteku: Přestože rodiče stanoví snesitelné hranice, děti a dospívající s OCD mohou propadnout nekontrolovatelnému vzteku či úzkosti, zvláště když rodiče nejsou ochotni přizpůsobit se požadavkům spojeným s OCD.

Léčba OCD

Ideálně by léčba měla obsahovat jednu nebo více z těchto možností: Kognitivně behaviorální terapii (KBT) typu “Exposure and Response Prevention (ERP) “ – Expozice a zabránění reakce čili odpovědi na vyvolanou úzkost; kvalifikovaného terapeuta; psychofarmaka; podporu rodiny a maximální informovanost o nemoci.

Odborníci se shodují, že kognitivně behaviorální terapie (KBT/ERP) u mladých lidí a dětí, by měla být preferovanou první volbou. Díky spolupráci se zkušeným terapeutem, zaměřeným na léčbu OCD, se děti a dospívající mohou naučit, že lze získat kontrolu nad OCD. Při použití ERP (Exposure and Response Prevention – expozice a zabránění odpovědi či reakce) se naučí dělat opak toho, co jim říká OCD. To pomocí postupnému se vystavování strachu (expozice) bez následného provádění kompulzí (zabránění odpovědi či reakce na vyvolanou úzkost). Např. dítě, které se obsedantně dotýká věcí ve svém pokoji, aby zabránilo neštěstí, se naučí odejít z pokoje, aniž by se něčeho dotklo. Nejdříve bude mít velký strach, ale po čase a při pravidelném opakování, úzkost klesne a dítě si na situaci zvykne, tudíž intenzivní úzkost již nepřijde.

Ze začátku bude ERP znít většině mladistvých až hrůzně a zřejmě nebudou připraveni tuto terapii vyzkoušet. Je proto důležité najít KBT terapeuta, který má zkušenosti s prací s dětmi a dospívajícími s OCD a kdo je opatrně připraví na ERP a také uzpůsobí individuálním potřebám a věku. Je třeba, aby také rodiče či rodinní příslušníci byli zahrnuti do této léčby. Tento typ terapie je nejlépe provádět pod vedením zkušeného terapeuta, se kterým společně sestavíte individuální plán, jak se postupně vystavovat situacím, které vyvolávají obsese. Terapeuta, který bude ochoten opustit kancelář, jelikož pro efektivnost ERP je nutná také práce v terénu. Terapie by měly být časté a pravidelné.

V případě středních až těžkých forem OCD lékař mimo terapie může navrhnout psychofarmaka. Antidepresiva jsou většinou první linie léků, které nasadí. Buďto selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) nebo tricyklická antidepresiva (TCA). Pokud léky, které lékař předepíše jako léky první linie, nebudou mít efektivní účinek, jiné léky by měly být vyzkoušeny. Mnoho lidí dosáhne lepšího výsledku, pokud zároveň s užíváním léků podstoupí KBT/ERP. Pokud léky a KBT/ERP nepřinášejí pozitivní výsledky, kombinace několika léků může být vyzkoušena. Je důležité nezříkat se léků, dokud správná dávka není užívána po dobu alespoň 10 -12 týdnů. Výzkumy také ukazují na to, že OCD, které se projevilo v dětství, se může zlepšovat minimálně v průběhu roku od začátku léčby antidepresivy.

Zdroj: www.ocfoundation.org
Lucie G., International OCD Foundation (Mezinárodní nadace OCD)

Témata: Děti, Chování a vztahy, Strach, Mučení, Individuální potřeba, Katastrofický scénář, Špatný člověk, Perfekcionismus, Rodinný příslušník, Správný způsob, Pravidelné opakování, Rituál, Opak toho
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Maminka roku: Dlouho jsem si nedokázala přiznat, že se dcera nikdy neuzdraví!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod