Maminka.czNež otěhotníte

Očista organismu před početím: Ano, nebo ne?

31. 1. 2014
Očista organismu před početím: Ano, nebo ne?
Je nutné před plánovaným početím podstoupit detoxikační kůru? Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že bude miminko zdravé a těhotenství bezproblémové?

Samozřejmě, že v případě budoucích maminek, které experimentovaly s drogami, holdovaly ve velkém alkoholu a třeba i nikotinu, nebo musely dlouhodobě užívat nějaké léky, je na tuto otázku naprosto jednoduchá a jednoznačná odpověď – „ANO“. Avšak v takových případech asi nikdo nepochybuje o tom, že je potřeba před plánovaným početím razantně změnit životní styl a dát tělu určitý čas na regeneraci a pročištění. Je však vhodné organismus nějak speciálně připravit i v případě, kdy budoucí maminka patří k naprosto běžné populaci?

Co se dovíte od odborníků s titulem

Například ve Velké knize o mateřství (M. Behinová,K. Kaiserová, MUDr. P. Karger) se píše: „Alespoň půl roku předtím byste se měla snažit o dodržování zásad zdravého životního stylu. K němu patří dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, zdravá strava bez přejídání se, dostatek neslazených tekutin, pravidelný spánek a relaxace. Vhodné je užívání zejména kyseliny listové v minimální doporučené dávce 400 μg.“

Další doporučení se týkají návštěvy lékaře, který by měl zhodnotit zdravotní stav budoucí maminky, zvláště v případě, že trpí nějakým chronickým onemocněním a trvale užívá léky. A pozor, takřka stejná doporučení jsou adresována i budoucím tatínkům.

Co z toho plyne? V případě, že o sebe náležitě pečujete; hýčkáte své tělo kvalitní stravou v přiměřeném množství, dopřáváte si pohyb, odpočinek i spánek v dostatečné míře, neutápíte-li se v nikdy nekončícím stresu a ani váš lékař není proti, můžete jít „směle na věc“.

Co se dovíte od odborníků bez titulu

I přestože si odborníků s titulem „MUDr.“ obvykle vážíme a respektujeme jejich doporučení, mnohé z nás mají vynikající zkušenosti i s dobrými bylináři či zastánci alternativně orientovaných léčebných metod. A právě mnoho směrů alternativní medicíny doporučuje se na těhotenství pečlivě připravit; v kurzu jsou speciální detoxikační čaje, gemoterapeutické kapky, podpůrné detoxikační aromaterapeutické masáže, přírodní doplňky stravy (např. juka), směsi vitamínů či speciálně sestavené detoxikační plány.

Velmi populární je např. očistná kůra dle našeho nejznámějšího bylináře s titulem MUDr., pana Jonáše. Rozumná detoxikační kůra vám jistě neublíží, a v případě, že v sobě skrýváte obavy a strach o zdraví vašeho ještě nepočatého děťátka, dozajista vás její podstoupení uklidní a naplní sebejistotou, že jste pro své mateřství udělala maximum. (Jistě znáte příběhy o tom, jak je právě psychická pohoda a vyrovnané očekávání v tomto směru důležité.) Jediné s čím musíte v tomto ohledu počítat, jsou určité finanční náklady. Speciální doplňky stravy popřípadě netradiční alternativní postupy se však rozhodně nerozpakujte konzultovat se svým gynekologem.

Ať již jste se rozhodla před plánovaným početím své tělo „vygruntovat“, nebo ne, nezapomeňte, že maličké miminko potřebuje především vyrovnané a milující rodiče. Proto přes veškeré technické přípravy nezapomeňte na váš vzájemný partnerský vztah. Který by se půl roku před početím neměl točit výhradně kolem vitamínů, detoxikačních kůr a genetických vyšetření. Možná by se pak budoucí otec začal obávat, co ho bude čekat během 9 měsíců vašeho těhotenství, a co teprve, až se onen úžasný „produkt“ vzájemné lásky a sebekázně narodí!

Témata: Než otěhotníte, Alternativní postup, Pravidelný spánek, Orgán, Zdravá strava, Přiměřené množství, ANO, Psychická pohoda, Očistná kúra, Počet, Početí, Očista, Nikotin, Maličké miminko

Mohlo by vás zajímat
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?

Horoskopy

Blíženci Energie máte na konci ledna doslova na rozdávání, a proto není divu, že se vám daří nejen po pracovní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdislava, Zdislav, Zinaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné