Maminka.czNež otěhotníte

Očista organismu před početím: Ano, nebo ne?

Martina Machová 31.  1.  2014
Je nutné před plánovaným početím podstoupit detoxikační kůru? Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že bude miminko zdravé a těhotenství bezproblémové?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Samozřejmě, že v případě budoucích maminek, které experimentovaly s drogami, holdovaly ve velkém alkoholu a třeba i nikotinu, nebo musely dlouhodobě užívat nějaké léky, je na tuto otázku naprosto jednoduchá a jednoznačná odpověď – „ANO“. Avšak v takových případech asi nikdo nepochybuje o tom, že je potřeba před plánovaným početím razantně změnit životní styl a dát tělu určitý čas na regeneraci a pročištění. Je však vhodné organismus nějak speciálně připravit i v případě, kdy budoucí maminka patří k naprosto běžné populaci?

Co se dovíte od odborníků s titulem

Například ve Velké knize o mateřství (M. Behinová,K. Kaiserová, MUDr. P. Karger) se píše: „Alespoň půl roku předtím byste se měla snažit o dodržování zásad zdravého životního stylu. K němu patří dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, zdravá strava bez přejídání se, dostatek neslazených tekutin, pravidelný spánek a relaxace. Vhodné je užívání zejména kyseliny listové v minimální doporučené dávce 400 μg.“

Další doporučení se týkají návštěvy lékaře, který by měl zhodnotit zdravotní stav budoucí maminky, zvláště v případě, že trpí nějakým chronickým onemocněním a trvale užívá léky. A pozor, takřka stejná doporučení jsou adresována i budoucím tatínkům.

Co z toho plyne? V případě, že o sebe náležitě pečujete; hýčkáte své tělo kvalitní stravou v přiměřeném množství, dopřáváte si pohyb, odpočinek i spánek v dostatečné míře, neutápíte-li se v nikdy nekončícím stresu a ani váš lékař není proti, můžete jít „směle na věc“.

Co se dovíte od odborníků bez titulu

I přestože si odborníků s titulem „MUDr.“ obvykle vážíme a respektujeme jejich doporučení, mnohé z nás mají vynikající zkušenosti i s dobrými bylináři či zastánci alternativně orientovaných léčebných metod. A právě mnoho směrů alternativní medicíny doporučuje se na těhotenství pečlivě připravit; v kurzu jsou speciální detoxikační čaje, gemoterapeutické kapky, podpůrné detoxikační aromaterapeutické masáže, přírodní doplňky stravy (např. juka), směsi vitamínů či speciálně sestavené detoxikační plány.

Velmi populární je např. očistná kůra dle našeho nejznámějšího bylináře s titulem MUDr., pana Jonáše. Rozumná detoxikační kůra vám jistě neublíží, a v případě, že v sobě skrýváte obavy a strach o zdraví vašeho ještě nepočatého děťátka, dozajista vás její podstoupení uklidní a naplní sebejistotou, že jste pro své mateřství udělala maximum. (Jistě znáte příběhy o tom, jak je právě psychická pohoda a vyrovnané očekávání v tomto směru důležité.) Jediné s čím musíte v tomto ohledu počítat, jsou určité finanční náklady. Speciální doplňky stravy popřípadě netradiční alternativní postupy se však rozhodně nerozpakujte konzultovat se svým gynekologem.

Ať již jste se rozhodla před plánovaným početím své tělo „vygruntovat“, nebo ne, nezapomeňte, že maličké miminko potřebuje především vyrovnané a milující rodiče. Proto přes veškeré technické přípravy nezapomeňte na váš vzájemný partnerský vztah. Který by se půl roku před početím neměl točit výhradně kolem vitamínů, detoxikačních kůr a genetických vyšetření. Možná by se pak budoucí otec začal obávat, co ho bude čekat během 9 měsíců vašeho těhotenství, a co teprve, až se onen úžasný „produkt“ vzájemné lásky a sebekázně narodí!

Témata: Než otěhotníte, Početí, očista, Očistná kúra, Kaiser, Přiměřené množství, Alternativní postup, Maličké miminko, Pravidelný spánek, ANO, Počet, Psychická pohoda, Zdravá strava, Orgán, Nikotin
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
RECEPT: Linecké cukroví a vanilkové rohlíčky nesmí na vánočním stole chybět
Procházková Simona
Cukroví
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy