Maminka.czNež otěhotníte

Očista organismu před početím: Ano, nebo ne?

31. 1. 2014
Očista organismu před početím: Ano, nebo ne?
Je nutné před plánovaným početím podstoupit detoxikační kůru? Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že bude miminko zdravé a těhotenství bezproblémové?

Samozřejmě, že v případě budoucích maminek, které experimentovaly s drogami, holdovaly ve velkém alkoholu a třeba i nikotinu, nebo musely dlouhodobě užívat nějaké léky, je na tuto otázku naprosto jednoduchá a jednoznačná odpověď – „ANO“. Avšak v takových případech asi nikdo nepochybuje o tom, že je potřeba před plánovaným početím razantně změnit životní styl a dát tělu určitý čas na regeneraci a pročištění. Je však vhodné organismus nějak speciálně připravit i v případě, kdy budoucí maminka patří k naprosto běžné populaci?

Co se dovíte od odborníků s titulem

Například ve Velké knize o mateřství (M. Behinová,K. Kaiserová, MUDr. P. Karger) se píše: „Alespoň půl roku předtím byste se měla snažit o dodržování zásad zdravého životního stylu. K němu patří dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, zdravá strava bez přejídání se, dostatek neslazených tekutin, pravidelný spánek a relaxace. Vhodné je užívání zejména kyseliny listové v minimální doporučené dávce 400 μg.“

Další doporučení se týkají návštěvy lékaře, který by měl zhodnotit zdravotní stav budoucí maminky, zvláště v případě, že trpí nějakým chronickým onemocněním a trvale užívá léky. A pozor, takřka stejná doporučení jsou adresována i budoucím tatínkům.

Co z toho plyne? V případě, že o sebe náležitě pečujete; hýčkáte své tělo kvalitní stravou v přiměřeném množství, dopřáváte si pohyb, odpočinek i spánek v dostatečné míře, neutápíte-li se v nikdy nekončícím stresu a ani váš lékař není proti, můžete jít „směle na věc“.

Co se dovíte od odborníků bez titulu

I přestože si odborníků s titulem „MUDr.“ obvykle vážíme a respektujeme jejich doporučení, mnohé z nás mají vynikající zkušenosti i s dobrými bylináři či zastánci alternativně orientovaných léčebných metod. A právě mnoho směrů alternativní medicíny doporučuje se na těhotenství pečlivě připravit; v kurzu jsou speciální detoxikační čaje, gemoterapeutické kapky, podpůrné detoxikační aromaterapeutické masáže, přírodní doplňky stravy (např. juka), směsi vitamínů či speciálně sestavené detoxikační plány.

Velmi populární je např. očistná kůra dle našeho nejznámějšího bylináře s titulem MUDr., pana Jonáše. Rozumná detoxikační kůra vám jistě neublíží, a v případě, že v sobě skrýváte obavy a strach o zdraví vašeho ještě nepočatého děťátka, dozajista vás její podstoupení uklidní a naplní sebejistotou, že jste pro své mateřství udělala maximum. (Jistě znáte příběhy o tom, jak je právě psychická pohoda a vyrovnané očekávání v tomto směru důležité.) Jediné s čím musíte v tomto ohledu počítat, jsou určité finanční náklady. Speciální doplňky stravy popřípadě netradiční alternativní postupy se však rozhodně nerozpakujte konzultovat se svým gynekologem.

Ať již jste se rozhodla před plánovaným početím své tělo „vygruntovat“, nebo ne, nezapomeňte, že maličké miminko potřebuje především vyrovnané a milující rodiče. Proto přes veškeré technické přípravy nezapomeňte na váš vzájemný partnerský vztah. Který by se půl roku před početím neměl točit výhradně kolem vitamínů, detoxikačních kůr a genetických vyšetření. Možná by se pak budoucí otec začal obávat, co ho bude čekat během 9 měsíců vašeho těhotenství, a co teprve, až se onen úžasný „produkt“ vzájemné lásky a sebekázně narodí!

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Než otěhotníte, Početí, Zdravá strava, Nikotin, Přiměřené množství, Maličké miminko, Orgán, Pravidelný spánek, ANO, Alternativní postup, Psychická pohoda, Očistná kúra, Očista, Počet

Mohlo by vás zajímat
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka

Horoskopy

Štír Čtvrteční pracovní výplň vás uspokojuje a nahrává vám ve všech směrech do karet. Pomalými krůčky jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sandra, Polyxena, Sanda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu