Maminka.czZdraví

Ochranný faktor

, Časopis Maminka
29. 6. 2010
Ochranný faktor
Těšíte se na léto? Nezapomeňte na výbavu, která zaručí vám i vašemu dítěti příjemné chvíle strávené ve zdraví a pohodě. A to nejen o dovolené. Slunce dokáže být nemilosrdné i ve městě. Chraňte se.

Zdravé opálení podle odborníků neexistuje a zejména u těch nejmenších představuje každá změna barvy pokožky potenciální riziko. Než dítě dovrší 18. rok života, stihne totiž „nasbírat“ až 80 % celoživotní dávky UV záření.

Navíc, kůže si pamatuje každé spálení až do dospělosti, a pak se teprve může vzbouřit. Navzdory tomu není důvod držet své dítě doma pod zámkem. Existuje mnoho způsobů, jak si může spolu s vámi užít léto zalité sluncem.

Možná patříte mezi zodpovědné rodiče, kteří své dítě natírají ochranným krémem a starají se o to, aby domů nikdy nepřišlo červené jako rak. Pokud si ale myslíte, že tak pro něj děláte maximum, jste na omylu. Stejně důležité je omezit celkový pobyt potomka na slunci. Podle nejnovějších studií totiž časté vystavování dětí UV záření, tedy nejen spálení sluncem, značně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. A i když se zmíněná nemoc u dětí vyskytuje jen zřídka, počet případů se každoročně zvyšuje až o 3 %. Důvod?

Intenzivnější záření spolu s častým vystavováním slunci u velmi malých dětí. Přitom batolata do 3 let by na přímé slunce vůbec neměla! „Dětská pokožka je ještě velmi jemná a přirozená ochrana vůči slunečnímu záření ve formě pigmentotvorných buněk se teprve vyvíjí.

Než se tento ochranný systém kompletně vytvoří, trvá to mnoho let a plně funkční je až v dospělosti,“ vysvětluje dermatoložka Marie Finsterlová z Centra estetické dermatologie v Čáslavi a doplňuje, že děti do jednoho roku nemají ještě adekvátně vyvinuté ani termoregulační mechanismy, takže u nich hrozí navíc i přehřátí.

Správné počty

Zatímco malé děti by měly pobývat výhradně ve stínu, starší čtyř let si již slunce za jistých podmínek mohou užívat plnými doušky. Základem je ale pečlivé a pravidelné použití kvalitního ochranného přípravku. Víte ale, jak ho vybírat? Podle výsledků studie prováděné v rámci EU maže své děti během dovolené opalovacím krémem pouze třetina rodičů. Jedním z důvodů je údajně fakt, že někteří dospělí stále ještě zcela nerozumí terminologii ochranných přípravků.

Až 20 % z nich si totiž myslí, že označení SPF 15 znamená, že krém kůži chrání 15 hodin! Jak je to tedy doopravdy? Hodnota ochranného faktoru (OF nebo anglicky SPF) označuje, kolikrát déle lze kůži vystavovat slunci, než se spálí. Přitom základní hodnota, kterou násobíme výškou SPF, závisí v případě dospělých na typu pokožky.

Zatímco tmavší typ lze bez krému vystavovat slunci 15–20 minut, tu nejsvětlejší pokožku pouze 5–10 minut. Pokud jste světlý typ a natřete se krémem s OF 15, můžete na slunci pobýt zhruba 120 minut, tedy maximálně dvě hodiny denně. Ale pozor, tato doba se neprodlužuje, a to ani když nátěr zopakujete! Proč je tedy nutné krémovat se víckrát denně? „Protože ochranný nátěr se pohybem, plaváním či utíráním se do ručníku oslabuje. Pak nechrání, jak má, a tím se zvyšuje riziko spálení. Nátěr je proto vhodné při pobytu u bazénu či u moře každé dvě hodiny obnovit,“ upozorňuje kožní lékařka.

Pokožka si vše pamatuje – nenamažete se a po letech se může vyskytnout problém.

Jiná pravidla

Pro výběr kosmetiky pro malé děti samozřejmě platí trochu jiná pravidla.
Odborníci nedoporučují používat opalovací krém na pokožku miminek mladších 12 měsíců, protože jejich kůže není ještě zcela vyvinuta. Pro starší potomky používejte přípravky určené speciálně pro děti. Obvykle mají vyšší ochranný faktor (doporučuje se SPF 50+), jsou voděodolné a chrání jak před UVB, tak před UVA zářením. Krém by měl být navíc hypoalergenní.

„Dětská kosmetika většinou respektuje specifické vlastnosti jemné dětské pokožky a často navíc obsahuje barviva, která jsou pro děti atraktivní, a neoblíbené mazání se tak může stát zábavou. Navíc zajistí, že žádné místečko na těle rodič při krémování nevynechá. V případě větších, zdravých dětí se však v zásadě nic nestane, když se celá rodina bude ošetřovat jedním kvalitním výrobkem. Rozhodující je složení a garantovaná výše ochranného faktoru. A samozřejmě pravidelné a pečlivé používání,“ říká Marie Finsterlová.

Při výběru konkrétního přípravku pak můžete volit nejen různou výšku SPF, ale také typ ochranného filtru, který může být fyzikální, chemický nebo kombinovaný.
Prvně jmenovaný obvykle najdeme právě v kosmetice určené dětem, přidává se ale také do přípravků pro dospělé a doporučuje se zejména osobám s citlivější pokožkou či s alergií na chemické UV faktory. V ochranném krému ho poznáte podle oxidu titaničitého nebo oxidu zinečnatého mezi obsaženými složkami.

Rafinované paprsky

Možná znáte známé pravidlo, že se má opalovací krém aplikovat ještě před odchodem ven. To ale není tak úplně pravda. I zde záleží na typu ochranného faktoru. „Jedná-li se o fyzikální (minerální) ochranný faktor, stačí, když se namažete až na pláži, protože funguje hned, jakmile jej nanesete na kůži. Sluneční paprsky totiž jenom odráží. Chemický faktor se však musí do pokožky nejprve vstřebat, aby mohl záření po zhruba 30 minutách v pokožce pohlcovat a takříkajíc ,neutralizovat‘.

Proto je nutné se chemickým faktorem natřít minimálně 30 minut před odchodem na pláž,“ vysvětluje dermatoložka. Toto pravidlo ovšem neplatí pouze na dovolené a při pobytu venku. Vašemu dítěti hrozí spálení, i když ho necháte doma hrát si u zavřeného okna. Sklo totiž brzdí pouze UVB záření, UVA záření přes sklo snadno prochází a zvyšuje riziko poškození kůže. Totéž platí v případě dlouhé jízdy autem. U malých dětí je tedy namístě náležitá ochrana za každých okolností, a to prakticky po celou jarní a letní sezonu.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Dětská kosmetika, Zdravé opálení, Přirozená ochrana, Třetí rodič, Faktor, Fakta, Známé pravidlo, Světlý typ, Čáslav, Ochranný faktor, Potenciální riziko

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Horoskopy

Býk Na svou stranu jste využili všechno optimistické, co v sobě máte. Držte se také hesla, že štěstí přeje…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran





Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné