[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Odpůrci očkování mají své pravdy a jen těžko jim je odborníci vymluví. Tvrdit ovšem, že nemá smysl očkovat, protože nemoci, proti kterým se u nás očkuje, už se na našem území dávno nevyskytují, je krátkozraké. Pokud by se šmahem přestalo očkovat, i tyhle „zapomenuté“ nemoci by se zase objevily a bylo by zle.
„Jestli je něco pro děti skutečně nebezpečné, pak jsou to závažné bakteriální infekce, které se absolutně neptají, jestli je, nebo není dítě v kondici, jestli bylo zdravé nebo má dobrou imunitu. Závažné reakce po očkování jsou méně pravděpodobné než možnost, že dítě onemocní. Pro mě jako pediatra a rodiče v jedné osobě je to celkem jednoduchá matematika,“ říká dětská lékařka Jaroslava Chlapková. Kdy a proti čemu očkovat, napoví takzvaný očkovací kalendář. V kterém týdnu, měsíci či roce vyrazit s dítětem na jaké očkování? A která jsou ze zákona povinná?
Někdy se může stát, že na očkování nemůžete s dítětem dorazit. Třeba proto, že dítě onemocnělo a jeho zdravotní stav vylučuje podání očkovací látky. Nic se neděje, očkování se provede později a svět se nezboří. Pokud však rodiče odkládají povinnou vakcinaci, protože se bojí nejrůznějších následků, dětská lékařka Jaroslava Chlapková je uklidňuje:
„Absolutní kontraindikace první aplikace vakcín neexistuje. Alergie na vaječný bílek není kontraindikace. Ani jiné alergie nejsou kontraindikací. Pouze alergická reakce prokazatelně v souvislosti s podáním dané vakcíny by byla důvodem k nepodání další dávky nebo podání odložené dávky pod hospitalizačním dohledem.“ Stejně tak není kontraindikací neurologické postižení, pokud je diagnóza stanovená a stav nemoci je ustálený.
„Například epileptický pacient, pokud je dva roky bez záchvatů, může být očkován ve vakcinačním centru pod lékařským dohledem. A je výhodné takové dítě očkovat, protože vleklé infekce s horečnatým průběhem jsou doslova provokující faktor pro další epizáchvaty a přispívají k celkovému zhoršení základního neurologického onemocnění,“ dodává lékařka.
S tím se kontrolovaná případná jednodenní teplota po očkování z hlediska rizik nedá vůbec srovnávat. Dítě se samozřejmě neočkuje, pokud má horečku nebo mělo horečku v posledních dnech před očkováním. „Potenciálně bezteplotní či jinak bezpříznaková inkubační doba však taky není kontraindikací,“ dodává Jaroslava Chlapková.
V ordinaci dětského lékaře, který zná vás i vaše dítě, takže budete v pohodě a bezpečí. Pravidelná (povinná) očkování včetně přeočkování nemusíte platit ze své kapsy, jsou plně hrazena pojišťovnou. Platí to ale pouze pro očkování stanovenou vakcínou. Pokud byste chtěli nějakou jinou, pojišťovna hradí jen cenu aplikace, nikoli vakcínu.
Všechny neživé vakcíny lze kombinovat a současně podávat v téže době souběžně. I živé vakcíny lze podávat souběžně s jinými živými vakcínami – například MMR lze aplikovat ve stejný den s Varilrixem (proti planým neštovicím).
Postvakcinační očekávatelné reakce, považované za běžnou a přirozenou reakci organismu na podání vakcíny: teplota, únava, bolesti kloubů, nechutenství, mrzutost, zhoršení spánku, plačtivost, lehká vyrážka.
Reakce po očkování závažnějšího či sporného charakteru by měl bezodkladně vidět praktický lékař pro děti a dorost, vyšetřit je a zhodnotit a následně hlásit na SÚKL. „Rodičovské dojmy bez zhodnocení pediatrem, které bývají často v souvislosti s vakcinací podsouvány ostatním, nelze brát vážně, pokud nebyly korektně osobně konzultovány a písemně potvrzeny praktikem,“ říká MUDr. Jaroslava Chlapková.
Jsou dobrovolná (nadstandardní), a záleží tedy na vás, zda těmito vakcínami necháte své dítě očkovat. Některé z nich jsou hrazené pojišťovnou (nebo na ně alespoň částečně přispívá), nebo je pojišťovny nehradí, a pokud dítě nepatří do rizikové skupiny, platí je rodiče. Kterou z nich zvolit?
MUDr. Jaroslava Chlapková, praktický lékař pro děti a dorost, Pardubice
Z hlediska preventivního uvažování lze doporučit prakticky jakoukoli nadstandardní vakcínu. Pokud můžeme snížit pravděpodobnost onemocnění svého dítěte něčím tak strašným, jako je například invazivní meningokoková nebo pneumokoková infekce, udělejme to. Pokud můžeme snížit riziko onemocnění dítěte klíšťovou encefalitidou nebo karcinomem děložního hrdla, konečníku nebo hrtanu, udělejme to. Udělejme to, dokud je čas. A mysleme také na to, že naše zdravotnictví ve své dostupnosti a kvalitě tu nemusí být věčně. Lidé dnes dělají velkou chybu, že počítají s automatickou trvanlivostí současného pohodlí a bezpečí.